Vznik a léčba oparu na rtech aneb Vše o oparech

Doktor
Zveřejněno: 28.12.2012 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Není žádnou novinkou, že opar je virové onemocnění, kterého se nelze zcela zbavit, pokud se u vás objeví. Herpes simplex – virus, který napadá nervová zakončení ústící do kůže. Na kůži vytváří nejdříve čiré, posléze zelené puchýřky, které pozvolna přechází do strupů. Tento virus si nevybírá zda zaútočí na děti, dospělé, ženy či muže. Opar se tedy může objevit jak na kůži, tak na sliznici, dokonce i na oku a nebo může postihnout nervovou soustavu. Citliví jedinci se potýkají s oparem na rtech téměř neustále – zejména v období,  kdy je kladena zátěž na psychiku. U jiných se zase opar vyskytne sporadicky.

V čem spočívá zákeřnost viru Herpes Simplex?

Zákeřnost tohoto viru, který způsobuje opary na rtech a nejen na nich, spočívá především v tom, že jakmile jej jednou dostaneme, znamená to, že jej s velkou pravděpodobností budeme dostávat i v budoucnosti. Virus Herpes simplex se totiž dokáže v našem těle hezky schovat po celý život a hned jak se mu naskytne příležitost, zaútočí. Zaútočí zejména v době, kdy je na nás kladena větší fyzická a psychická zátěž, při horečnatém onemocnění, při menstruaci, při úleku apod.

Průběh a projevy oparu

K přenosu oparu dochází velmi snadno. Již během dvou až pěti dnů. Opar na rtech poznáme podle množství malých vodnatých puchýřků. Po několika dnech puchýřky popraskají a vzniknou otevřené ranky, na kterých se vytvoří stroupky. Jestliže trpíme opary na rtech či oku opakovaně, předchází tomu také svědění, bolest a zvýšená citlivost na místě, kde následně dojde k výsevu puchýřků. Ve většině případů dochází k opakovaným oparům na stejném místě, ale může se stát, že se opar vyskytne i jinde. A pak záleží na stavu imunitního systému, který rozhoduje o závažnosti projevů oparů. Výhodou je, že většina pacientů ví, že se u nich vyskytne opar ještě dříve, než dojde k výsevu puchýřků. Proto je možné včas začít s léčbou.

Mohlo by vás zajímat:  Opravdu můžeme věřit testům z lékárny?

Jak na opary aneb Jak léčit opary na rtech?

Běžný opar na rtech se zahojí obvykle sám i bez jakékoliv léčby během jednoho týdne. Léčba oparu však urychluje jeho hojení a zabraňuje případným komplikacím. Jestliže cítíte známe svědění, které naznačuje, že dojde k brzkému výsevu puchýřků, doporučuje se použít antivirotický krém s obsahem acycloviru, který má za úkol zabránit množení virů. Aby byl efekt maximální, musí se použít v počátečním stádiu rozvoje infekce. V případě žádný velkých komplikací se opary léčí pouze lokálně. Dalším krokem jsou vysychavé pasty s obsahem chladivých a protisvědivých látek a protizánětlivé léky. Tyto mastičky se aplikují již na vzniklý opar. Jakmile dojde k popraskání puchýřků, přichází na řadu antibiotické a antiseptické mastičky. V některých případech lékaři doporučují imunoterapii, zvýšit příjem vitaminu B a E. Dále je možné opary léčit laseroterapii biostimulačními lasery, které mírní bolesti. Pásové opary lékaři lečí vždy podáváním antivirotik, antibiotik a analgetik. U pásového oparu je nutné zahájit léčbu včas, než dojde k postherpetické neuralgii – dlouhodobé a velmi úporné bolesti v místě, kde se pásový opar vyskytl.

Typy oparů

Existují 3 typy oparů. První typ postihuje kůži a sliznici. Nejčastěji jsou tedy oparem postižené rty a sliznice nosu. Virus je přítomen v tekutině puchýřků, proto je velmi nakažlivý!!! Stačí se dotknout infikované oblasti. Tento typ oparu se přenáší také kapénkovou cestou. Druhý typ oparu postihuje nejčastěji zevní genitál a řitní otvor. Ten se přenáší tělesným kontaktem a při pohlavním aktu. Třetí typ oparu je tzv. pásový opar, který patří závažnější onemocnění. Způsobuje ho virus Varicella-zoster.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • raduuskaa
    • 27.8.2014
    Odpovědět

    Na opar je nejúčinnější konopná kosmetika, používám sérum Cannadent a to si nemůžu vynachválit, obsahuje kromě konopného oleje i teatree olejíček, díky kterému opar krásně vyschne a rychle se zhojí. Seženete v lékárně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení