Sasanka hajní: Anemone nemorosa – léčivá bylina

wood-anemone-3959908_1920
Zveřejněno: 28.7.2021

Naši předci byli velice vzdělaní v tom, co jim nabízí okolní příroda. Zvlášť, pokud se to týkalo zdravotních účinků rostlin a dalších přírodních prostředků, které byly dlouhou dobu tím jediným, co poskytovalo pomoc při řešení zdravotních problémů. Dnes se podíváme, na co se používala sasanka hajní.

V dnešní době se jen málokdo z nás orientuje v bylinkách a dalších čistě přírodních prostředcích. Pravděpodobně je to kvůli tomu, že pro nás jejich znalost už nepředstavuje rozdíl mezi životem a smrtí.

I přes existenci moderních léčiv se ale vyplatí účinky některých bylin a rostlin znát. Nikdy totiž nevíte, kdy pro vás budou tyto informace klíčové.

bush-windroschen-1357129_1920

Dnes vám nabídneme zajímavosti o sasance hajní. 

Co je sasanka hajní?

Latinský název sasanky hajní je Anemone nemorosa. Jde o rostlinu z čeledi pryskyřníkovitých. Oproti jiným druhům jde o vytrvalou bylinu, jejíž výška obvykle nepřesahuje 30 cm. V přírodě se s ní můžete setkat na začátku jara. Pravděpodobně vás na ní nejvíc upoutá její nápadně bílý květ. Nejvíc se jí daří v listnatých lesích, ve kterých je hodně světla a dostatek vlhkosti.

Obsažené látky

wood-anemone-3299536_1920

O rostlinách se neříká, že jsou léčivky, jen tak. Obvykle obsahují látky, které mohou mít pozitivní vliv na lidský organismus.

Co se týče přímo sasanky hajní, v ní bychom našli:

  • Glykosidy
  • Saponiny
  • Protoanemonin

Pokud sasanku hajní někde uvidíte, pokud nevíte, co s ní máte dělat, raději ji nechte na místě. Proč? Protože je jedovatá a při špatném zacházení s ní byste si mohli přivodit otravu.

Otrava sasankou hajní

Otravu sasankou hajní poznáte celkem snadno. Postižený člověk obvykle zvrací. Také se u něj může projevit bolest břicha, průjem nebo zánět ledvin. V některých případech (u dospělého po pozření cca 30 rostlin) může být následkem otravy i smrt.

Mohlo by vás zajímat:  Léčivé účinky tymiánu

Při kontaktu šťávy s očima může dojít k jejich podráždění. Neobvyklý není ani zánět spojivek. Po kontaktu šťávy s kůží se vám na ní mohou udělat špatně se hojící puchýře. Kvůli toxicitě se sasanka hajní průmyslově nezpracovává.

Na co je sasanka hajní dobrá?

wood-anemone-3501498_1920

Sasanka hajní se používala především v lidovém léčitelství. Běžně jako sušená. Protože následkem sušení ztrácí část své jedovatosti.

Naši předkové ji nejčastěji používali na:

Dnes se už sasanka hajní kvůli již výše zmíněné jedovatosti v lidovém léčitelství nepoužívá. Z toho důvodu bychom vám v žádném případě nedoporučovali s ní jakkoliv experimentovat. Věříme ale, že pokud ji někdy uvidíte ve volné přírodě, třeba během výletu, nebo procházky z rodinou a známými, budete jim moci říct o této na první pohled atraktivní rostlině něco víc.

Je docela možné, že vás okouzlí natolik, že se začnete o účinky léčivých rostlin (a třeba i těch méně nebezpečných) zajímat cíleně.

Viděli jste někdy ve volné přírodě sasanku hajní? Pokud ano, poznali jste ji?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sasanka_hajní – Sasanka hajní (česky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-178/wood-anemone – Sasanka hajní (anglicky)

 

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení