Pokud jste se ráno probudili a nemůžete otočit hlavu, máte za sebou několikahodinovou cestu autem, nebo jste prochladli u otevřeného okna? Bolest za krkem je velmi nepříjemná věc.
Bolest od krční páteře postupuje přes ramena, vystřeluje do hlavy nebo horních končetin a někdy se přidávají i migrény. Máme pro vás několik tipů, jak si sami můžete ulevit od nepříjemné bolesti. Obecně platí pravidlo, že šíje nejvíc bolí ráno a postupně během dne intenzita bolesti ustává. Zkuste se pak co nejvíce hýbat, svaly prohřát a nenechat je vůbec zatuhnout. I když se imobilizační límec předepisuje při bolesti krční páteře, suché teplo a mírné rozhýbání je mnohem vhodnější. Co pomáhá na zablokovaný krk a jak ho uvolnit? Přečtěte si naše rady.
Obsah článku
Teplo
Zkuste ohřát gelové sáčky ve vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě na asi 40 až 60 °C a nechte prohřívat vaše svaly do hloubky. Na gelový sáček dejte ještě bavlněný kapesník nebo utěrku, než jej dáte na kůži proti popáleninám. Můžete dát potravinovou aluminiovou folii do přeloženého ručníku, žehličkou nahřát a přiložit na kůži. Můžete žehličkou nahřát i ručník samotný.
Elektrická dečka
Velmi vhodné mít doma elektrickou dečku, která se po zapojení do elektrické zásuvky zahřeje. Teplotu si můžete ovladačem sami nastavit. Tento způsob prohřátí pokožky suchým teplem je pro kůži bezpečný a nehrozí s ní riziko popálení. Stačí ji přiložit na šíji, ramena a hrudní páteř.
Šál nebo šátek a tejpování
Místo imobilizačního límce si dejte na krk raději šátek nebo šál z příjemného materiálu. Bude vás chránit před prochladnutím, které výrazně zhoršuje bolestivost akutně zablokované krční páteře. Pomáhá i tejpování na správných místech.
Tření
Vyzkoušejte na šíji takzvaný „ohníček“, který jsme si jako děti dělali na předloktí. Intenzivní tření kůže a podkoží vůči kosti je sice velmi bolestivé, nicméně tento princip posunu jednotlivých vrstev tkání proti sobě je ve fyzioterapii podstatou technik takzvaných měkkých tkání. Proto si položte si dlaně na ramena nebo šíji. Celou dlaní s lehce rozevřenými prsty pevně ale přitom jemně tlačte a současně posouvejte kůži a svalovinu kolem krční páteře jako byste kolem ní obtáčeli svaly. Intenzita tlaku by neměla způsobovat zvýšení bolesti, ale tlak by měl být velmi příjemný.
Postup při masáži
Zkuste ve svalech najít obzvláště bolestivá místa a zatvrdlé bouličky, které více bolí. Jde o tzv. trigger point neboli spouštěcí bod, který je třeba rozmasírovat. Tlačte proti němu souvisle palec, nebo chvilku tlačte a pak tlak opět uvolněte. Příjemné je i „zašroubování a vyšroubování”, při kterém se prstem snažíte spirálovitě tlačit na daný více bolestivý bod a současně zvyšujete a snižujete sílu tlaku.
Cvičení
Každá zablokovaná krční páteř bolí jinak a na jiném místě. Bolest může vystřelovat u každého z nás jiným směrem. Je obtížné poradit obecně cviky, které uleví od konkrétní bolesti. Nejčastějším vhodným cvičením je mírné protahování svalů od hlavy po ramena a protahování hrudní páteře.
Jak cvičit
Jak na zablokovaný krk pomocí cvičení? Zvolna uklánějte hlavu do všech stran. Předklánějte a zaklánějte ji různými směry, nebo mírně hlavou otáčejte. Vše dělejte pomalu a dlouze. Pokud vám některá z poloh zvláště vyhovuje, zůstaňte v ní delší dobu. S hlubokým nádechem myslete na bolest, její sílu i umístění a s výdechem ji prostě odfoukněte úplně pryč. Psycho relaxační technika je účinná.
Jak pomůže fyzioterapeut
Pokud svaly nepovolují, stav stagnuje nebo se zhoršuje, co nejdříve navštivte fyzioterapeuta. Pro akutní případy existují techniky klasické fyzioterapie, ale je zde i možnost léčby pomocí Radiální rázové vlny. Při poškození měkkých tkání, jako je meziobratlový disk nebo kloubní pouzdro, se využívá terapie Fokusované rázové vlny. Fyzioterapeut už pozná, kde vás to nejvíc bolí a co vám nejlépe pomůže. V případě problémů s krční páteří, které také často souvisejí s bolestmi hlavy, šuměním v uších a migrénami s návštěvou specialisty neváhejte.
Jak pomůže lékař
Může vám pomoci také ortoped nebo neurolog. Nejprve vás odešlou na vyšetření RTG, které může odhalit rotaci a posun jednotlivých obratlů vůči sobě nebo vůči lebečním kostem. Tím potvrdí blokádu krční páteře. Jenže neprokáže případné poškození měkkých tkání, třeba meziobratlové ploténky. Lékař vám může předepsat léky proti bolesti hlavy a šíje i na povolení svalového napětí. Jde o tablety, masti a gely. Neurolog může provést přímo opich postižené oblasti. Doporučí vám klidový režim a vystaví poukaz FT pro ambulantní fyzioterapii. Při vážné blokádě s poškozením měkkých tkání po úrazu nebo přetížení může doporučit i hospitalizaci.