Letní čas: výhody a nevýhody

hodiny
Zveřejněno: 21.4.2019

Komise Evropské unie již dlouho plánuje zrušení střídání letního a zimního času. Chce zavést pouze jeden celoroční čas. Je vhodnější letní nebo zimní čas a jaké jsou jejich výhody či nevýhody?

Střídání času bylo poprvé zavedeno v roce 1916 kvůli úspoře energetických zdrojů. V dnešní době už tento účel ale neplní. Sjednocení času má eliminovat negativní dopady, které má na naše zdraví přetáčení hodinek a změna času hned dvakrát ročně.

hodiny

Není rozbřesk jako rozbřesk

Východ a západ slunce označuje přítomnost slunce na obloze, nikoliv však přímo nástup světla. Světlo nastupuje mnohem dříve, než nastává východ slunce. Před východem slunce nastává astronomický, nautický a občanský rozbřesk. Při astronomickém rozbřesku je venku ještě tma, ale obloha už začíná světlat. Při nautickém rozbřesku už je venku pološero a lze rozeznávat obrysy. Občanský rozbřesk nastává, jakmile je obloha téměř světlá a venku lze vykonávat běžné činnosti bez umělého osvětlení.

hodiny

Letní nebo zimní čas

Přestože se jedná jen o jednohodinový posun, na život lidí má výrazný dopad v pracovní rovině i v oblasti trávení volného času. Každý z nich má své výhody i nevýhody.

Výhody letního času

Letní čas více vyhovuje lidským potřebám. Naše společnost je nastavená spíše na pozdější vstávání. Většina z nás začíná svou pracovní dobu mezi 7 až 9 hodinou ranní. Letní čas nám po většinu roku umožní vstávání do světla. Navíc máme hodinu světla večer k dobru. Dnes asi nikdo neocení světlo už ve 4 hodiny ráno, třeba kromě pekařů. Lidé navíc ušetří peníze, protože budou platit méně za spotřebu energií. Díky hodině světla nemusí tak brzy svítit.

Mohlo by vás zajímat:  Stres - hlavní příčina zdravotních problémů

Navíc mohou lidé mnohem kvalitněji strávit volný čas. Díky hodině světla navíc mohou vyrazit ven na procházku, na kolo, na zahrádku nebo se víc setkávat s přáteli. Lze taky mnohem lépe motivovat děti k aktivnímu stylu života a místo sezení u počítače mohou i v podzimních a zimních měsících vyrazit ven s kamarády, užít si fotbal, volejbal, kolo či zimní sáňkování a bruslení bez brzkého nástupu tmy.

hodiny

Více světla znamená i nižší riziko depresí a zvýšené únavy, zejména v období podzimu a zimy. Minimum denního světla, kdy jsme celí den zavření v práci, k těmto depresivním náladám a stavu únavy zvýšené přispívá. Málokdo si přivstane, aby si světla užil. Ranní možnosti jsou omezeny kvůli každodenním povinnostem, jako je dlouhá cesta do práce a nutnost odvozu dětí do škol.

Dochází i ke zkvalitnění obchodních vztahů se zahraničím. Velké západní státy preferují letní čas. Načasování dopravy, telefonních rozhovorů, časů zákaznické podpory i plánování pracovní doby je těžké přizpůsobovat jinému času. Letní čas vede i ke snížení kriminality. Výzkum Torontské univerzity přinesl výsledek, že se více kriminálních činů děje za tmy. Tma prostě evokuje pocit anonymity.

hodiny

Výhody zimního času

Výhodou zimního času je již zmíněné větší množství světla v ranních hodinách. Možná jej ocení pár nadšenců, kteří si vyrazí ráno zaběhat, pokud mají kam. Zimní čas nejvíce prospěl těm lidem, kteří jsou prostě nuceni kvůli svému zaměstnání vstávat již před pátou hodinou ranní. Pak by si díky zimnímu času mohli asi 5 měsíců v roce užívat slunečního svitu už od brzkých hodin. Bohužel svou pracovní dobu ale stejně tráví většinou vevnitř.

Zimní čas je právě ten původní čas. Před rokem 1916 se totiž celoročně používal pouze zimní čas. Mnoho lidí a velkých zastánců zimního času právě argumentují tím, že tento typ časového měření byl prostě zaveden jako první. Jenže pokud se začneme rozhodovat z praktického, ekonomického, zdravotního nebo třeba mezinárodního hlediska, přichází v úvahu jako mnohem lepší letní čas. Co nakonec zvítězí, kdy si posuneme své ručičky na hodinkách naposled, nebo zda se to ještě v budoucnu znovu nezmění, uvidíme až v budoucnu.

Mohlo by vás zajímat:  Zásadité potraviny - víte které to jsou

hodiny

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Marek
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Jsou to jen samé výmluvy které vedou k neustálím změnám něčeho co je dlouhá léta zaběhnuté . Lidi si na nic takového nestěžovali , ti co ano jsou ti kteří jsou zvyklí flámovat . Krátký spánek je pro ně černou můrou v životě .
    Střídání času ze zimního na letní zavedl Adolf Hitler pro zahájení ofenzívy na nepřátelské linie . Žádné Rakousko Uhersko . Nechal bych to tak jak to je , opak bude nahrávat zlodějům a lumpům co neznají lidskost a hranice normálního chování k druhým .
    Neustále někdo něco mění , ale je to k horšímu než lepšímu . Hlavně že za to někdo zase shrábne velké peníze .

      • Tomáš Neugebauer
      • 23.4.2019
      Odpovědět

      Nejprve si o problému něco zjistěte a až poté se k němu vyjadřujte. Váš příspěvek je plný chyb.

    • Neznalek
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    To je zase ale blabol.
    Letní čas více vyhovuje lidským potřebám. A na to jste prisli jak, z kavove sedliny?
    Vetsina dela mezi 7 – 9? (mozna, ze u tech pisalku).

    • HORIMIR
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Tak to si někdo napsal pro sebe. Většina pracujících, chodí do práce na šestou a dřívější hodinu )KANCELÁŘSKÁ K)

    • Alena
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    No tak to nevím. Letní čas v zimě?Vyučování v našich školách začíná v 8 hodin.Čili by vyučování začínalo o hodinu dříve, kdy je tma jako v pytli. Svítilo by se minimálně do 9- 9:30. Kde je ta úspora? Nehledě na to, že v článku se píše, že u nás je začátek pracovní doby mezi 7-9 hodinou- Podle mne je to nejčastěji tak 7-8 hodina.Takže je jasné, že by většina lidí do práce, dětí do škol a školek ráno vstávala do hluboké tmy. A ta hodina odpoledne? V zimě stejně málokdo touží po tom vyrazit si ven na fotbal, kolo nebo dokonce volejbal kdy je nevlídno , chladno, mlhavo či mrazivo. A v létě při letním čase je světlo příliš dlouho a pracující člověk, který opravdu musí ráno vstávat, těžko uléhá do postele když ještě ani nezapadlo slunce. Chcete si udělat ohýnek a opéct buřtíky? Musíte čekat, až se trochu setmí, není žádný med rozdělávat táborák při žáru slunce ve 30 stupních . Vedro dlouho do noci. Děti nemůžou usnout při denním světle, ráno, když jdou do školky, jsou unavené a nevyspalé… Já osobně bych byla pro ten čas “normální”, to je zimní. Myslím, že v létě bude dost světla i při zimním čase!

    • pavla
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Když vstáváte do zaměstnání 2:30 min.Večer přijdete ve 20.hod. Máte to obden ,tak mě to ničí.

    • Miri
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Poslední dobou musím vstávat do práce kolem půl čtvrté ráno, takže mně by spíše vyhovoval původní středoevropský čas.

    • Tombais
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Jsem pro,také to nechat,tak jak to je.Lidé jsou na to už zvyklý a ještě jsem neslyšel,že by to někomu vadilo.

    • Vicky
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Letní čas mi teda dobře nedělá. Ani po psychické ani po fyzické stránce. V říjnu už melu z posledního a nemůžu se dočkat, až se to přeřídí zpět na “zimní”. A tvrdit, že většina lidí pracuje od 7h (či snad 9h) je pitomost. To bychom nebyli “montovna” Evropy – prac. doba od 6h bude spíš pravdivější.

    • Josef
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Nechte původní zimní čas.

    • Enigma
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Letní čas se měl už brzy po roce 2000 přestat používat, sic energetická úspora, kterou měla tato vymoženost přinášet, činila diskutabilní jednotky procent v dubnu a v září. Bohužel přežil dodnes. Navíc to vypadá tak, že za 40 let si na něj v Evropě tak zvykli, že ho chtějí mít celý rok. Dopadne to nejspíš podobně jako v Rusku, tam si zkusili 3 roky, ale pak se vrátili na čas standardní pásmový.
    Navíc, milí novináři, nepoužívejte pojem zimní čas, tato úprava se vůbec nepoužívá, jde o čas přetočený oproti standardnímu pásmovému vzad o hodinu.
    Používá se čas letní a čas STANDARDNÍ.

    • Jiří
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Já osobně bych nechal zimní čas jak má být a ne že nám stále někdo přikazuje a nařizuje jako EU Jsme přece svéprávní že ano . Páni poslanci stejně chodí do práce jak se jim chce .

    • Vladimír
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Střídání zimního a letního času je nesmysl. Je to pro pracující pěkný
    binec. Nemá to dnes žádné opodstatnění

    • Brťa
    • 21.4.2019
    Odpovědět

    Nemám rád střídání letního a zimního času. Nemělo by se zapomínat, že je mnoho lidí, kteří pracují i venku a to jak v zimě tak i létě. Bohužel ale na silnicích to v létě stejně ve 3 hodiny odpoledne cestáři zapíchnou místo toho aby se makalo až do večera. V ČR se totiž nenosí aby se využilo hezkého letního času k tomu, aby se na českých silnicích budovalo. To na západ od našich hranic a nyní i na Slovensku je v tomto směru situace opačná. Tam se v létě pracuje na dvě směny a mnohdy i nepřetržitě s pomoci reflektorů a i jiného osvětlovacího zařízení.
    ČR se musí ještě hodně učit. Svoboda a demokracie nám je podsouvána dnes a denně ale anarchie tu jede na plné obrátky.

    • Karel
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Zimní čas je nesmyslný termín. Správně je astronomický čas!!!

    • Lída
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Jen by mě zajímalo kolik lidí chodí makat na 3 a 2 směny ,20 s či 18 s .A kolik jich vstává ráno až na 7 či 8. A kdo na koho vydělává ,jestli ti co jsou kancelářští nebo ti co makaj rukama ve fabrikách. A pak se rozhodujte o změně času ,kdo si pak zaslouží víc odpočinku..

    • Vendulaa
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Ani za 40 let jsem si na letní čas nezvykla. Život se změnil v honbu za něčím. Proto těm uspěchaným by vyhovoval letní čas a nejlépe posunutý o 2 hodiny, aby mohli “šílet” až do noci. Před rokem 1979 si nikdo nestěžoval, že by toho málo stihnul. Když se setmělo, lidé byli rádi, že je konečně klid a odpočinek.

    • johnny 55
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Lepší je zimní čas , poněvadž je to čas biologických hodin ! Ta hodina dopředu je na nic , když koncem března ještě není ani pořádně jaro a už se posunuje z nějakého pro mne idiotského a nevysvětlitelného důvodu čas o hodinu dopředu !! Kdo to vymyslel toho pověsit za koule do průvanu ! Zažil jsem 24 let zimní čas až do roku 1979 kdy to nějací úchylové změnili z důvodu úspory el. energie ! Dnes jsem v důchodu a vadí mi to čím dál víc , ikdyž nevstávám do práce ! Chci mít poledne ve 12 hodin ane v jednu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ¨
    P.S. V Rusku to zkoušeli 3 roky s letním časem , ale vrátili se zpět na zimní !

    • František
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    “Letní čas” byl poprvé zaveden v roce 1915. To jen k panu Markovi. Jinak popsané výhody letního času považuji za demagogii. Noc trvá stejně dlouho, ať je zimní čas nebo letní čas. Jen si uvědomte, že v zimě se podle zimního času rozednívá po půl osmé ráno a dlouho se rozednívá. Když nám zůstane letní čas, bude se rozednívat před devátou raní. Vzhledem k tomu, že pracovní doba začíná v šest ráno, fabriky téměř půl směny prosvítí, bude to ekonomický propadák. Netýká se to asi zahraničních obchodních řetězců, které staví velkoprodejny bez oken, takže se tam svítí celodeně a elektrárny pojedou na plný výkon. A to je jenom jedna věc, která bije do očí nejdřív. Ze zaměstnání se většina lidí dostane domů mezi pátou a šestou odpolední. Pak je jedno, jestli se stmívá o půl paté nebo půl šesté. Popisované v článku pro mne není argument. Je to subjektivní názor, stojím si ale za ním.

    • Pro
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Marku, já velmi trpím posunem času. Protože můj vnitřní čas je rozpolcen, nepotřebuji budík, když by se čas neměnil. Často než všichni přeřídí všechny hodiny, se člověk musí ptát je tolik nebo tolik? Vytváří to stresové situace naprosto zbytečně. Ať zimní nebo letní, hlavně žádné posuny. Stejně fabriky dnes jsou stavěny tak, že nemají dost oken a svítí se uměle.

    • Rudolf
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Myslím, že vymýšlet pořád něco proti přírodě není dobré. Zimní čas, to znamená astronomický čas, je jen ten správný. A ten komu nevyhovuje, ať upraví svůj denní a noční životní režim v souladu s přírodními zákony.

    • Petr
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Upřednostňuji zimní, astronomicky správný.
    Předpokládám, že co nebude lidem vyhovovat se do roka srovná (např. se o hodinu upraví pracovní doba, atp.)

    • Josef
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Nechte čas tak jak je od přírody……. TEDY ČASOVÁ PÁSMA

    • Věra
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Stále nechápu,proč se normálnímu středoevropskému času říká zimní. Prezentuje,že češi jsou pro letní čas- nevím, na jakém základě se došlo k tomuto výsledku. Píše to někdo,kdo vstává pomalu v poledne nebo si může dělat co chce. Těch profesí, firem,fabrik, co mají začátek pracovní doby v 6 hodin nebo i dříve,lidé musí ještě někam hodinu i dvě dojíždět je stále dost. Významným důvodem v době klimatických změn – v létě 35-40 stupňů tepla, další hodina slunečního svitu znamená neúnosné horko do pozdních hodin,člověk se ochladí až někdy ve 2 ráno, v pracovních halách kolabují pracovníci, ale vás zajímá,jak se bude někdo v noci déle bavit . Děti nechtějí usínat,protože je dlouho světlo a to už i v červnu a ráno nechtéjí vstávat do školy a školky. O biorytmu organismu už se toho napsaly stohy. Doprava- spoje, to nikdy zcela nenavazuje ani vlak ani autobus či letadlo, musí tam být časová rezerva i v cizině. Obchoduje se na západ i východ s časovými posuny 5,7 i 12 hodin do plusu i mínusu a žádný problém to není. Řekla bych,když není dobrá vůle udělat něco pro pracující lid, tak se hledají samé výmluvy. Stále se mají lépe lenoši, nemohu si pomoci.

    • Pavlistak
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Změna času je velká zátěž pro lidský organismus. Dle mého názoru je letní čas lepší, ale když se nemohou vlády dohodnout, tak by se hodil kompromis: posunout čas o 1/2hodiny!

    • Selský rozum
    • 22.4.2019
    Odpovědět

    Zimní čas je debilně pojmenovaný normální čas podle Slunce, přírody, který existuje od doby co vznikl vesmír. Pak si nějací blbci vzpomenou hýbat s časem jak se jim to hodí a že něco ušetří. Ještě že nejde posunout o hodinu Země nebo Slunce! Tak jedině normální Středoevropský čas !!!

    • Tomáš Neugebauer
    • 23.4.2019
    Odpovědět

    Rozdíl mezi zimním časem a středoevropským činí 60 minut.

    • Komentik
    • 23.4.2019
    Odpovědět

    No to je clanek, resi se jen, aby byl dostatek svetla. Ja mam naopak rad tmu, slunce mi vadi. A hlavne, letni cas znamena o hodinu driv vstavat, kdo by to chtel? Jen deges. Sice do prace chodim az na desatou (kdo chodi na osmou nebo nedej boze jeste driv, tak je to jeho problem, ze ma tak nemoznou praci)0l, ale ani tak nechci vstavat o hodinu driv!

    • Prajz
    • 24.4.2019
    Odpovědět

    Zimní čas neexistuje. Jedná se o normální astronomický čas. V poledne je Slunce nejvýše na obloze atd. Argumentace vyznavačů letního času, že je večer déle světlo a užijí si tak lépe den, mě silně irituje. Opravdu není normální chodit spát za světla. Pokud si chtějí užít den, nechť vstávají dříve, resp. normálně tj. kolem 6 -7 hodiny. Takže neměnit čas a vrátit se k astronomickému.

    • Jan
    • 26.4.2019
    Odpovědět

    Jsi v důchodu jak píšeš. Tak si to udělej podle sebe. Já bejt v důchodu tak na nějaký letní zimní čas nehledím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení