Vpáčené bradavky nemusí být překážkou kojení, stačí jen vhodná péče o ně

BRADAVKY
Aktualizováno

Kojení je nejpřirozenějším a nejlepším způsobem výživy miminka. Mateřské mléko dodá dítěti všechny potřebné živiny a také velmi důležité látky, které jsou základem jeho imunitního systému. Bohužel se mnoho žen potýká s různými potížemi, které kojení znepříjemňují. Jedním z nich jsou i ploché či dokonce vpáčené bradavky. Jak si s nimi poradit a kojení se nevzdat? Naštěstí existují rady a pomůcky, díky kterým je podpora kojení i za těchto okolností možná.

Rozdíl mezi normálními, plochými a vpáčenými bradavkami

Ženské bradavky za normálních okolností převyšují prsní dvorec zhruba o 5-10 mm. Při sexuálním vzrušení, ale také například při chladu se jejich výška může až zdvojnásobit. Zvětší se přitom obvykle i jejich průměr a to o 2-3 mm. Stejně bradavky reagují i při sání dítěte, díky tomu je může pohodlně uchopit do úst. Oproti tomu ploché bradavky jsou v běžném stavu téměř vodorovné se zbytkem prsního dvorce. Při vzrušení se obvykle zvětší také jen mírně a před kojením je nutná jejich stimulace rukou či například kostkou ledu zabalenou v látce. Většinou je taková péče o bradavky dostatečnou pomocí. U vpáčených bradavek je pak problém ještě výraznější, ty bývají přímo vtažené do prsního dvorce. Problém je buď oboustranný, nebo se může jednat jen o jedno prso. Vpáčené bradavky jsou většinou vrozené. Způsobuje je zkrácené vazivo a tato chybná vývojová vada bývá geneticky podmíněná. Potíží s vpáčenou bradavkou nebo bradavkami trpí podle některých údajů až 10 % žen, pro které se může díky tomu stát kojení velmi nesnadnou záležitostí.

Formování už během těhotenství

Nejlepším receptem na to, jak uspět při kojení i s vpáčenými bradavkami, je dobře se připravit již během těhotenství. Bradavky je možné pravidelnou stimulací otužit natolik, že jejich erekce bude pro kojení dostatečná. Je ale třeba začít již několik týdnů před porodem, ideálně od 32. týdne těhotenství. Určitě ale není vhodné bradavky stimulovat  ruční masáží, toto dráždění vede k produkci hormonu oxytocinu, který může způsobit až předčasný porod. Daleko lepší je použít jako prevenci formovače bradavek, které jsou k dostání v lékárnách a potřebách pro těhotné a kojící ženy. Tyto formovače vytváří díky membráně trvalý tlak na svaly prsního dvorce, čímž dojde k erekci bradavky. Tvoří je dvě spojené misky, které se přiloží na prsní dvorec a nosí se každý den několik hodin.

Mohlo by vás zajímat:  Užijte si i 90° žár aneb 5 (+ 1) horkých tipů do horké sauny

Pomoc pro neformované bradavky

Pokud se vám stalo, že jste problém s plochými a vpáčenými bradavkami v těhotenství podcenily, ani tak pro vás kojení nemusí být ztracené. Pomocí v tomto případě budou kojící kloboučky. Ty se při kojení nasadí na bradavku, čímž ji zvětší a dítě může pohodlně sát. Jestliže se ani přesto nedaří dítě dostatečně nakojit, spojte se s laktační poradkyní, která vám pomůže zjistit příčinu potíží.

Nevzdávejte se kojení, pokud to není nezbytné. Většina potíží má své řešení a vyplatí se je vyzkoušet. Předat dítěti mateřským mlékem to nejlepší za to určitě stojí.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vpáčené bradavky nemusí být překážkou kojení, stačí jen vhodná péče o ně
5 (100%) 1 hlasů
0 sdílení