5 tipů, jak najít správnou motivaci ke cvičení

Motivace
Zveřejněno: 1.8.2015 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Nedoběhnete už ani na autobus, ale ke cvičení se ne a ne donutit? Nezoufejte, trpíte podobným problémem jako dvě třetiny ostatních. Na následujících řádcích vám prozradíme, jak se namotivovat, začít a hlavně vytrvat.

1. Stanovte si cíl

Tak jako na začátku jakéhokoli jiného projektu, je dobré vědět, čeho chcete sportem dosáhnout. Najdete-li konkrétní splnitelný a vyhodnotitelný cíl, snáze se vám za ním půjde. Ale pozor, nepřeceňujte se hned v začátcích. Buďte trpěliví. Například, je-li cílem uběhnout za rok 10 km, začněte na 500 m, za měsíc na 1 km bez odpočinku a tak dále. Nevzdávejte to při prvním selhání plánu. Raději se zamyslete, proč nevyšel, a zkuste to napravit.

2. Najděte si sport, který vás bude bavit

Tím nejhorším, co můžete udělat, je, „utavit se“ na něčem, co vás nebaví. Máte-li cíl zlepšit kondičku, nemusíte nutně chodit do posilovny nebo nahánět uběhnuté kilometry. Kupte si třeba brusle nebo koloběžku, pozvěte přátele na tenis nebo vyrazte na vodu. Jakmile najdete něco, co vás bude bavit, už nebudete počítat každou minutu cvičení a zlepšení přijde samo.

3. Odměňujte se

Každý psycholog vám poradí odměňovat se: za zvládnutou poradu v práci, odpoledne s tchýní…zkrátka cokoli, co je pro vás náročné. Máte-li problémy přimět se cvičit, nastolte motivační plán. Za každý zvládnutý trénink, i když třeba nešel podle představ, si udělejte malou radost: kupte si něco dobrého k snědku nebo pití či drobnost, kvůli které se budete příště na cvičení zase těšit. Zároveň připojte i vidinu dlouhodobé odměny, která vás bude opravdu motivovat ke splnění cíle. Mělo by to být něco, po čem dlouho toužíte, ale nechcete si to dopřát jen tak: třeba hezká dovolená.

Mohlo by vás zajímat:  Sportování po totální endoprotéze kolene?

4. S parťákem to půjde líp

I když každý sledujete svůj vlastní cíl, ve dvou se to lépe táhne. Odpovědnost k parťákovi vás donutí dorazit na trénink, i když se vám sakra nechce. A kde ho sehnat? Na internetu najdete řadu seznamek pro různé typy sportů, vznikají i specializované posilovny pro ženy. V ryze dámském kolektivu najdete nové kamarádky a prostředí, kam se budete těšit.

5. Kdy pomůže trenér

Najmout si trenéra není dobré jen k tomu, aby vás kontroloval a „driloval“ při cvičení, ale hlavně k tomu, aby vám v počátku nastavil reálný tréninkový plán. Ze svých zkušeností odhadne, jak rozložit vaše síly tak, aby vás to hned ze začátku neodradilo. Začátečníci mívají tendenci skočit do cvičení po hlavě a stejně rychle to zase vzdát. Tělesné jádro i mysl je totiž třeba na cvičení připravit – začíná se třeba jen jednou hodinou jógy a 30 minutami aerobního cvičení týdně. Trenér vám také poradí, jak si k tréninkům sestavit i zdravý jídelníček.

Tak jaký je váš cíl a odměna, kterou si slíbíte? S chutí do toho a půl je hotovo!

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení