Hlídejte si svůj krevní tlak!

Krevní, Tlak
Zveřejněno: 30.12.2012 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Pravidelnou kontrolu krevního tlaku při preventivních prohlídkách u svého praktického lékaře mnoho lidí považuje za zbytečnou záležitost. Především mladí lidé se ptají sebe sami, proč musí kvůli tlaku tak dlouho čekat v čekárně. Ale ať už se vám to líbí nebo ne, pravidelná kontrola krevního tlaku je velmi důležitá. Problémy se zvýšeným krevním tlakem nejsou už dávno problémem pouze starších lidí. I mnohem mladší jedinci se potýkají s vysokým krevním tlakem, který bývá často podceňován, což vede později k životu ohrožujícím nemocem, ke kterým by nemuselo dojít, pokud by lidé dbali o svůj krevní tlak.

Vysoký krevní tlak – civilizační choroba

Vysoký krevní tlak se stal součástí moderního životního stylu. U primární hypertenze si lékaři nejsou jisti důvody, proč k ní dochází. Jsou si však velmi dobře vědomi toho, co ke vzniku hypertenze přispívá. Jedná o nadváhu, nedostatek fyzické aktivity, vysoký příjem soli, kouření, nadměrný stres, vysoký věk a různé zdravotní choroby – onemocnění ledvin, cukrovka apod. Vyšší riziko vzniku hypertenze je prokázána u těch jedinců, u kterých tyto potíže objevily v předchozích generacích. Zákeřnost vysokého krevního tlaku spočívá v tom, že nebolí a lidé se cítí dlouho dobře. Vysoký krevní tlak nemá většinou žádné projevy, proto si na něj lidé ani nevzpomenou, dokud nám nezpůsobí vážné zdravotní problémy.

Existují však citlivější jedinci, kteří na sobě zvýšený krevní tlak poznají. Může je bolet hlava, mívají závratě nebo častěji krvácejí z nosu. Většina pacientů však potíže žádné nemá, a proto svou hypertenzi odhalí až v momentě, kdy je postihne např. infarkt, dušnost, velmi silné bolesti hlavy nebo poruchy zraku. Hypertenzní krize si žádá okamžitou hospitalizaci.

Mohlo by vás zajímat:  Hypotenze aneb Nízký tlak také umí potrápit

Díky pravidelnému preventivnímu měření krevního tlaku však můžeme velmi snadno těmto nepříjemnostem předcházet. Pokud vám lékař naměří jednou vyšší hladinu krevního tlaku, nemusí se hned jednat o hypertenzi. V případě, že se vyšší hladina krevního tlaku opakuje vícekrát a potíže s tlakem potvrdí také EKG, je správná doba na zahájení léčby.

Jak snadno snížit hladinu krevního tlaku

Snížit hladinu svého krevního tlaku není zase složité, jak by se mohlo zdát. Změnou životního stylu a návyků. Svému kardiovaskulárnímu ústrojí prospějete, dopřejete-li svému tělu dostatek přiměřeného pohybu, zdravou stravu, méně stresu a více odpočinku. Neznamená to však, byste nemohli pracovat. Jen je třeba svou práci provádět v klidu a s radostí – taková práce pak nikomu neuškodí. Dávejte si reálné cíle s ohledem na své zdraví a nesnažte se přeceňovat.

Jste-li emotivní člověk, naučte se své emoce vhodně ventilovat. Neduste v sobě vztek a naučte se ho ze sebe dostat. Ať už tím, že si půjdete zaplavat, bouchnout pěstí do boxovacího pytle nebo zaběhat. Každého uklidňuje něco jiného a pokud vám to pomáhá a cítíte se potom lépe, tak směle do toho! Nebojte se prásknout rukou do stolu a zaklít!

Mimo změny svých dosavadních životních návyků vám bude doporučena také léčba medikamenty. Léků se nemusíte obávat. Existuje několik druhů léků, které snižují hladinu krevního tlaku. První skupinou jsou diuretika. Ty pomáhají tělu vyloučit více moči spolu s přebytečným sodíkem a vodou, což přispívá ke snížení tlaku. Další skupinu léků tvoří tzv. betablokátory, které šetří srdeční sval.

Léčba medikamenty nemusí být doživotní, pokud se naučíte správně žít. Úkolem medikamentů je hlídat hladinu krevního tlaku ve zdravém rozmezí, aby se předcházelo neblahému ovlivnění organismu.

Mohlo by vás zajímat:  Nemoci spojené s dětskou vyrážkou a jejich léčba

Jak lze snížit vysoký tlak pomocí změny životosprávy?

  • obohaťte svůj jídelníček o dostatek ovoce a zeleniny
  • omezte příjem soli na minimum
  • omezte příjem tučných potravin a jídel
  • přidejte do jídelníčku více česneku, rybího tuku a omega – 3 mastné kyseliny
  • shoďte pár kil – ne drasticky, ale pozvolna a hlavně s radostí
  • dopřávejte si pravidelný pohyb – ideální pohyb trvá půl hodiny denně
  • nekuřte – máte-li s tímto bodem problém obraťte se na svého lékaře
  • omezte alkohol
  • eliminujte stres a nepříjemné povinnosti
  • naučte se relaxační techniky ( hluboké dýchání, uvolnění svalstva, tai-chi)
  • dopřávejte si dostatek spánku
  • sledujte svůj krevní tlak pravidelně
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení