Zdravotní strasti “počítačových lidí”

Práce
Zveřejněno: 21.7.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Bolí vás záda? Trpíte na bolesti hlavy, svalů či máte potíže s karpálním tunelem? Přesně s těmito problémy se potýká řada lidí, kteří tráví u počítače více času než je zdrávo.

U většiny lidí, kteří pracují s počítačem, dochází k dlouhodobému přetěžování různých částí těla. Lékařsky se tomu říká syndrom opakovaného přetěžování. Při práci s počítačem dochází nejprve k jednostranné práci a statickému napětí svalů, psychické zátěži, stresu a ztuhlosti. Jestliže jsme dříve prodělali nějaké úrazy, mohou se tyto stavy zhoršovat rychleji. Jestliže se k tomu přidá navíc vadné držení těla a nedostatek pohybu – koledujeme si o zdravotní malér. Jak tedy typickým zdravotním problémům z dlouhodobého pobytu u počítače předcházet?

Upravte si židli, stůl i monitor

Trávíte-li u svého počítače mnoho času, úprava pracovního prostředí bude pro vás nezbytná. Sedák židle by měl být nastaven tak, aby vaše lýtka svírala se stehny pravý úhel a aby se chodidla dotýkala celou svou plochou podlahy. Do pravého úhlu by měly být ohnuté i lokty při psaní na klávesnici. Opěradlo vaší židle by mělo být nastavené tak, aby poskytlo oporu páteři po celé její délce. Při práci s myší je velmi důležité, aby nedocházelo k “zalomení” zápěstí, čehož můžete docílit za pomocí speciálních gelových podložek pod zápěstí. Stejně tak se můžete poohlédnout po anatomicky tvarovaných myších a klávesnicích. Na správné držení těla má rovněž také vliv správné umístění monitoru. Ten by měl být vždy přímo před vámi, abyste zamezili nezdravému náklonu a otočení hlavy, což by mělo za následek bolesti hlavy a bolesti v krční a hrudní oblasti páteře.

Karpální tunely

Při dlouhodobé práci na počítači dochází velmi často k chronickému přetížení zápěstí. Toto přetížení má za následek vznik tzv. syndromu karpálního tunelu. V tomto případě dochází k poškození středového nervu v karpálním tunelu. Tento nerv řídí citlivost a pohyblivost celé ruky a ovládá svaly a šlachy spojující ruku s předloktím. Dojde-li ke zúžení karpálního tunelu a tím i k útlaku nervů, začínají se objevovat nepříjemné pocity pálení a brnění prstů, které je nejsilnější v noci. Rozvine-li se tento syndrom, pak se může výrazně omezit hybnost ruky a také její citlivost. Syndrom karpálního tunelu nelze nijak rozcvičit. Jestliže se jednou objeví, je třeba jej začít léčit. Léčba karpálních tunelů spočívá především v podávání nesteroidních antiflogistik (ibuprofen), injekčním podáváním protizánětlivých kortikoidů a nočním znehybněním za pomocí ortézy. Dalším krokem je ambulantní operace karpálních tunelů v místním znecitlivění.

Mohlo by vás zajímat:  Co s pylovou alergií?

Krční páteř a bolesti hlavy a horních končetin

Nejnamáhanější a nejpohyblivější částí páteře je oblast krční páteře.  Strnulé držení hlavy při práci na počítači jí rozhodně příliš nepomáhá. Šíje navíc bývá velmi často postižená svalovými dysbalancemi, kdy dochází k nerovnováze svalů na přední, boční i zadní straně krku, rovněž také prsních svalů a svalů mezi lopatkami. Některé tyto svaly jsou oslabené a jiné zase zkrácené, což vede k tzv. kulatým zádům. Jestliže dojde k přetížení v oblasti krční páteře, nejdříve se to projeví únavou a následně se dostaví bolestivost šíje, tupý tlak a ničím výjimečná není ani silná bolest hlavy.  Stejně tak se může tato strnulost projevit také na rukou a pažích. Bolest jmůže být provázena sníženou citlivostí až necitlivostí, pocity mravenčení, brnění, píchání a svrběním.

Zdravotní strasti “počítačových lidí”

Křečové žíly

Sedavá práce u počítače nepodporuje zdravé proudění krve v dolních končetinách, což má za následek vznik křečových žil. Chcete-li si ulevit od pocitu těžkých nohou a zmírnit bolest křečových žil, může vám pomoci jogging, plavání, jízda n akole, lyžování na běžkách, ale také klasická kondiční procházka. Máte-li pocit těžškých nohou, ulehčete jim:

  • sundejte si škrtící ponožky a podkolenky i úzké kalhoty, které brání krevnímu oběhu
  • neseďte s nohama přes nohu (dochází ke stlačování cév)
  • dopřávejte svým lýtkům střídavou sprchu teplou a studenou vodou – podpoříte tak krevní oběh
  • odpočívejte s nohama na stole
  • spěte s nohama mírně vyvýšenýma
  • vyhýbejte se horkým koupelím, sauně, slunění a depilací horkým voskem
  • nekuřte
  • neužívejte hormonální antikoncepci
Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení