Reflexní terapie: Pseudoterapie, nebo účinná procedura?

pexels-anete-lusina-5240677
Zveřejněno: 13.7.2022 , datum poslední aktualizace: 20.7.2022

Spousta lidí se v dnešní době uchyluje k různým alternativním metodám léčby svých zdravotních problémů. Zatímco v některých případech věda potvrzuje jejich účinnost (což se často týká problematiky bylinek), jiné oblasti jsou stále v šedé zóně a moc se toho o nich neví. Jak je na tom reflexologie? Má smysl ji zkoušet, nebo je to ztráta času?

Hledat pomoc v přírodě nemusí být vždycky špatná volba. Například u třezalky tečkované víme, že má pozitivní vliv na zmírňování depresí a na podporu dobré nálady. (Někteří lidé si na ni ale musí dávat pozor, protože může snižovat účinnost některých léků. Typicky hovoříme například o hormonální antikoncepci.)

Hodně lidí si také oblíbilo různé alternativní procedury, mezi které patří akupunktura a akupresura. V průběhu těchto terapií dochází k působení tlaku, nebo ke vpichu jehliček, do míst, kterými má protékat životní energie. Její odblokování by pak mělo harmonizovat celý systém.

Co si ale myslet o reflexní terapii? A co v jejím průběhu máte vlastně očekávat?

Co je reflexní terapie?

pexels-yan-krukov-4965374

Reflexní terapie, nebo také reflexologie, je takzvaná zónová terapie, která má mnoho společného s akupresurou. Z toho důvodu ji řadíme do kategorie alternativní medicíny. Ve srovnání s jinými metodami se reflexní terapie zaměřuje především na stlačování bodů na rukách a na nohách.

Působením na tyto body terapeut očekává, že dojde k ovlivnění činností orgánů, pod které mají jednotlivé reflexní body patřit. Přirozeně lze reflexologii praktikovat i chůzí naboso. Stejně jako u některých jiných alternativních disciplín však neexistují důkazy o tom, že by byla reflexní terapie opravdu účinná. (Při léčbě nějakého konkrétního onemocnění.)

Potenciální benefity reflexní terapie

To, že reflexní terapie pravděpodobně nepomáhá s léčbou vážnějších problémů neznamená, že nemůže zájemcům přinést pár pozitiv.

Mohlo by vás zajímat:  Otužování – posílí vaši obranyschopnost a přitom nic nestojí

Reflexologie může mít dobrý vliv na:

pexels-ksenia-chernaya-6671029

Co na to říká věda?

V současné době neexistuje mnoho studií, které by se reflexologií nějak hlouběji zabývaly. Ty, které navíc existují, odborníci hodnotí jako studie nižší kvality. To vyústilo v roce 2014 ve stanovisko, že reflexologie není účinným řešením při léčbě žádného medicínského problému.

Na druhou stranu, abychom reflexní terapii šmahem neodsuzovali, někteří lidé se domnívají, že by se k ní mělo přistupovat jako k masáži, která dovede člověku zvednout náladu a přispět k jeho lepšímu pocitu. (Zatím existují menší výzkumy, které ukazují, že reflexologie dokázala zmírnit příznaky nepohodlí u žen, které podstupovaly chemoterapii při rakovině prsu. U některých žen také došlo ke zmírnění příznaků PMS. Mechanismus fungování tohoto jevu ale nebyl zatím uspokojivě objasněn.)

Kontroverze

pexels-anete-lusina-5240642

Asi nejkontroverznější je v reflexologii skutečnost, že se přišlo na to, že mapy reflexních bodů na nohou a na rukou nejsou stejné. Z toho lze odvozovat, že lidé, kteří tuto terapii nabízejí, nemusí sdílet stejné přesvědčení o tom, jak se má reflexologie dělat správně.

Co se týče bezpečnosti, reflexní terapie se nehodí pro:

  • Lidi s cukrovkou
  • Lidi s žilní nedostatečností a historií žilní trombózy
  • Pacienty s dnou
  • Lidi s epilepsií
  • Lidi s otevřenými ranami na rukách a na nohách
  • Lidi s atletickou nohou, plísněmi nohou a podobně
  • Lidi s bércovými vředy

A podobně.

Zkoušeli jste někdy reflexní terapii? Pokud ano, jakou jste s ní měli zkušenost?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Reflexologie – Reflexologie (česky)

https://www.healthline.com/health/what-is-reflexology – Vše o reflexní terapii (anglicky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení