Vývoj miminka v bříšku aneb To všechno už umím, heč!

, Bříško
Zveřejněno: 3.3.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

„Není lepší investice pro společnost, než dávat mléko do miminek,“ pravil kdysi Winston Churchill. Těhotenství je jeden z nevětších zázraků přírody. Celý proces trvá průměrně 40 týdnů, od prvního dne poslední menstruace do porodu. Můžeme jej dělit na trimestry. Začátkem prvního trimestru, tím myslím asi tak první měsíc, toho v břiše mnoho není vidět ani ultrazvukem, byť jste majitelem sebelepšího oka. Probíhající děj je viditelný pouze mikroskopem. Zhruba 14. den dochází k uvolnění vajíčka, které by mělo být v následujících 24 hodinách oplodněno. Jakmile dojde k vysněnému oplodnění vajíčka, začíná ženě stoupat hladina ženského hormonu progesteronu v krvi a děložní sliznice se začne pomalu připravovat na zabydlování nového nájemníka. Během cesty do dělohy dojde k dělení oplodněné buňky. Zhruba dva týdny po oplodnění je embryo pevně zavrtáno v děložní sliznici. V tuto dobu se v krvi těhotné ženy vyskytuje těhotenský hormon.

V tuto dobu má miminko celou svojí velikostí asi 1 milimetr, tedy i pohádkový skřítek je proti němu obr. Pátý a šestý týden „požehaného stavu“ je týdnem magickým, neboť miminku začíná tlouci „orgán všech orgánů“ – srdce. V tuto dobu lze, pokud má člověk značnou dávku fantazie, vidět hlavičku, zbytek těla ještě moc rozlišitelný není. V osmém týdnu začíná proces budování svalů, vyvíjí se zrak, sluch či centra pro rovnováhu. Dochází k prvnímu pohybu, který však ještě není maminkou zaznamenán. Osmým týdnem počínaje, dochází k přerodu embrya v plod. V tuto dobu dochází k bouřlivému procesu rozvoje. Vyvíjí se mozek, plíce, miminko dokáže cítit bolest a částečně rozlišovat chutě. Dvanáctý týden je zlomový, neboť zde již nehrozí miminku tak velké riziko, v tuto dobu je již větší a odolnější proti různým nástrahám, zejména chemického nebo infekčního rázu. Dvanáctitýdenní miminko je již takový maličký budoucí boxer. Umí zatínat pěstičky, otevírá už pusinku a občas se již naloká plodové vody. Začíná z něho být i malý gurmán, neboť chuťové buňky začínají být téměř zralé a na pozoru se před malým tvorečkem musí mít i kdejaký bacil, protože imunitní systém se začíná zlepšovat. Dochází k začátku určitých projevů emocí. Miminko se již umí, byť trochu omezeně, usmát, zívnout a je schopno si i cucat palec. Druhý trimestr je ve znamení zlepšení pohybových schopností, hlavně v kloubech. Miminko již umí ohýbat nohu v koleni a paži v lokti, už mu  rostou i nehty. Také je miminko vlastně schopno jít na malou, neboť ledviny vylučují moč do močového měchýře a miminko je tedy schopno se vyčůrat. V bříšku tvoreček nezahálí ani jinak. Pečlivě cvičenými pohyby svého hrudníčku se připravuje na budoucí dýchání. Je v tuto dobu celkově velmi pilným a aktivním.

Mohlo by vás zajímat:  Au, už zase ty bolavé afty! Co jsou zač a co s nimi?

Patnáctý týden je velmi zásadní pro většinu nedočkavých rodičů, neboť v tuto dobu již lze určit pohlaví. Kromě určení pohlaví jsou v tuto dobu funkční všechny orgány a dále miminko přestává být sympatizantem hnutí skinheads, neboť mu na hlavě začínají růst první vlásky.

První kopání

V tuto dobu ještě miminko nemůže obdivovat ani krásy světa, ani maminčina bříška, neboť oční víčka jsou ještě zavřená. Přesto už dokáže reagovat na změny světla. Miminko začíná projevovat i své gymnastické nadání, dělá kotouly, protahuje si končetiny, už je v bříšku trochu cítit jeho pohyb. Okolo dvacátého týdne, začínají růst řasy a obočí, oči jsou však ještě pořád zavřené. Miminko už začíná slyšet, takže rodiče musí být opatrní s hlukem, aby ho nepopudili. Na druhou stranu je dobré, pokud matka na miminko mluví, aby si zvykalo na její hlas. Je též možné používat stejnou písničku, aby se dítě po porodu dalo uklidňovat známou melodií. Další novum je v podobě pozůstatku z dob, kdy jsme byli býložravci, tedy vyvíjí se slepé střevo. Plod je v tomto období velice hubeným, ale do porodu zbývá ještě nemálo času a určitě se zakulatí. Co se týče pohlavních znaků, chlapečkům začínají sestupovat varlátka do šourku a děvčátkům vznikají vajíčka ve vaječnících. Dvacátý čtvrtý týden znamená předěl, dítě by bylo schopno teoreticky přežít už mimo dělohu. Nepochybně mu však bude lépe v luxusním hotelu v podání maminčina bříška. V období okolo 28 týdne u miminka rozlišujeme mezi bdělým stavem a spánkem. O týden později již dojde k otevření očí, které bude, stejně jako my, zavírat při spánku. Toto období provází dramatický růst mozku, který už řídí většinu procesů včetně dýchání. Okolo třicátého týdne se v plicích miminka začíná tvořit látka zvaná surfaktant, která napomáhá poddajnosti plic, pomáhá je rozvinout při porodu. Kolem 34. týdne jsou všechny orgány připraveny, miminko má nyní „Otesánkovský úkol“, nabrat co nejvíce podkožního tuku před porodem. Následující poslední týdny jsou ve znamení rychlého nabírání hmotnosti, ve střívkách se hromadí tzv. smolka, tedy první stolice. Placenta začíná stárnout, miminko začíná být připraveno na svůj první okamžik, kdy spatří světlo světa.

Mohlo by vás zajímat:  Lupénka: Excimerový laser - nová léčebná metoda může pomoci i vám
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení