Zdravý a krásný chrup díky důkladné zubní hygieně

Chrup
Zveřejněno: 20.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Staráte se pečlivě o své zuby? Jestliže ano, dobře děláte. Bohužel je ale zanedbávání zubní hygieny nešvar, kterého se vědomě i nevědomky dopouští spousta lidí. Dokud se neobjeví zubní kazy nebo problémy s dásněmi, většina těchto hříšníků to moc neřeší. Jenže pak už může být na záchranu zubů pozdě. Zdravé zuby jsou neocenitelné, dopřejte jim tu nejlepší péči a ony se vám za to bohatě odmění.

Čím si správně čistit zuby?

Nejdůležitější je výběr vhodného zubního kartáčku. V obchodech najdete velké množství různých druhů a je těžké si vybrat ten nejlepší právě pro vaše zuby. Ideálně by vám s tímto výběrem měl pomoci odborník na dentální hygienu, který nejdříve zhodnotí stav vašich zubů a dásní. Jsou ale i obecné rady, jak si kartáček vybrat. Jeho hlava by měla být co nejmenší, protože díky tomu se s ním dobře vytočíte na složité struktuře zubu a očistíte ho opravdu celý. Štětiny by měly být vždy co nejměkčí, aby zbytečně nepoškozovaly zubní sklovinu. Rozdělení kartáčků na měkké, střední a tvrdé je pouze marketingovým tahem, protože spousta z nás se stále mylně domnívá, že jen drhnutí tvrdými štětinami zuby dostatečně očistí. Opravdu je to zbytečné až kontraproduktivní. Nejen dobrý výběr, ale také včasná výměna opotřebovaného kartáčku je důležitá. Zubní kartáček by se měl vyměnit vždy, když štětiny na něm vybočí o jeden až dva milimetry a jsou roztřepené, nejméně však jednou za dva až tři měsíce. Elektrický zubní kartáček není v kvalitě čištění prakticky o nic lepší než klasický kartáček, pro někoho však může být vhodný díky snadnějšímu ovládání, kdy krouživé pohyby vykonává sám. Je potřeba se s ním ale nejdříve naučit zacházet.

Mohlo by vás zajímat:  Chraňte se proti následkům úrazu

Stejně důležitý jako klasický kartáček je také mezizubní kartáček. I tady je dobré poradit se s odborníkem o správné velikosti. Nezřídka je potřeba na kvalitní vyčištění zubů i více velikostí mezizubního kartáčku, protože mezery mezi všemi zuby nebývají stejné.

Dentální nit je dobrá věc, měla by se ale nejlépe používat jen tam, kde není prostor na mezizubní kartáček a vždy po důkladném proškolení dentistou či dentálním hygienikem, protože při nesprávném používání může dojít k poranění dásní a případně až k zavlečení infekce do nich.

Zubní pasty jsou vhodným doplňkem péče o zuby, jejich výběr ale není podle odborníků až tak důležitý, hlavní je vždy mechanické odstranění zubního plaku. Některé jsou ale vhodnější například při krvácení dásní, kdy obsahují i zklidňující látky, nebo u jiných problémů se zuby.

Ústní voda je svým způsobem jenom velmi naředěná zubní pasta a sama o sobě vám se zubní hygienou nijak nepomůže. Přes vliv reklam, které často tvrdí opak, jde prakticky jen o takový osvěžovač dechu. Pokud ji přesto chcete používat jako součást zubní očisty, volte alespoň ústní vodu bez alkoholu.

Zdravý a krásný chrup díky důkladné zubní hygieně

Jak při čištění postupovat?

Zubní kartáček přiložte na zub ve zhruba 45° úhlu k dásni. Každý zub zvlášť je potřeba vyčistit malými a jemnými krouživými pohyby. Nekružte po více zubech najednou, ale opravdu opisujte sotva dvoumilimetrové kroužky. Na kartáček netlačte silou, tím si zuby můžete jedině poškodit, ale určitě je tím nevyčistíte lépe. Pokud si nemůžete pomoci a pořád na kartáček nepřiměřeně tlačíte, zkuste ho chytit do prstů stejně jako tužku. Po klasickém kartáčku by měl pokaždé přijít na řadu i mezizubní kartáček, kterým dočistíte všechny mezery mezi zuby. Poté je zubní hygiena teprve opravdu důkladně vykonaná.

Mohlo by vás zajímat:  Potraviny škodící zubům

K čemu navštěvovat ještě speciální pracoviště dentální hygieny?

I při sebelepší péči se pravděpodobně nevyhnete usazování zubního kamene. Dentální hygienista zjistí stav vašich zubů a poté tento kámen odstraní z naddásňové i poddásňové části zubu. Odstraní také jemným pískováním pigmentaci zubů vzniklou kouřením nebo konzumací některých potravin. Poradí vám také se správným výběrem zubního a mezizubního kartáčku a zhodnotí, zda se staráte o své zuby dobře nebo máte špatnou techniku čištění zubů, která vede k problémům s nimi. V tom případě vás naučí správné technice. Dentální hygiena je něco jiného než klasická návštěva u zubního lékaře, ale je opravdu nejméně stejně důležitá.

Dbejte na zubní hygienu co nejlépe, správná a důkladná péče o zuby se vám bohatě vyplatí. Vždyť není nic lepšího, než obdarovat všechny kolem zářivým úsměvem ústy plnými zdravých a pevných zubů.

[yop_poll id=”40″]
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení