Salmonela – projevy a příznaky

PhotoExpress.cz/©Piotr Marcinski
Zveřejněno: 29.6.2020 , datum poslední aktualizace: 12.7.2021

Při přípravě jídla a při jeho skladování je třeba dbát zvýšené pozornosti hlavně v létě. Pak vás postihne průjem, bolesti břicha a další komplikace. Salmonela je časté onemocnění střev, je vysoce nakažlivá a probíhá hodně často v epidemiích.

Původcem tohoto onemocnění je bakterie salmonely, která se vyskytuje hlavně ve vejcích a v kuřecím mase. Salmonela se většinou projeví do 48 hodin od nákazy. Toto střevní onemocnění provázené řídkým a vodnatým průjmem. Přidává se i horečka, bolest břicha, nevolnost a zvracení.

Salmonela příznaky

  • řídký průjem
  • stolice s příměsí krve a sliznic
  • křeče v břiše
  • bolest břicha
  • pocit na zvracení
  • únava
  • schvácenost
  • zvýšená tělesná teplota až horečka

Diagnostika salmonelových onemocnění

Diagnostika salmonelových onemocnění se stanovuje na základě anamnézy, typických klinických příznaků a laboratorních vyšetření. Specifická mikrobiologická neboli etiologická diagnostika se stanovuje přímým kultivačním prokázáním přítomnosti salmonely na selektivních diagnostických půdách. Při diagnostice salmonelové infekce se tedy odebírá vzorek stolice pomocí tampónu, který se šroubovitým pohybem zavádí do rekta a po vyjmutí se okamžitě vloží do zkumavky s vhodnou kultivační půdou. Pak se odesílá do laboratoře.

Zažívací potíže - jak je zvládnout bez léků 1
PhotoXpress.com/maximino gomes

Salmonela a léčba

U většiny případů této nemoci stačí klid na lůžku, dieta a dostatek tekutin.  V prvních dnech se doporučuje jíst pouze suchary, pak lze v následujících možno přidat bílé pečivo, ale ne nikdy čerstvé, rýži, mrkvovou nebo šlemovou polévku bez tuku. Vhodné jsou nemastné kaše, rýže, dušená mrkev, zeleninové vývary a banány. Jakmile se vám uleví a budete se cítit lépe, můžete do svého jídelníčku přidat brambory a libové maso, jako je šunka a vařené kuřecí maso bez přidání tuku. Zcela nevhodné jsou tučné a kořeněné pokrmy.

Důležitá je dostatečná hydratace, nejlépe s pomocí rehydratačních roztoků z lékárny. Pro doplnění iontů ztracených zvracením, průjmem a pocením si můžete připravit domácí iontový nápoj. Smíchejte lžičku soli, 5 lžiček cukru se šťávou z 1 grapefruitu a dolijte ji do jednoho litru vodou.

Mohlo by vás zajímat:  OCD jako nemoc ze stresu sužující mnohé z nás

Medikamentózní léčba spočívá v podávání střevních desinficiencií, kdy se desinfikují a zbavují naše střeva choroboplodných zárodků. Dále se pak léčí adsorbencií, kdy léky na sebe vážou špatné látky. Při domácí léčbě si vezměte léky, které pomáhají na očistu střeva, jako je Endiaron nebo živočišné uhlí. Podávají se i antiemetika proti zvracení.

Antibiotika se při léčbě salmonelózy obvykle nepodávají, protože zpomalují odstraňování bakterie salmonely z těla. Doporučuje se konzumace probiotik, jako jsou zakysané, probiotické nápoje a jogurty s živou kulturou, aby byla znovu obnovena rovnováha střevní mikroflóry.

PhotoExpress.com/©Catalin Petolea

Možné komplikace salmonely

Velmi častou komplikací při této nemoci bývá dehydratace. Ve vážných případech je z důvodu dehydratace nutná hospitalizace. V některých případech je nutné podávat i antibiotika.

K uchycení salmonely v těle hodně nahrávají také stavy, při kterých na přijímanou potravu působí v našem těle málo kyselých žaludečních šťáv. Většinou jde o chronický zánět žaludku – gastritidu, stav po odstranění žaludku – gastrektomii, nebo užívání antacid – prostředků pro neutralizaci kyselých žaludečních šťáv.

Dalším nebezpečím je situace, kdy cestuje bakterie salmonely krví do těla, kde pak může zcela kdekoliv založit metastatická ložiska. Může být příčinou zánětu kosti, abscesu měkkých tkání nebo třeba zánětu mozkových blan. Bakterie salmonely se mohou ukrývat i ve žlučníku, který se pak stane trvalým nosičem choroby.

Salmonela u těhotných žen

Salmonelóza naštěstí nenapadá přímo plod. Plod může být ohrožen, pokud má salmonelóza u matky těžký průběh. Pokud je lehčí, nenastanou žádné komplikace. U těžkých průběhů salmonelózy doprovázených dehydratací a minerálovým rozvratem, může dojít k potratu nebo k odumření plodu. Pro těhotné ženy je vhodná Smecta, Carbososrb nebo Imodium. Při teplotě Paralen po čtyřech hodinách. Při těžším průběhu je nutno těhotnou ženu hospitalizovat.

Mohlo by vás zajímat:  Colostrum jako přírodní léčba alergie

bolest

Kdy navštívit lékaře – léčba

V první fázi stačí samoléčba, ale pokud nezabere a máte teplotu, jste dehydrovaní, zmatení a nemáte ani sílu vstát, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. To platí obzvláště u malých dětí, lidí s chatrným zdravím a jinými nemocemi, kteří by abnormální dehydrataci, která provází toto onemocnění, nemuseli zvládnout.

Salmonela a prevence

Nemoci lze předejít minimalizací rizika nákazy. Potraviny, jako je hlavně kuřecí maso a vejce, jsou rizikové, pokud nejsou dostatečně tepelně upravené. Často dojde k nákaze, když se syrové maso dostane do kontaktu se zeleninou, která se pak už dál nebude tepelně zpracovávat. Rizikové je třeba i letní grilování.

Maso by se mělo vždy zpracovávat při teplotě minimálně 75 °C po dobu 5 minut. Ostatní potraviny dávejte jinam, nepoužívejte stejný nůž ani prkénko. Dbejte na dostatečnou hygienu. Rizikem jsou i syrová vejce v domácích majonézách a omáčkách. V těch průmyslově vyráběných už jsou vejce pasterizovaná.

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu a bakterie Salmonela se do těla dostává ústy, tedy z potravy, nádobí, ale i špinavých rukou, proto dbejte na dobrou hygienu. K přenosu někdy mohou posloužit obyčejně mouchy či hlodavci. Bakterie Salmonela se vyskytuje ve stolici nemocného, proto stačí, aby moucha usedla na exkrement a pak na jídlo, které už se dál nebude tepelně upravovat.

Víte, že:

Minimální teplota růstu salmonel je 5 °C, optimální kolem 37 °C a maximální 47 °C. Salmonely běžně nepřežijí sterilační ani pasterační teploty. Teplota kolem 60 °C by tak měla salmonely v potravinách zničit. Je však ale nutné sledovat teplotu přímo ve středu potraviny, protože zde teplota zpravidla dosahuje mnohem nižších hodnot, než je teplota povrchová nebo teplota v okolním prostředí.

Štítky: , , , , , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení