Pánové, zastavte vypadávání vlasů včas!

Pleš
Zveřejněno: 25.11.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Ztráta vlasů u mužů začíná vždy velice pozvolna. Okolo 20 let se většinou začínají tvořit kouty a teprve poté se objeví lysina na temeni hlavy. Přestože je tento proces pomalý a pozvolný, muži si ho všimnou většinou příliš pozdě. Každý mladý muž by si měl tedy začít hlídat své kouty, aby mohl včas zareagovat a navštívit kožního specialistu, aby se vypadávání vlasů pozastavilo včas. Lékaři už dnes ví, že mužská plešatost je dědičná a bojuje se s ní velice těžko.

Za vše může testosteron!

Mužská plešatost – androgenní alopecie vzniká kvůli mužskému hormonu testosteronu. Vlasové cibulky mají zvýšenou citlivost na přítomnost testosteronu, který hraje v mužském životě velice důležitou roli.

Možná léčba

Většina mužů si své plešky všimne příliš pozdě a ti pak místo léčby sahají po elektrických strojcích a oholí si zbytek vlasů. Jiní muži se však snaží svou situaci řešit samoléčbou. Bohužel, bez pomoci odborníka svůj vlasový porost nezachrání. Chce-li tedy muž vypadávání vlasů pozastavit, nezbývá mu nic jiného, než navštívit odborníka  – a to co možná nejdříve. Kožní lékař může zahájit léčbu pomocí preparátů, které se pokusí opětovně ovlasit lysé místa. většina typů léčby se snaží prokrvit pokožku hlavy. To znamená, že se prokrví také folikul, který tak získává dostatek výživy a tím může dojít k obnovení růstu vlasu.

Léčit vypadávání vlasů lze různými způsoby. Jedním možným způsobem je léčba pomocí speciálních šamponů, které obsahují účinnou látku Minoxidil. Díky této látce dojde k překrvení cévek, které zásobují vlas. Účinnost této léčby je cca 30%. Další možnost, jak léčit vypadávání vlasů je tzv. fototerapie. Nicméně tato terapie má pouze omezenou účinnost a přibližně po 3 měsících začínají vlasy opět vypadávat. Moderní způsoby léčby se již zaměřují na příčinu vypadávání vlasů – tzn. na vliv testosteronu na vlasový folikul. Při této léčbě se používá látka zvaná finesterid, která mění testosteron na dihydrotestosteron. S touto léčbou se však musí začít co možná nejdříve. Bohužel, touto metodou může docházet u mužů ke ztrátě libida a množství ejakulátu. K tomuto nežádoucímu účinku dochází přibližně u 5% mužů. Tohle snížení libida a množství ejakulátu by však nemělo být natolik markantní, aby to ovlivnilo kvalitu sexuálního života. Léčba je však dlouhodobá a může trvat i řadu let. Po končení této terapie se však vše vrací do původního stavu.

Mohlo by vás zajímat:  10 tipů jak na zdravé nehty

Diskuzi zabývající se problémem mužského vypadávání vlasů můžete najít na našem diskuzním fóru zde.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Richmond Kosatec
  • 11.4.2015
  Odpovědět

  Žádná účinná léčba androgenní alopecie neexistuje! Pokud vám jednou začnou vlasy padat, zastaví je akorát podlaha. Všechny ty zázračné přípravky typu Minoxidil apod. jsou jen past na vaše peníze a pouhým oddálením toho, co stejně nevyhnutně přijde. Tedy pleš! Nikde vám už neřeknou, že tzv. léčba např. Minoxidilem je doživotní záležitost a efekt minimální. O transplantacích vlasů se snad nemá ani cenu rozepisovat, tento podvod by měl být trestně stíhatelný.

  • Pan Kapištník
  • 9.2.2018
  Odpovědět

  Kap, kapity kapy kap, kapylilinky kapity kapy kap!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení