Meniskus aneb Když bolí kolena

Noha
Zveřejněno: 6.1.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Procházky, dobíhání na tramvaj, chůze do schodů, jízda na kole – činnosti, které považují zdraví jedinci za zcela samozřejmou a ani si neuvědomují štěstí a radost z pohybu, která jim byla dopřána. Zatímco lidé, kteří se potýkají s bolestí v kolenech a kterým jsou tyto činnosti znemožněny, si jsou velmi dobře vědomí toho, co znamená volný a svobodný pohyb. Zdravý člověk nemá ani ponětí, jak složitým mechanismem jeho kolena jsou.

Meniskus – co to je a proč je pro nás důležitý?

V každém koleni se nachází dva menisky. Jedná se o tuhé, gumovité, chrupavčité destičky, které se nachází mezi kostí holenní a stehenní. Mnoho lidí si meniskus plete s chrupavkou, která má za následek hladké “klouzání” kloubů a tím snadný pohyb. Meniskus zastává jinou funkci – jeho úkolem je tlumit nárazy při běžných a sportovních aktivitách. Meniskus se snaží svou úlohu plnit tak dobře, jak to jen lze, ale přesto se nám tu a tam stane úraz, který meniskus poškodí a my pociťujeme silnou bolest v koleni.

Meniskus aneb Když bolí kolena

Meniskus – příznaky jeho poškození

Jaké jsou příznaky postiženého menisku? Ve většině případů se jedná o náhle vzniklou bolest na vnitřní či vnější straně kolena. Ve většině případů se tato bolest váže na fyzickou aktivitu – ať se již bavíme o sportovním výkonu či jen o zvednutí se z dřepu při podávání upadlého předmětu ze země. Pacient také velmi často pociťuje prasknutí či lupnutí, po kterém následuje nepříjemná bolest. Posléze se dostaví otok kloubu a koleno se může stát nepohyblivým.

Trhlinky na menisku se nevyhýbají ženám ani mužům. Obecně však lze říci, že ženy mívají tyto problémy spojené častěji s degenerací menisků, zatímco muži si často menisky poraní při sportu. Je to dáno tím, že muži jsou “akčnější” a vybírají si náročnější sporty. Vliv na odolnost menisků má tedy věk a sporty, které člověk vykonává. U pacientů starších cca 50 let vzniká poranění menisku převážně z degenerativního procesu. Meniskus je již opotřebovaný a je podstatně více náchylný na poškození i při zcela běžných aktivitách.

Mohlo by vás zajímat:  Revmatoidní artritida

Meniskus a jeho degenerace

Stejně jako jiné části našeho těla v průběhu života degenerují, u menisku tomu není jinak. Během života menisky ztrácejí svou pružnost a ztenčují se. Vznikají na nich drobné prasklinky, o kterých nemáme ani ponětí, ale tu a tam máme pocit, že se nám do schodů už nechodí tak dobře jako dříve. Degenerativnímu procesu se do jisté míry dá zabránit užíváním preparátů na bázi chondroitin sulfátu či kyseliny hyaluronové. Tyto preparáty jsou však vhodné spíše pro kloubní chrupavky, nikoliv pro ty meniskální, které mají jinou stavbu. Na degenerativní proces menisku má však velký vliv obezita a nadváha, časté přetěžování kloubu a samozřejmě také genetická dispozice.

Léčba menisku

Většinou nás poranění menisku přivede k lékaři. Dorazíme na úrazovou ambulanci, lékař si nás prohlédne a následně nám doporučí návštěvu specialisty. Na základě klinického vyšetření bývá stanovena diagnóza. Mezi základní vyšetření patří samozřejmě RTG kloubu, které může být doplněné o ultrazvukové vyšetření nebo magnetickou rezonanci. Jestliže má lékař všechny potřebné informace o stavu vašeho kloubu a menisku, rozhodne se, zda léčba bude konzervativní či chirurgická.

Meniskus aneb Když bolí kolena

Většina pacientů se potýká s trhlinou menisku. Jestliže se trhlinka vašeho menisku nachází v prokrvené části menisku, je léčba kratší a snadnější. Nachází-li se však trhlinka v oblasti, která není příliš prokrvená, pak se zranění hojí hůře, velmi pomalu a můžou nastat komplikace.

Jestliže se trhlinka nachází v prokrvené části menisku, obvykle se lékaři přikloní ke konzervativní léčbě. V takovém případě lékaři doporučí odlehčení končetiny za pomoci francouzských holí a ortézy a posléze vám bude doporučena rehabilitace a posilování svalů. Jestliže se ruptura nachází v neprokrvené části menisku, je třeba přikročit k chirurgickému řešení problému.

Chirurgická léčba menisku

Existují tři možné chirurgické zákroky – rekonstrukce menisku, meniskektomie a transplantace. Rekonstrukce menisku se provádí opět pouze v dobře prokrvené části menisku. Je-li poškození menisku v neprokrvené části, provádí se tzv. parciální meniskektomie – odstranění poškozené části menisku. Tímto chirurgickým zákrokem lékaři zabrání v dalšímu poškození. Tento zákrok se provádí artroskopicky – tedy miniinvazivně. Posledním možným zákrokem je transplantace menisku.

Mohlo by vás zajímat:  Zatočte s bolavými zády

Meniskus aneb Když bolí kolena

Jak probíhá chirurgická léčba menisku?

Artroskopie je neinvazivní a šetrná operace, která umožňuje rychlejší rekonvalescenci, hojení a návrat do normálního života a běžné zátěže. Za použití dvou či tří vstupů o velikosti cca jednoho centimetru se dovnitř kolene zavede tzv. artroskop, kterým lékař prohlédne kloub. Druhým vstupem lékaři za pomocí operačních nástrojů ošetří poškozený meniskus. Celý zákrok lékaři sledují na monitoru, kam se obraz přenáší z artroskopu. Kloub je při operaci vyplněn tekutinou, která místo nejen proplachuje, ale současně také umožňuje odstranění poškozené tkáně. Celý zákrok trvá cca 20 – 40 minut a obvykle se provádí při celkové anestézii. Zákrok lze provádět také při spinální anestezii, kdy pacient necítí bolest od pasu dolů.

Doba rekonvalescence závisí na rozsahu a typu poranění menisku a také na způsobu jeho ošetření. Jestliže se lékaři přikloní k operaci, obvykle se část menisku odstraní a pacient může nohu zatěžovat prakticky ihned – pouze s ohledem na pooperační bolest. Poté, co se rány zahojí může pacient začít s rehabilitací. V případě, že lékaři meniskus rekonstruují, doba rekonvalescence je poněkud odlišná než při odstranění poškozené části. V takovém případě je třeba 4 – 6 týdnů odlehčovat za pomocí francouzských holí. Plná zátěž není povolená. Přibližně 4 týdny je omezena také pohyblivost kloubu. Po tuto dobu je velmi důležité řídit se lékařským doporučením.

 

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Karina
    • 10.2.2014
    Odpovědět

    Je mi 15 a 9 měsíců, jsem dívka a mám velmi občasné bolesti v koleni. Když jsem v dřepu a vstávám, tak cítím náhlou bolest. Ta bolest je často když chodím a když jdu do schodů. Někdy mám takový pocit, že se mě to koleno prolomilo, ale pak to přejde – bez bolesti. Je možné abych měla miniskus? Předem děkuji

    1. Dobrý den, Karino,
      ve Vašem případě bude nejlepší, když navštívíte odborníka, který se Vám na koleno podívá. Nemusíte se ničeho obávat. Takhle od stolu Vám nedokáži poradit, navíc nejsem ani lékař. Raději si zajdete k doktorovi, abyste nezanedbala něco, co Vám může v pozdějším věku připravit nepříjemné a bolestivé chvíle. Třeba dostanete jen kloubní výživu a budete poučena, jak se správně ke svým kolenům chovat. Přeji krásný den a kolenům zdar! 🙂

    • Jarmila
    • 4.4.2014
    Odpovědět

    Dobrý den, prosím o radu, jak se léčí zánět menisku.Byla jsem odkázána do orthopedické ambulance, ale objednali mě až za dva měsíce, což je velmi dlouhá doba. Znáte nějaké domácí léčení? Nebo stačí pouze noze ulevit a nechat ji v klidu? Natírám si koleno mastí s kostivalu a kaštanu a zdá se, že se mi ulevuje. Děkuji mnohokrát za odpověď.

    1. Přejeme krásný jarní den 🙂
      Zánět menisku musí pořádně bolet. Rozhodně doporučuji zůstat v klidu a nohu příliš nepřetěžovat. Jelikož nejsem lékař, nemohu Vám poradit nic bližšího. Být Vámi, navštívím také svého praktického lékaře a požádám jej třeba o jisté protizánětlivé mastičky a rovněž nějaké analgetikum, pokud máte silné bolesti. Dva měsíce je dlouhá doba 🙁 Záleží pouze na Vás, jak moc Vás zánět menisku ovlivňuje v běžném životě.
      Budu nesmírně ráda, když nám tady napíšete, jak se Váš stav vyvíjí a co Vám doporučili lékaři. Určitě tím pomůžete lidem, kteří mají podobné potíže.
      Mějte se krásně a přejeme brzké uzdravení 🙂

        • Karel Sachr
        • 8.12.2016
        Odpovědět

        Měl jsem naprosto stejný problém, objednán jsem byl až za 2 měsíce. Celou dobu jsem trpěl bolestí. Po dvou měsících mi ortoped píchl velmi bolestivou injekci (obstřik) a dal čípky. Ta velká bolest ihned ustoupila, ale stále přetrvává malá trvalá bolest, hlavně po chůzi. Řídit auto je nemožné, po pár vyšlápnutí spojky se vrací ostrá bolest. Takže stále není po problému, prý půjdu do špitálu… tak nevím, co se mnou budou dělat.

    • Jarmila
    • 14.4.2014
    Odpovědět

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Koleno si natírám gelem Sněhurka od české firmy Missiva a velmi mi pomáhá od bolesti a zdá se, že se hojí. Protože nemohu mít nohu v klidu – pracuji v pohostinství, tak jsem si ještě půjčila kolenní ortézu na fixaci, což mi také pomohlo. Nosila jsem ji asi týden a teď už ji nepotřebuji. Bolí to hlavně při některých pohybech.Budu statečně mastit a doufám, že to přejde. Hlavně ráno je to bezva, ale pak musím vstát…..
    Mějte se hezky, už se těším na sluníčko, to zažene všecky neduhy.

    • Jarmila
    • 24.4.2014
    Odpovědět

    Bohužel, žádná odpověď se nezobrazila, koleno je o moc lepší.
    Mějte se všichni hezky a užívejte teplých dní.
    Jarka

    1. Milá Jarmilo,
      děkujeme za Váš příspěvek. Jsem moc ráda, že je Vám lépe. Léto je skoro v plném proudu, tak přejeme mnoho příjemného, zdravého a bezbolestného pohybu. 🙂 Mějte se krásně 🙂

    • miluška
    • 6.7.2014
    Odpovědět

    dobrý den mám otázku. včera sem šla do schodu na sobě sem měla dlouhé šaty držela sem 14 kg dceru a do toho 4 kg tašku zakopla sem o ucho tašky a když sem v tom zakopnutí chtěla udělat krok jako by mi v koleni křuplo a když sem chtěla udělat další krok abych si sedla tak to nešlo nemohla sem ani na nohu došlápnout. Noha ihned natekla a při příjezdu na pohotovost mi byl udělaný RTG s negativním výsledkem na zlomeninu, ale doktor nohu nemohl dovyšetřit z duvodu otoku nohy, řekl mi že mam vodu vkoleni ale není k punkci, a že za 10-14 dnu mám přijit na kontrolu aby se to dovyšetřilo. myslíte si že to může být menisku? A jak mám postupovat při léčbě když otok mám po celé délce nohy až k chodidlu?priznic nezabral a fastum gel bez efektu, mám navštívit hned ortopéda nebo zajet opět na chirurgickou ambulanci. noha nesnesitelně bolí a mám takový vnitřní tlak který mi tlačí na češku (jabko) co dál? dík za radu

    1. Dobrý den,
      ve Vašem případě si nedovolím Vám jakkoliv radit. Máte-li nesnesitelné bolesti, rozhodně bych opětovně navštívila lékaře a probrala s ním následnou péči.
      Je mi moc líto, že pro Vás nemohu více udělat.
      Ale budu moc ráda, když nám tady ještě napíšete, jak se Váš zdravotní stav vyvíjí a co Vám řekl lékař.
      Mějte se krásně a držte se! Přejeme brzké uzdravení a co nejméně bolesti.

        • miluška
        • 7.7.2014
        Odpovědět

        No tak otok minimálně ustoupil došlápnout trošku můžu ale když sem zkoušela pkrčit nohu trošku tak mám pocit takového tlaku ja češce jako by tam na ni něco vevnitř tlačilo a nad kolenem cca 2cm mám jelito které neustupuje 🙁 tak fakt nwm

        1. Dobrý den,
          ani já nevím, co s Vámi. Nejsem lékař 🙁 Ten tlak může možná pocházet z té vody v koleni? Kdo ví…. Lékaři ví určitě více než já, takže dejte na jeho rady. Nechte nohu pár dní v klidu a uvidíte. Kdyby se to zhoršovalo, opět jej navštivte. To je jediné, co Vám mohu poradit. Jiné rady si netroufám dát, nerada bych nějak negativně ovlivnila Váš zdravotní stav.
          Myslím na Vás, tak se opatrujte a brzy zase napište, jak se Vám daří 🙂

          • Zuzka
          • 31.5.2019
          Odpovědět

          Dobrá den, muzu se zeptat ak to dopadlo s tím podkoleném otokem? mám stejný problém 🙁

    • Andrejocka
    • 2.9.2014
    Odpovědět

    Ahojte. Mam otázku. Nemala som úraz. V práci ma znicoho nič prepadla strašná bolest v kolene a v zadnej časti kolena nemohla som sa postaviť ani pohnúť s nohou. Išla som ortopedovi ťahal mi vodu z kolena už dva krát ale stále ma to boli. Nemôžem urobiť drep aj v pokoji ma to boli. Na kontrolu mam ísť o tyzden neviem co ma este čaká co to môže byt? Pomôžte mi. Dakujem

    1. Dobrý den,
      velmi ráda bych Vám poradila, avšak nemohu, protože nejsem lékař. Nezbývá mi nic jiného, než Vám doporučit důvěřovat lékařům a podstoupit léčbu. Popř. svůj zdravotní stav konzultovat s několika specialisty.
      Budu však velmi ráda, když byste si vzpomněla na nás i za pár dnů a napsala nám, jak se Váš případ vyvíjí, jak postupují lékaři a jaké máte dojmy. Určitě tím pomůžete i ostatním lidem, kteří se potýkají s podobnými problémy.
      S pozdravem
      Jana Malá

    • Magda
    • 26.9.2014
    Odpovědět

    Chodívám na výšlapu po různých kopcích. Vždy si s manželem najdeme nějakou trasu a jdeme si to vyjít. Je to takový náš koníček. Poslední dobou jsme moc nechodili, protože manžela trápilo koleno. Z ničeho nic ho začalo bolest a nepřestávalo to ani po pár dnech klidu. Vnučka mu koupila na narozeniny balíček přírodního doplňku stravy Senzycol. Nyní už s manželem opět chodíme po výšlapech a koleno ho netrápí. Moc mu to pomohlo.

    • Alena
    • 12.1.2015
    Odpovědět

    Taky hodně chodívám na hory, a klouby už mi tak neslouží a bolí, jo mažu a mažu to ano,ale řešila jsem to se známou,že je potřeba tomu dát i něco víc, jako třeba přímo nějaké přípravky, vnitřně užíváné pro to, tak mi poradila Enzycol od Maxivitalis, četla jsem tolik chvály, vyzkoušela a pomáhá to, klouby jsou lepší, na hory se mi chodí snáze, zmírni to ty bolesti.

    • Mia
    • 11.4.2015
    Odpovědět

    Dobrý den,před měsícem jsem spadla na horách na snowboardu.Lékaři mi vnucovali do hlavy,že jsou to jen přetažené vazy,ale když jsem přijela po týdnu na urgentní příjem tak mi řekli,že to vypadá na poraněný meniskus.Poslali mě na rehabilitace a čekají jak koleno bude reagovat.Myslíte že je to dobře? Bez ortézy se mi obtížně chodí.Jako kdybych šlapala do prázdna.Při chůzi ho nenarovnám.Při cvičení ano ale s bolestí,to samé se skrčením.Pořád pocituji bolest na vnější straně.V noci se budím bolestí.

    • margitka
    • 19.8.2015
    Odpovědět

    Dobry vecer,chtela bych se zeptat jedtli na bolavi meniskyz pomuze parafinovi zabal.Dekuji za odpoved

    • Renata
    • 17.4.2018
    Odpovědět

    Hezký den prosím,chci se poptat,zdali mám špatný meniskus,jelikoz msm hrozne bolesti při chůzi do schodu,při dřepu navštívila jsem lékaře,řekli,že mám neco s čéškou…poslali na magnety..ani zabralo to,ale ted to mám znovu a zase taková tupa bolest i v noci…jakoby v tom.tahá a skupe občas pichne…je mi 29…Uz nevim,co mám delat…dekuji za pomoc Renata

    • Eliška
    • 26.4.2018
    Odpovědět

    Dobrý den, je mi 13 a při sportu ( běhání, protahování ) občas cítím bolest jakoby se mi otočil kloub v koleni. Může jít o Meniskus?
    Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení