Vliv štítné žlázy na těhotenství a plod

Těhotenství
Zveřejněno: 1.1.2013 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Štítná žláza, aniž bychom si to uvědomovaly, hraje velmi důležitou roli v lidském těle. Ovlivňuje metabolismus našeho těla. Přemíra či naopak nedostatek hormonu produkovaných štítnou žlázou mohou změnit nejen menstruační cyklus, ale mohou způsobit obezitu, ovlivňují bolestivost, zrak a mohou se podílet také na vzniku depresí. Jestliže si nepohlídáte právě možnou poruchu štítné žlázy v těhotenství, může být negativně ovlivněno zdraví plodu.

Štítná žláza a vliv na otěhotnění

O štítnou žlázu by měly pečovat také ženy, které se teprve o miminko pokouší. A to především ty, kterým se nedaří otěhotnět. Její poruchy mohou mít za následek nemožnost otěhotnění. Především ženy, u kterých se menstruace objevuje častěji a které se potýkají se silnějším krvácením mohou mít sníženou funkci štítné žlázy. Totéž se může týkat žen, které opakovaně potratily.

Jak se hlídá hladina hormonů štítné žlázy?

Hlídat si hladinu hormonů není nijak náročné. Stačí pravidelné odběry krve, které nám dají jasnou odpověď na otázku týkající se stavu funkčnosti naši štítné žlázy. Stav své štítné žlázy by však měla znát každá žena – i ta, která nemá žádné zdravotní problémy, ale ráda by otěhotněla.  Jestliže se v krvi objeví protilátky proti hormonům, které štítná žláza produkuje, může to značit příchod jistých komplikací.

Kdo se vyšetření nevyhne?

Vyšetření štítné žlázy se provádí v počáteční fázi těhotenství vždy u žen, které mají již potíže se  štítnou žlázou. Dále se tomuto krevnímu vyšetření nevyhne ani žena, v jejíž rodině se vyskytla porucha štítné žlázy u blízkého příbuzenstva, žena, která trpí diabetem atp. Jestliže se u těchto žen prokážou protilátky proti hormonům štítné žlázy, je nutné ji bedlivěji sledovat popř. ji preventivně nasadit hormonální léčbu.

Mohlo by vás zajímat:  Léčba cukrovky

Jestliže má žena nedostatek jodu nebo hormonu tyroxin, je zde možnost jistého rizika pro plod. Pokud by byl nedostatek tohoto hormonu velmi výrazný, může se narodit dítě psychicky i fyzicky zaostalé. Díky moderní medicíně se tento problém již naštěstí nevyskytuje, ale i přesto tím může být průběh těhotenství a vývoje plodu ovlivněno. Při nedostatku hormonu roste riziko vzniku potratu, vysokého tlaku, předčasného porodu atp.

Vědci nedávno zjistili, že i mírný nedostatek jodu nebo tyroxinu v těhotenství může vést k poruchám psychomotorického vývoje narozených dětí a k poruše intelektu, což se nejčastěji projeví až ve školním věku dítěte poruchou pozornosti apod.

Nedostatek hormonů štítné žlázy v těhotenství se, bohužel, špatně rozpoznávají. Příznaky jsou mnohdy stejné jako příznaky samotného těhotenství. Přibírání na váze,  psychická labilita, únava, spavost – to vše může značit nedostatek hormonů, ale také rodící se nový život. Chybějící hormony se pak běžně dodávají ve formě tablet a dávkování se poté upravuje v průběhu těhotenství dle potřeby.

Zvýšená funkce štítné žlázy se vyskytuje v těhotenství spíše vzácněji. I zde jsou projevy zvýšené funkce štítné žlázy snadno zaměnitelné se samotným těhotenstvím. Pocity horka, pocení, zvracení, zvýšený tep – to vše mohou cítit i zdravé budoucí maminky. Dalším projevem zvýšené funkce štítné žlázy je však také ubývání na váze. Zvýšená funkce štítné žlázy v těhotenství může mít také nepříznivý vliv na samotné těhotenství a miminko, které může trpět vývojovými problémy. Současně se také mohou objevit komplikace při porodu. Jestliže se z krevních testů prokáže vyšší množství hormonů štítné žlázy, je třeba maminku pečlivě sledovat, popř. ji podávat léky, které se postarají o správnou funkci štítné žlázy. Výjimečně a pouze v extrémních případech je nutná operace.

Mohlo by vás zajímat:  Dbejte na prevenci a snižte riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku

Jestliže otěhotní žena, která je již v péči endokrinologa, musí mu oznámit změnu svého stavu, aby ji lékař upravil léčbu a dávkování medikamentů. Především v počátcích těhotenství je nutné, aby mělo dítě optimální přísun hormonů.

Štítnou žlázu je však nutné hlídat i po porodu. Lékaři zjistili, že každá desátá žena má tzv. poporodní zánět štítné žlázy, který je způsoben výkyvem imunitního systému v těhotenství.  Zánět štítné žlázy se nemusí nijak projevovat. U některých žen se však objeví objeví citlivost krku, vyšší funkce štítné žlázy, pocení, únava, bušení srdce, padáním vlasů atp. Obvykle se stav štítné žlázy během několika měsíců zklidní a upraví, ale přesto je vhodné navštívit endokrinologa a hlídat štítnou žlázu, aby jste si byli jistí, že se nejedná o závažnější a trvalejší problém, který si vyžaduje léčbu.

Přestože se teď může jevit štítná žláza jako obrovský strašák pro těhotné ženy, nepodléhejte panice. Tento článek má pouze upozornit na fakt, že je nutné štítnou žlázu sledovat a mít ji pod kontrolou, aby vše probíhalo jak má a abyste mohla mít spokojené a šťastné těhotenství. Máte-li obavu o svou štítnou žlázu, nebojte se svěřit do péče lékařů.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení