Zvýšený cholesterol patří jasně mezi civilizační choroby, který ovlivňuje naše zdraví více, než si myslíme. Co všechno byste však měli o cholesterolu vědět? Co je to cholesterol, proč je nebezpečný, jak se vyšetřuje cholesterol a na mnoho dalších otázek zde najdete odpovědi. Tak jdeme na to!
Obsah článku
- 1 Cholesterol? Co to je?
- 2 Proč nás cholesterol ohrožuje?
- 3 Hodný a zlý cholesterol
- 4 Hodnoty cholesterolu
- 5 Cholesterol, věk a váha
- 6 Poznám, že mám vysoký cholesterol?
- 7 Mám se zajímat o svou hladinu cholesterolu?
- 8 Léčba vysoké hladiny cholesterolu
- 9 Změna životosprávy = snížený cholesterol
- 10 Vyšetření cholesterolu aneb Co s vámi lékař bude dělat?
Cholesterol? Co to je?
Cholesterol je látka, které naše tělo potřebuje k tomu, abychom správně fungovali. Je to vlastně steroid, který pomáhá tvořit hormony, vitamin D, buněčné membrány a také pomáhá tělu zpracovávat tuky. Jestliže je hladina cholesterolu vyšší, může to pro nás znamenat jisté zdravotní ohrožení.
Proč nás cholesterol ohrožuje?
Cholesterol má vysoký podíl na kardiovaskulárních onemocněních. Cholesterol se váže na další látky, které se pak usazují v cévách. Tím se cévy zužují, hrozí trombóza nebo úplné ucpání. Dolní končetiny mohou být nedostatečně prokrvené a srdci hrozí nejen angina pectoris, ale také plicní embolie nebo infarkt či mozková mrtvice.
Hodný a zlý cholesterol
“Zlý” cholesterol lékaři označují zkratkou LDL. Ten přenáší cholesterol z jater do cév a do okolních tkání, kde právě hrozí ucpání. Ten “hodný” cholesterol se označuje zkratkou HDL a přenáší cholesterol z cév do jater, kde je zneškodňován.
Hodnoty cholesterolu
Obecně můžeme říci, že celková hladina cholesterolu by se měla pohybovat do 5 mmol/l. Za zvýšené hodnoty se považují hodnoty do 6,18 mmol/l a vyšší hodnoty jsou již pro tělo rizikové.
Cholesterol, věk a váha
Spousta lidí si naivně myslí, že vysoký cholesterol se týká pouze starý a obtloustlých lidí. Tohle je však holý nesmysl a hladinu cholesterolu by si měli hlídat opravdu všichni. Ať je vám 65 nebo 25 a jste kost a kůže nebo trpíte nadváhou. V dnešní době se už vysoký cholesterol nevyhýbá ani dětem. Za tohle však většinou mohou rodiče, kteří dětem nedopřávají dostatečný pohyb a zdravou stravu. Cholesterol se však netýká pouze sedavého životního stylu. Může se objevit u diabetiků, u lidí, kteří mají poruchy funkce ledvin, zvýšený krevní tlak, hormonální problémy spojené např. se štítnou žlázou. Proto by svou hladinu cholesterolu měli hlídat také mladí sportovci.
Poznám, že mám vysoký cholesterol?
Nepoznáte. Proto je právě vysoký cholesterol tak nebezpečný. Jestliže si nenecháváte pravidelně zjišťovat svou hladinu cholesterolu, může se dost dobře stát, že na něj lékaři přijdou až v době, kdy se u vás vyskytne kardiovaskulární onemocnění. Někteří lidé však mohou pozorovat nepatrné příznaky, kterých si však většinou ani nevšimnou. Jedná se například o hrbolky na hýždích, nad klouby nebo nad šlachami, dále pak ploché hrbolky na vnitřní straně víček nebo šedobílý prstenec okolo oční duhovky.
Mám se zajímat o svou hladinu cholesterolu?
Jednoznačně ano! A o to více, jestliže máte v rodině někoho, kdo vysokým cholesterolem trpěl. Také se o hladinu vašeho cholesterolu zajímejte, máte-li nějaké to kilo navíc. Lékař by vám měl kontrolovat cholesterol v 18 letech, dále pak ve 30 a posléze každých deset let. Objeví-li se u vás vyšší hodnoty, kontroly by měly probíhat samozřejmě častěji.
Léčba vysoké hladiny cholesterolu
Váš lékař by vám v první řadě měl doporučit radikální změnu životního stylu a životosprávy. Máte-li nadváhu, pak je vhodné nějaké to kilo ubrat. V případě vysokého cholesterolu byste se měla věnovat minimálně 30 minut za den nějaké pohybové aktivitě. Stačí svižnější procházka, projížďka na kole nebo si běžte kondičně zaplavat. Kouříte-li, tak na cigarety zapomeňte. Jestliže vám nepomůže změna životního stylu a hladina cholesterolu je opravdu vysoká, nasadí vám lékaři léky. Při zvýšeném cholesterolu je dobré také nastolit vhodnou cholesterolovou dietu.
Změna životosprávy = snížený cholesterol
Tahle rovnice není správná. Může sice platit, ale je to velice individuální a v některých případech opravdu neplatí, že pokud změníte svůj životní styl, sníží se vám taky hladina cholesterolu. A proč tedy vlastně máme měnit životní styl, když mi to nesníží hladinu cholesterolu? No přece proto, aby se vám hladina ještě nezvyšovala!
Vyšetření cholesterolu aneb Co s vámi lékař bude dělat?
Jestliže vám byly zjištěny vysoké hodnoty cholesterolu, lékař s vámi už při první návštěvě probere váš životní styl, stravovací návyky a fyzickou aktivitu. Dále se bude zajímat o to, zda jste kuřák, zda jste nějak nemocný a na léky, které užíváte. Určitě bude chtít vědět veškerá onemocnění, která se vyskytla ve vaši rodině – především infarkty, mozkové mrtvice a jiné cévní a metabolické poruchy. Poté vás vyšetří. Poslechne si vaše srdce, změří vám tlak a také vám vezme krev. Na základě krevních výsledků vám lékař určí další postup v léčbě vysokého cholesterolu a domluvíte se na změnách životního stylu. Sami vidíte, že vyšetření není nikterak bolestivé a že není důvod se ho obávat. Mějte přehled o svém cholesterolu! Srdce vám to vrátí tím, že bude déle bít!
[yop_poll id=”6″]
Dobrý den
Mám 2 dotazy co se týče cholesterolu.
1. Den před odběrem krve, jsem si dělal na večeři dušenou makrelu se smaženými brambory na olovovém oleji. Mohlo toto ovlivnit ve výsledku zvýšený cholesterol 6.2?
Už v minulosti jsem chlesterol zvýšený měl, při měření na ulici při kampani k tomuto tématu. co jsem však jedl tenkrát si nepamatuji.
2. Když se už nějakou dobu stěny cév zanášli tín co do nich cholesterol ukládá, má tělo schopnost si cevy od těchto nánosů očistit, podobně jako se vyčistí plíce kuřáka který přestal kouřit, nebo je to nenavratné poškození?
Je mi 36 let a jsem hubené postavy 182cm, 64kg tak že se pochopitelně jídlu příliž nebráním i kdž s tím nic nenadělám, geny po otci nezměním.
Předem děkuji za odpověď Luděk
Dobrý den,
moc ráda bych Vám odpověděla, ale nejsem lékař, proto Vám doporučuji své dotazy směřovat na svého lékaře. Nebojte se ho zeptat, jistě Vám rád odpoví. 🙂 Přeji mnoho zdraví. 🙂