Zimnice je nepříjemný pocit zimy, který nekoresponduje s teplotou okolí. Nepřechází ani po přikrytí dekou nebo peřinou. Trvá obvykle po určitou dobu, kdy se organismus snaží vyrovnat s prudším vzestupem teploty.
Obsah článku
Jak se zimnice projevuje?
Zimnice je spojena s horečkou a třesavkou, kdy se chvějeme a zimnice po těle je velmi nepříjemná. Zimnice provází různé druhy horečnatých infekčních onemocnění, tedy často chřipku, zápal plic, angínu, zánět hrtanu či srdce.
Příčiny zimnice
Kromě výše uvedených nemocí zimnice většinou provází sepsi, vážnou komplikaci zánětu, kdy dochází k vystupňovanému zánětu a v důsledku toho k selhávání orgánů.
Pro některá onemocnění je přímo charakteristická, jako pro malárii, žlutou zimnici a jiné tropické hemoragické horečky. Je nutné si dát pozor při cestování do exotických krajin a nechat se očkovat.
Jak vyléčit zimnici?
- Malárie – zimnice se typicky vyskytuje v určitých intervalech, v těžších formách nahodile. Příčinou onemocnění je parazit přenesený komárem. V rámci léčby se podávají antimalarika.
- Tropická malárie, Plasmodium falciparum.
- Malárie třídenní, Plasmodium vivax nebo Plasmodium ovale.
- Malárie čtyřdenní, dříve nazývaná čtvrtodenní zimnice, Plasmodium malariae.
Nejvážnější je tropická malárie ohrožující na životě. Červené krvinky se přilepují ke stěně cév a poškozovat vnitřní orgány. Dochází k ucpání, obstrukci, cévy s těžkými následky pro zásobované orgány, zejména mozek a ledviny.
Malárie je jednou z pěti nejčastějších úmrtí dětí na světě. Způsobuje nízkou porodní váhu a předčasný porod. Novorozenci a děti trpí anemií, tedy mají nedostatek hemoglobionu v krvi, který přenáší kyslík, epilepsii a neurologické problémy s poškozením mozku.
- Žlutá zimnice je nebezpečné virové, krvácivé, horečnaté onemocnění, způsobuje rozsáhlé epidemie a mnoho úmrtí zejména v oblastech Afriky a Jižní Ameriky.
- Městská forma je celoroční, nezávislá na období dešťů.
- Pralesní – sylvatická a savanská forma jsou přenášeny zejména v období dešťů.
Přenáší se komáry a moskyty. Původcem je virus ze stejné skupiny jako virus klíšťové a japonské encefalitidy. Očkování proti těmto nemocem ale nechrání proti žluté zimnici.
Onemocnění má různé formy, často končící smrtí. Projevy se neobjeví u všech infikovaných. První příznaky po 3. až 6. dnech, vysoká horečka, zimnice, únava, bolest hlavy i zad, nechutenství, zvracení, zarudlé spojivky a kůže, překrvené sliznice úst a zvětšená játra.
Pak horečka klesá a část osob se uzdraví. Asi u 1/5 nemocných nastane třetí stadium, objeví se žloutenka, krvácení, selhání orgánů a smrt. Účinná léčba není, léčí se tedy pouze příznaky.
Co pomáhá na zimnici? Nemusí to být jen léky.
Zimnici i horečku tlumíme protizánětlivými léky s antipyretickým účinkem, jako je paralen, ibuprofen, aspirin apod. Pomáhají i studené zábaly a koupele. Pokud je teplota nižší než 38 °C, a je to zimnice bez teploty, nemusí se horečka snižovat. Je dobré nechat tělo, aby se jejím prostřednictvím s nemocí samo vypořádalo. Často přichází zimnice v noci.
Zimnice bývá většinou spojena s vyšší horečkou. Uvedená léčba je na místě. Raději vždy zavolejte lékaře. Může jít o závažnější stav vyžadující antibiotickou a jinou léčbu, mnohdy i trvalejší dohled a pobyt v nemocnici.
Byla jsem měsíc ambulantně ošetřována se zánětem prsu. Prso vytékalo, páchlo.Uvnitř byl implantát. Ten se narušil zánětem, Po měsíci jsem doma upadla a sice: jako by tělem proletěl vodopád, předcházela bolest mezi lopatkami a já upadla. Zatočila se mně hlava. Posléze jsem viděla, že jsem totálně bílá vč. končetin a ledová.
Teprve potom mně operovali. Brala jsem během léčby antibiotika.
Co to byl za stav?