Vitamín B12 – jak jej doplnit a příznaky jeho nedostatku

vitamin b12
Zveřejněno: 7.5.2018 , datum poslední aktualizace: 27.5.2018

Vitamín B12 neboli kobalamin. Lze jej rozpustit ve vodě a odvádí se z těla pomocí moči. Vitamín B12 hraje důležitou roli při krvetvorbě a významně se podílí na syntéze DNA a ATP. Bez něj červené krvinky byly moc velké a nedokázaly by správně předávat kyslík buňkám. Centrální atom vitamínu B12 tvoří kobalt.

Najdeme ho hlavně v živočišných zdrojích

Vitamín B12 v potravinách najdeme zejména v živočišných produktech jako maso, zejména hovězí, krůtí, dále mušle, ryby, játra, ledvinky, srdce, vejce, mléko a mléčné výrobky. Lze jej do těla doplnit tedy ve stravě, ale i v potravinových doplňcích. Doporučenou dávkou vitamínu B12 jsou jen 2, 4 mikrogramy denně.

Z rostlinných zdrojů lze jmenovat fortifikované potraviny, tedy potraviny obohacené o určitou složku, často o minerály. Rostlinným zdrojem jsou náhrady živočišných produktů, jako sójové nápoje či tofu. Obsahuje jej i kvašená zelenina, zejména kysané zelí, kde je produktem bakterií. Pravděpodobným zdrojem tohoto vitamínu jsou i mořské řasy.

B12

Účinky vitamínu B12

Vitamín B12 má v řadu funkcí v těle. Jedna z nejdůležitějších je jeho účast na krvetvorbě a tvorbě červených krvinek. Je důležitý i pro správnou funkci nervového systému a při tvorbě buněčných membrán. S ostatními vitamíny zajišťuje ochranu cévního řečiště. Zmírňuje současně i dopad aterosklerózy na organismus, také na onemocnění cév a kardiovaskulární onemocnění.

novirus-na-imunitu-titulni Podpora imunity za každého období

Podpořte svou imunitu s doplňkem stravy NOVIRUSⓇ, který mimojiné obsahuje vitamíny B6, B12, C, D, echinaceu, kolostrum a dalších 6 aktivních látek.

Zjistit více

Pomáhá zbavit se kil navíc

Důležitý je pro buněčný metabolismus, zpracovávání bílkovin, tuků a cukrů. Používání B12 se používá i jako správně namíchaný roztok v injekci, který zvýrazní křivky těla. Injekce se aplikuje buď do svalu na ruce, anebo do boku. Aplikaci injekcí nabízejí v Americe zkrášlovací centra. Jde o směs aminokyselin a vitamínů skupiny B v podobě minimálně 5. injekcí.

Mohlo by vás zajímat:  Trápí vás únava a nesoustředěnost? Může se jednat o anémii

Je to ale nutno zkombinovat se zdravými stravovacími návyky a také pravidelným pohybem. Vitamín B12 je výborným zdrojem energie, kterou může organismus využít i na lepší spalování tuků. Odborníci zdůrazňují, že na odbourávání tuků se vitamín podílí jen nepřímo. Veškeré vitaminy skupiny B pomáhají přeměnit sacharidy z potravin na glukózu, tedy zdroj energie.

B12

Injekce b12

Mnozí lidé mají problém se vstřebáváním tohoto vitamínu, proto se volí injekční podání. Injekce vitamínu B12 musí předepsat lékař na základě jeho posudku. Injekce vitamínu B12 lze využít k nabrání hmotnosti a zvyšování chuti k jídlu a jsou součástí léčby anorexie. Podporují růst svalové hmoty a využívají je i sportovci. Uvádějí i mírné zvýšení výkonnosti. Při dlouhodobějším užívání je prokázaný i pozitivní účinek na vlasy a nehty. Z uvedeného jasně vyplývá, že bez správné stravy a pravidelného cvičení asi nezhubnete.

Vitamín b12 nedostatek projevy

Nedostatek vitamínu B12 je poměrně vzácný. Problém mají především vegetariáni, vegani a alkoholici. Mezi faktory ovlivňující nedostatek vitamínu B12 v těle řadíme i stres, dlouhodobé psychické vypětí a užívání hormonální antikoncepce. Jeho nedostatek se projevuje brněním končetin, oslabením reflexů, bolestmi svalů a kloubů. Projevuje se i narušenou krvetvorbou, únavou a celkovou slabostí. Mohou se projevy známky deprese, drobné poruchy paměti, dezorientace až trvalé poškození nervů.

Na depresi a nespavost

Vitamin B12 bojuje proti depresi a nespavosti svým zásadním vlivem na funkci nervových buněk. Při nedostatku vitamínu B12 se přenos vzruchů mezi nimi zpomaluje a zhoršuje se emoční zdraví a naše psychika trpí nevyvážeností. Proti depresi a nespavosti se doporučuje dodat tělu tento vitamín. Vitamín B12 je součástí léků na onemocnění jater, střev a slinivky.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení