Ašvaganda čili Indický ženšen a jeho 12 účinků na zdraví

pexels-cottonbro-5416013
Aktualizováno

V Indii jsou velmi populární různé druhy koření, bylinek a vůní. Kromě toho, že mohou navozovat požadované psychické stavy se někdy používají i k rituálním účelům. V neposlední řadě, mnoho z nich se používá i v lidové medicíně. Jelikož jde o tak trochu tajuplný svět, mrkneme se na to, co vše umí rostlina se jménem ašvaganda.

Z našich dřívějších článků, ale i ze svých vlastních zkušeností, dozajista víte, že bylinky jsou důležitou součástí kultury, ale i lidového léčitelství. Dají se používat na kašel, na nespavost nebo třeba na posílení vlasů.

Ovšem, když zabrousíme směrem na východ, zjistíme, že zatímco my se k jejich používání stavíme spíše rezervovaně, v Indii a Číně jde o velmi rozsáhlé odvětví, které se i dnes těší velké popularitě. Zvlášť u vyznavačů alternativních životních směrů a u lidí, kteří hledají řešení svých problémů v lidové medicíně.

Je ale pravda, že některé bylinky jsou opravdu zajímavé. To platí například o ašvagandě. Jelikož se vsadíme, že jste o ní nikdy neslyšeli, povíme vám o ní něco víc v následujících několika odstavcích.

pexels-pixabay-256318

Pokud jste připraveni, tak můžeme začít.

Ašvaganda a jejích 12 účinků na zdraví

Ašvaganda, nebo také withanie snodárná, je subtropická/tropická rostlina, která se poměrně často používá v Ajurvédě. Jelikož se jí připisuje celkem široké spektrum účinků, někteří lidé jí začali říkat indický ženšen. S tím skutečným ale nemá prakticky nic společného. Proto vám doporučujeme, abyste vždy používali buď pojmenování ašvaganda, nebo withanie snodárná.

V indickém lidovém léčitelství se nejčastěji používá na:

 1. Dodání energie
 2. Úlevu od stresu
 3. Zlepšení koncentrace
 4. Podporu normální hladiny glukózy v krvi
 5. Snížení kortizolu
 6. Úzkosti
 7. Zmírnění depresí
 8. Podporu plodnosti u mužů
 9. Podporu růstu svalové hmoty
 10. Záněty
 11. Cholesterol
 12. Podporu mozkové činnosti

Ašvaganda je pro většinu zdravých lidí považována za bezpečnou. Ale neplatí to vždy. Ašvaganda není vhodná pro lidi, které trápí štítná žláza. Vyvarovat by se jí měli i pacienti, kteří trpí cukrovkou 1. typu, pacienti s lupusem či pacienti s revmatoidní artritidou. Také by ji neměly užívat těhotné a kojící ženy. Pokud máte zájem o její zařazení do své životosprávy a léčíte se dlouhodobě s něčím jiným (krevní tlak, srdce…), vždy se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který má v této věci hlavní slovo.

Mohlo by vás zajímat:  Omega 3 mastné kyseliny – jak ovlivňují naše zdraví?

pexels-artem-podrez-6801219

Ašvaganda: Cena

Ašvagandu lze zakoupit v mnoha podobách. Nejčastěji ji ale seženete jako doplněk stravy. Může jít buď o kapsle s extraktem, nebo o prášek z ní. Cena se různí podle výrobce, množství withanolidů, ale i podle velikosti balení. U kvalitních doplňků stravy s dostatkem účinné látky ašvagandy počítejte s cenou kolem 400-700 Kč za balení na měsíc.

Recenze a zkušenosti s užíváním ašvagandy

Určitě vás zajímá, jestli má užívání doplňků stravy s ašvagandou nějaký smysl. Nebo jde jen o trik, jak z důvěřivců vylákat peníze. Proto se podíváme na to, co na ni říkají lidé, kteří se ji rozhodli vyzkoušet.

Když jsme prozkoumali recenze uživatelů na internetu, dospěli jsme k závěru, že mnoha nakupujícím pomáhají doplňky s obsahem ašvagandy lépe spát, zmírňovat úzkosti a míru stresu. Někteří z nich dokonce uvádějí, že po ní mají větší chuť na milování s protějškem.

Srovnání doplňků stravy s obsahem extraktu ašvagandy


AŠVA

_____________

Viridian Organic Ashwagandha

_____________

SUPERIONHERBS
Ashwagandha

_____________

Ashwagandha ADVANCE

_____________

Solgar Ashwagandha

_____________

Balení: 90 kapslí

Množství withanolidů: 7+ %

Balení: 60 kapslí

Množství withanolidů: 5 %

Balení: 90 kapslí

Množství withanolidů: 5+ %

Balení: 90 kapslí

Množství withanolidů: 5 %

Balení: 90 kapslí

Množství withanolidů: 1,5 %

437-589 Kč

478-571 Kč

790 Kč

439 Kč

599-669 Kč

 

Ašvaganda čaj

Z této rostliny se poměrně často připravuje i čaj. Dělá se tak, že se rozdrtí malé množství kořene (cca 5-10 mm), který se následně přidá do mléka, či do vody, ve které se uvaří. Jen se připravte na to, že tento nápoj má poněkud hořkou chuť, která by vám nemusela vyhovovat. Z toho důvodu je možné čaj osladit cukrem, nebo medem (což je rozhodně lepší varianta). Udává se, že první účinky by měly být patrné zhruba po měsíci pravidelného pití.

Mohlo by vás zajímat:  Guarana a její účinky

Ašvaganda – pěstování

pexels-cottonbro-4503269

I přesto, že jde o rostlinu, které vyhovují specifické klimatické podmínky, je velmi nenáročná. Je dokonce možné ji pěstovat jako pokojovou rostlinu. Pokud hodláte začínat od semen, zasaďte je v březnu. Stačí ji obyčejná hlína a umístění na slunečném místě. Zalévejte přiměřeně.

Máte vlastní zkušenost s ašvagandou?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snodárná – Withanie snodárná (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits – 12 benefitů ašvagandy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318407 – Vše o ašvagandě (anglicky)

 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ašvaganda čili Indický ženšen a jeho 12 účinků na zdraví
5 (100%) 1 hlasů
0 sdílení