Zánět průdušek může vyvolat i kouření

a
Zveřejněno: 26.2.2019

Zánět průdušek neboli bronchitida nejčastěji způsobuje infekce. Obvykle se objeví v průběhu nachlazení. Může jít o virovou nebo bakteriální infekci. Zánět průdušek může vyvolat i řada dalších faktorů jako kouření, ale i zplodiny ve znečištěném ovzduší měst a průmyslových oblastí.

Zánět průdušek příznaky

 • Kašel může být suchý nebo produktivní, kdy je vykašláván hlen, což může naznačovat, že se infekce rozšířila na dolní dýchací cesty nebo plíce. Pak vzniká riziko zápalu plic – pneumonie. Kašel bývá někdy velmi bolestivý.
 • Sípání a dušnost se objevuje nejčastěji u kuřáků nebo u starších lidí. Způsobuje je zúžení dýchacích cest při zánětu. Zanícené průdušky se u miminek mohou výrazně stáhnout a vzniká spastická bronchitida s obtížným dýcháním až dušností, sípáním a pískotem v dýchacích cestách. To se projevuje i u starších jedinců a hrozí zápal plic.
 • Pokud se zánět průdušek objevuje jakou součást nachlazení, vyskytují se běžné příznaky virové infekce jako je zvýšená teplota, zimnice, bolesti svalů a kloubů, rýma, otok nosu a bolesti v krku.

zánět

Zánět průdušek domácí léčba

Pokud jede o příznaky vyvolané nachlazením, nejlépe je ulehnout do postele s běžnými léky podávanými na úlevu od bolesti a nachlazení, ke snižování horečky. Léky na kašel se volí podle toho, zda jde o suchý, produktivní či dráždivý kašel. Můžete přistoupit i k inhalaci ke zklidnění dýchacích cest. Do těla je třeba dodat zvýšenou dávku vitaminu C a pít hodně tekutin.

Léky na zánět průdušek

Zánět průdušek je respirační onemocnění, kdy je sliznice průdušek nejprve podrážděna, zanítí se a začne produkovat hlen. Zánět průdušek může být v akutní a chronické formě. Specifickou formou je astmatická bronchitida, kterou způsobuje astma bronchiale.

Mohlo by vás zajímat:  Mochyně (Physalis) - víte, co to je?

Pokud má lékař podezření na pneumonii, odešle vás na rentgenové vyšetření plic. Jestliže se u pacienta objevuje dušnost, měří se obsah kyslíku v krvi pomocí přístroje nasazeného většinou na prst.

Léčba zánětu průdušek se liší v závislosti na příčině a příznacích. V nekomplikovaných případech stačí domácí léčba a přípravky proti nachlazení, které jsou v lékárnách volně prodejné.

léky

Pokud je přítomna spastická složka, kdy jsou průdušky a průdušinky stažené, nasazují se pod dohledem lékaře některé léky určené pro astmatiky. V závažnějších případech a při podezření na bakteriální infekci, která je zjištěna při vyšetření CRP, nasazují se antibiotika.

U virových zánětů antibiotika nepomohou a podávají se nesteroidní antirevmatika. Doporučuje se konzumace zázvoru s medem a citronem, hodně tekutin a zvlhčovat vzduch. Na kašel se užívají léky, které ředí hlen, usnadňují vykašlávání a v noci pak zklidňují kašel.

astma

Možné komplikace při zánětu plic

Většina případů bronchitidy odezní bez komplikací. V některých případech, což se projevuje nejčastěji u kuřáků, mohou příznaky přetrvávat delší dobu a mohou bát provázeny dušností. Někdy je nutná hospitalizace a zanechání kouření. Pokud na původní zánět plic způsobený virovou infekcí naváže také bakteriální infekce nebo se bronchitida rozšíří i na plíce a rozvine se zápal plic, jsou nutná antibiotika.

Největší riziko bronchitidy hrozí zejména kuřákům a lidem vystaveným účinkům pasivního kouření. Dále pak jedincům vystaveným pobytu ve znečištěném prostředí, jako jsou emise z dopravy nebo z průmyslových oblastí. Pokud jsou dýchací cesty oslabeny cigaretovým kouřem, může onemocnění skončit zdlouhavou hospitalizací v nemocnici.

Pokud není léčba dokončena a nedojde k úplnému zhojení zánětu, může pak docházet k opakovaným bronchitidám. Dušnost vyžaduje vždy zásah lékaře, neboť může těžká dušnost zanechat trvalé následky, například v podobě poškození mozku a to může být i smrtelné.

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • jan derynk
  • 31.3.2021
  Odpovědět

  před 4 roky jsem přestal kouřit , a mám stále bolesti prudušek nemohu odkašlávat abolest mě probouzí i v noci a musím brát prašky na bolest . Potřeboval bych poradit jaké prášky na uvolnění a vykašlávání.Dělali mi veškeré vyšetření a nic nezjistili. Děkuji za odovět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení