Chcete se co nejlépe vyhnout nepříjemným nachlazením, chřipkám a angínám? To budete potřebovat pořádně silnou imunitu. Jedním ze skvělých způsobů, jak ji opravdu účinně posílit, je otužování. Celé generace před námi znaly účinky otužování na náš organizmus a hojně toho využívaly. Neváhejme proto a přidejme se k nim i my.
Obsah článku
Proč je otužování tak zdravé?
Díky otužování tělo lépe snáší teplotní výkyvy, například přechod z léta do chladného podzimu, ze zimy rovnou do jara nebo také v létě naše přecházení z klimatizovaných místností na horký vzduch venku a opačně, což bývá nejčastější příčinou letních angín. Otužování probouzí a posiluje imunitu, která lépe odolává atakům nemocí z nachlazení. Když se přece jen nemoc dostaví, má zpravidla lehčí průběh a dříve odezní. Otužování má ale příznivý vliv na celý organizmus, je dobrou prevencí a pomáhá při alergiích, vředových nemocích, některých nervových nebo psychických onemocněních, bolestech zad nebo hypertenzi.
Jak s otužováním začít?
Tou nejsnadnější a nejdostupnější možností je postupné sprchování studenou vodou. Na konci sprchování přepněte vodu na chladnější tak, abyste v ní vydrželi zhruba minutu, maximálně dvě. Měla by vám být ještě příjemná. Určitě si na sebe nepusťte hned ledovou vodu, přineslo by vám to maximálně rýmu a od otužování vás to odradilo. Raději každý den zkuste ubírat teplé, až se pomalu dostanete na vodu studenou. Ani pak není však třeba se trápit pod úplně ledovou vodou, pokud to pro vás není snesitelné, stačí voda přiměřeně studená. Důležitá je ale především pravidelnost a vytrvalost, což vyžaduje pevnou vůli.
Další variantou je koupání ve venkovní vodě, kdy s ním nepřestanete po letní sezóně, ale budete v něm pokračovat dále. Jak bude voda chladnout, vaše tělo se bude postupně otužovat. Možná se tak propracujete až k zimnímu plavání, které je mezi otužilci tak oblíbené.
Otužování studenou vodou je nejúčinnější, avšak otužovat se můžete také chladným vzduchem, například ranní rozcvičkou u otevřeného okna nebo procházkou na čerstvém vzduchu v lehkém oblečení. Ani toto však ze začátku nepřehánějte a délku pobytu v chladném vzduchu prodlužujte také postupně, abyste to naopak hned neodstonali.
Pro koho není otužování vhodné?
Zdravý člověk může bez obav začít s otužováním klidně hned, platí to i pro těhotné nebo kojící ženy. Lidé trpící některými onemocněními by ale měli otužování konzultovat se svým lékařem a řídit se jeho radami. Studená voda by nemusela být vhodná především pro ty, kteří trpí onemocněními srdce a krevního oběhu a také nemocemi ledvin. U dětí a starších lidí je potřeba začít opravdu pozvolna, hrozí jim totiž rychlejší prochladnutí. Jinak ale není důvod, proč by se nemohlo otužovat třeba už malé miminko.
Jak maximalizovat účinky otužování?
Pokud se rozhodnete každý den zakončit svou sprchu studenou vodou, je potřeba v tom vytrvat. Otužování má smysl jen v případě, že je prováděno opravdu pravidelně. Po několika týdnech bez něj si totiž tělo opět odvykne a je potřeba začít znovu.
Není nutné v rámci otužování začít chodit hned lehce oblečení, když je venku chladno, avšak balit se do mnoha vrstev oblečení je také kontraproduktivní.
Naučte se spát v chladnější místnosti, ideálně při teplotách maximálně 18-20°C, které jsou pro spánek nejlepší.
Před plaváním ve studené vodě byste se měli vždy nejdříve rozcvičit a hned po něm se důkladně osušit a obléci. Nepřehánějte to ani s délkou doby plavání, stačí několik minut.
Když s otužováním vydržíte, jistě si brzy všimnete pozitivních změn ve svém životě. Odolnost vašeho organizmu je patrná zhruba po jednom až dvou měsících. Dobrá nálada a skvělý pocit z překonání sebe sama se však jistě dostaví mnohem dříve.