Jak zvýšit hladinu serotoninu

serotonin-jak-zvysit-jeho-hladinu
Zveřejněno: 18.1.2018

Nízká hladina serotoninu má nepříznivý vliv na kvalitou spánku i sexuální touhu, celkovou náladu i naše výkony v práci. Ovlivňuje celý náš život. Je ale dost způsobů, jak zvýšit svou duševní pohodu, soustředění, koncentraci a motivaci tím, že si navýšíme hladinu tohoto neurotransmiteru jménem serotonin.

Co to je a co obsahuje

Serotonin byl objeven v roce 1935 v krevní plazmě italským vědcem Vittoriem Erspamerem. Název serotonin je odvozen od slov sérum a tonus neboli napětí. Serotonin je hormon nervové tkáně, který patří mezi základní neurotransmitery, tedy mezi přenašeče nervových vzruchů. Je to biologicky aktivní látka, která vzniká z aminokyseliny tryptofanu. Najdeme jej se v centrálním nervovém systému, krevních destičkách a buňkách trávicího traktu. Přenašeč nervových vzruchů ovlivňuje naši náladu, paměť, spánek, chuť k jídlu i vnímání bolesti a má vliv na napětí hladkého svalstva.

serotonin a deprese

Nedostatek serotoninu

Nedostatek serotoninu může mít mnoho příčin. Jeho nedostatek v potravě nebo nedostatek slunečního světla. To je také důvod, proč se v zimě, kdy je mnohem méně slunečního světla, mnoho lidí cítí mizerně. Nedostatek serotoninu pak způsobuje snížení přenosu nervových vzruchů, dochází ke změnám nálady, úzkosti, depresi, strachu, podrážděnosti, útočnosti, poruchám spánku a k přejídání. Nedostatek serotoninu způsobují změny v metabolismu a pak může být spouštěčem také některých psychických poruch, jako maniodepresivní psychózy a chorobné úzkosti.

Jak doplnit serotonin

  • Dostatek spánku a dostatečný odpočinek je potřebný pro regeneraci těla a dostatečnou produkci serotoninu. Většina lidí potřebuje pro dostatečnou produkci serotoninu 7 hodin kvalitního spánku.
  • L-tryptofan jako nutnost. Serotonin z potravy nepronikne stěnou oddělující krevní řečiště do mozku ani do cest centrálního nervového systému. Do mozku pronikne aminokyselina tryptofan, ze které si pak mozek vyrábí serotonin. Zdrojem tryptofanu mohou být doplňky stravy obsahující tuto aminokyselinu nebo některé potraviny. Mezi zdroje tryptofanu patří maso, hlavně losos a krůta, celozrnné pečivo, vejce, luštěniny, ořechy, rajčata, zelená listová zelenina, například, špenát, rukola, polníček, ledový a hlávkový salát a dále švestky.
  • Rozchodnice růžová jako pomocník. Zvýšené produkci serotoninu pomůže i rozchodnice růžová. Obsahuje účinné látky rosavin a salidrosidy, tedy glykosidy zvyšující hladinu serotoninu v mozku.
  • Dostatek slunečního světla a fototerapie podporuje tvorbu serotoninu, tím pak dobrou náladu a dodává životní energii. Fototerapie je léčba světlem a je praktikována na mnoha klinických pracovištích. Prospívá zejména v zimě a zlepšuje projevy depresivních syndromů. Provádí se osvětlením s intenzitou 10 000 luxů po dobu 30 minut denně nebo osvětlením s intenzitou 2 500 luxů 1 až 2 hodiny denně. Jeho účinek nastupuje už po první hodině osvětlení.
  • Pravidelné cvičení má antidepresivní účinky, podporuje tvorbu neurotransmiterů, tvorbu serotoninu a zbavuje deprese.
Mohlo by vás zajímat:  Co je to tibetská kefírová houba a proč si ji zamilovat?

serotonin

Potraviny zlepšující produkci serotoninu v těle s obsahem tryptofanu

  • vejce
  • sýr
  • ananas
  • tofu
  • losos
  • ořechy
  • semena

Cipralex a serotonin

Cipralex patří k třetí generaci antidepresiv pro léčbu deprese a úzkostných poruch. Na nervových spojích účinkuje tak, aby se zvýšila hladina chemických látek, tedy neurotransmiterů ovlivňujících náladu a psychickou pohodu. Antidepresiva jsou právě léky k léčbě deprese a úzkostných poruch. Druhy se liší podle toho, jakým způsobem v mozku fungují. Deprese je na biochemické úrovni v mozku vyjádřena právě nízkými hladinami serotoninu, noradrenalinu a dopaminu, což jsou neurotransmitery, tedy chemické látky podílející se na utváření naší nálady. Antidepresiva se snaží zvýšit jejich hladiny na nervových spojích. Tak funguje i Cipralex.

Štítky:

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení