Ovulace – její výpočet a příznaky

ovulace
Zveřejněno: 9.1.2020 , datum poslední aktualizace: 16.8.2021

Ovulace je hlavní bránou k početí. Reprodukční schopnost žen je nastavena tak, že může k otěhotnění dojít jen v určitých momentech ženina života. Selhání ovulace je nejčastější příčinou neplodnosti u žen. Menstruační cyklus je složitý proces, mohou jej narušit i malé odchylky a k ovulaci nedojde.

Co je to ovulace

Reprodukční schopnost žen ovlivňuje ovulace. Už ve vaječníku novorozené holčičky je 700 000 a více vajíček uzavřených ve folikulech. V pubertě se v těle nastartuje menstruační cyklus, během kterého jedno vajíčko, ale někdy i více vajíček dozrává a uvolňuje se do vejcovodu, čímž dochází k ovulaci. Během života se střídavě vždy z pravého a další měsíc zase z levého vaječníku uvolní 300 až 500 vajíček a ta zbývající postupně zanikají. Zralé vajíčko putuje do vejcovodu. Pokud se při pohlavním styku do vejcovodu dostane spermie, může dojít ke splynutí s vajíčkem a dojít k oplodnění. Vajíčko je schopno oplodnění 12 až 24 hodin od ovulace. Životaschopnost spermie je 24 až 72 hodin.

Kdy nastává ovulace

Kdy je ovulace? K ovulaci dochází asi v polovině menstruačního cyklu. Při cyklu v délce 28 dní ovulace nastane mezi 12. až 16. dnem, přibližně tedy 14. den. Je to ale zcela individuální. Někdy přijde dříve nebo později, jindy se nedostaví vůbec. K otěhotnění je důležité znát svůj menstruační cyklus a dobu ovulace. Nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění je při pohlavním styku 2 dny před až 1 den po ovulaci. Plodné období je 3 až 5 dní před ovulací až 1 den po ovulaci. Často lze ale otěhotnět i mimo tyto dny.

ovulace

Hormony

Ovulace je podmíněna hormony a jejich hodnoty se v průběhu menstruačního cyklu mění. V první fázi cyklu převládají estrogeny ovlivňující růst děložní sliznice. V druhé fázi převládají gestageny, které připraví sliznici na přijetí oplodněného vajíčka. Důležitý je i vzájemně optimálně vyvážený poměr hormonů v průběhu cyklu. To se sleduje i při hormonálních a menstruačních poruchách, problémech s ovulací a otěhotněním.

Mohlo by vás zajímat:  Kapavka - může se přenášet i polibkem?

Příznaky ovulace

  • napětí a bolest v prsou
  • bolest v podbřišku v oblasti vaječníků
  • nevolnost a nechutenství
  • zvýšená únava
  • zhoršení nebo naopak zlepšení stavu pleti
  • nezájem nebo naopak zvýšený zájem o sex
  • bolestivější sexuální styk
  • někdy 1 až 3 dny slabé krvácení uprostřed menstruačního cyklu

Příčiny poruchy ovulace

Většinou jde o nedostatek některého z hormonů, poškození nebo onemocnění vaječníků, o kterém žena nemusí vůbec vědět. Poruchu ovulace a potíže obvykle potvrdí menstruace, která se nedostaví, je příliš slabá nebo nepravidelná.

ovulace

Příznaky poruchy ovulace

Jak poznat ovulaci:

  • chybějící menstruace
  • nepravidelná menstruace
  • málo častá nebo nedostatečná menstruace
  • nedostatečná funkce žlutého tělíska neboli porucha luteální fáze
  • porucha štítné žlázy
  • obezita
  • náhlá a výrazný ztráta váhy
  • nádory
  • polycystické vaječníky
  • nadměrné ochlupení na těle
  • často se skutečnou příčinu ovulační poruchy nepodaří zjistit

Výpočet ovulace

Pokud chcete otěhotnět, musíte umět správně určit moment ovulace. Podstatné jsou 3 znaky:

  • bazální teplota
  • cervikální hlen na děložním čípku
  • špinění

Vypočítat ovulaci můžete i na internetu pomoví menstruačního kalendáře, nebo si stáhnout aplikaci do telefonu. Zadáte datum prvního dne poslední menstruace, délku cyklu a kliknete na vypočítat.

Bazální teplota

Metoda určení ovulace spočívá pomocí pravidelného měření teploty v pochvě ráno po probuzení ve stejnou dobu každý den. Těsně po ovulaci se teplota o několik desetin stupně zvýší a je vyšší až do další menstruace. Pokud žena otěhotní, bazální teplota zůstává zvýšená díky vyšší hladině hormonu progesteronu s termogenním účinkem. Bazální teplota se ale může zvýšit i z mnoha jiných příčin.

Cervikální hlen

Cervikální hlen mění během menstruačního cyklu svoji konzistenci. Na začátku cyklu může jít o zvýšenou suchost v pochvě díky absenci hlenu. Před ovulací je hlen hustý a krémovitý. Ovulační hlen je čirý, tažný a podobný vaječnému bílku. Pochva je dostatečně vlhká.

Mohlo by vás zajímat:  Kocovina odezní (nejen) díky dávce vitamínů!

Špinění

Uvolnění vajíčka během ovulace se někdy projevuje ovulačním krvácením, které se projeví lehkým špiněním spodního prádla. Ale i špinění se může během cyklu vyskytnout při jiných potížích, včetně otěhotnění. Poznat přesný čas ovulace není snadné.

ovulace

Ovulační test

Ovulace se stanovuje i na základě zvýšené hladiny lidského luteinizačního hormonu přítomného ve vzorku moči. Tak můžete zjistit nejvhodnější čas k oplodnění.

Ovulační mikroskop

Tento mikroskop stanoví ovulaci na základě změny struktury slin nebo hlenu děložního čípku. Na sklíčku tak zjistíte plodný a neplodný den i ovulaci. Velikost mikroskopu je asi jako rtěnka.

Ovulační počítač

Princip tohoto měření spočívá v měření bazální teploty, ukládání a vyhodnocování průběhu celého menstruačního cyklu. Pomocí počítače lze s přesností na 99 % stanovit plodné a neplodné dny menstruačního cyklu. Znáte tak statistiku cyklu a těhotenství se potvrdí již 5. den po otěhotnění. Přístroj stanoví i termín porodu a upozorní na chybějící ovulaci. Přístroj má asi velikost dlaně.

Folikulometrie

Nejpřesněji se ovulace zjistí ultrazvukovou sondou zavedenou do pochvy a sledováním hladiny hormonů progesteronu v krvi. Pomocí ultrazvuku se sleduje růst folikulu, dutinky obsahující vajíčko ve vaječníku. Po dobu 2 až 3 dnů před ovulací dosahuje tzv. dominantní folikul velikosti 16 až 18 mm, těsně před ovulací 20 až 24 mm. Při ovulaci dominantní folikul praskne a vznikne žluté tělísko produkující progesteron. Hladina progesteronu se stanoví 7 dní před předpokládanou menstruací, asi 21. den menstruačního cyklu. Zjištěná přítomnost dominantního folikulu uprostřed cyklu a zvýšená hladina progesteronu v druhé polovině cyklu potvrdí přítomnost ovulace.

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení