Oči jsou smyslovými orgány, bez kterých se jen těžko žije. Pomocí obrazů, které neustále vysílají našemu mozku, vnímáme svět a všechny jeho krásy, ale i nebezpečí. Při zhoršeném vidění se vše stává složitějším. Za špatným zrakem může stát mnoho různých onemocnění očí. Jedním z nich je zelený zákal, odborně zvaný glaukom. Toto poškození zraku je vážné a bohužel i nevratné, nezachytí-li se včas. Jde dokonce o druhou nejčastější příčinu slepoty získané během života.
Obsah článku
Zvýšený nitrooční tlak vede k riziku vzniku zeleného zákalu
Glaukom je onemocněním, při kterém dochází k poškození očního nervu. Zrakový nerv přenáší informace o obrazech, které naše oko vnímá. Při jeho degeneraci tedy dochází k částečné nebo i úplné ztrátě zraku. U zeleného zákalu bývá hlavní příčinou poškození očního nervu zvýšený nitrooční tlak. V oku se hromadí příliš mnoho nitrooční tekutiny a ta pak utiskuje oční struktury. Utiskovaný zrakový nerv není dostatečně zásobován krví, dochází k jeho poškození a časem může úplně odumřít. Příčin zvýšení nitroočního tlaku pak může být více, například infekce, zúžení či ucpání odtokových kanálků nebo porucha regulace tvorby oční tekutiny. Vyšší nitrooční tlak je největším rizikem pro vznik glaukomu, ale není jediným. Dalšími faktory podílejícími se na vzniku onemocnění jsou degenerativní změny na cévním zásobení oka, cukrovka, vysoký krevní tlak, stres nebo dědičné vlohy. Onemocnění postihuje nejvíce lidi po 40. roku života a o něco častěji se vyskytuje u žen.
Zachytit glaukom v počátku není jednoduché
Zákeřností zeleného zákalu je fakt, že zpočátku o sobě nedává nijak vědět. Vyvíjí se v průběhu několika let, aniž by člověk tušil, že se něco s jeho očima děje. Zvýšený nitrooční tlak nebolí ani nemá žádné jiné projevy. Ani v počátcích vzniku glaukomu a tedy již postupného poškozování zrakového nervu nemusí ještě nemocný pociťovat žádné příznaky. Jediný způsob, jak na toto onemocnění v začátku přijít, je lékařské vyšetření. Bohužel málokdo chodí na preventivní prohlídky k očnímu lékaři a do ordinace většina lidí zamíří až ve chvíli, kdy pociťuje problémy se zrakem. To už ale bývá dost pozdě.
Cesta od počátku nemoci ke ztrátě zraku
Postup onemocnění glaukomem je charakteristický. Nejdříve se objeví malé výpadky v zorném poli, které si ještě člověk často ani neuvědomí. Postupně se ale tyto výpadky stanou nepřehlédnutelné a nemocný ztrácí periferní vidění, okraje jeho zorného pole jsou rozmazané. Později nahrazují předměty a lidi v zorném poli černé skvrny a stíny, až nakonec dochází k úplné ztrátě zraku. Jakékoliv poškození zrakového nervu je bohužel nevratné, proto je důležité odhalit onemocnění co nejdříve.
Může ale také dojít ke glaukomovému záchvatu, kdy dojde k náhlému zvýšení nitroočního tlaku (například ucpáním odtokových kanálků). Záchvat se projeví pulsující bolestí oka a hlavy, celkovou nevolností a zvracením. Vidění je náhle rozmazané, postižený může vidět duhové kruhy kolem zdroje světla. V tomto stavu je třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Léčba medikamenty nebo operací
Léčba zeleného zákalu nemůže zvrátit již proběhlé degenerativní změny na očním nervu a navrátit tak oku původní schopnosti. Zabrání ale dalšímu postupu nemoci. U začínajícího glaukomu bývá léčba prováděna obvykle pomocí očních kapek, které snižují nitrooční tlak. Umí snížit tvorbu oční tekutiny nebo zlepšit její odtok. V horších případech, kdy neúčinkuje medikamentózní léčba nebo se opakují glaukomové záchvaty, se přistupuje k operaci. Při ní se uvolní prostor, kudy tekutina odtéká, a tím se zamezí jejímu hromadění v oku.
Jak již bylo zmíněno, jediným způsobem, jak na zvýšený nitrooční tlak a tím i vyšší riziko vzniku zeleného zákalu přijít, je návštěva očního lékaře. Oftalmolog při preventivní prohlídce změří nitrooční tlak a perimetrické vidění, což mu napoví, zda hrozí riziko glaukomu. Preventivní prohlídky se doporučují alespoň jednou za dva roky u lidí pod 40 let věku a jednou za rok u lidí starších 40-ti let.