Šedý zákal

šedý, Zákal
Zveřejněno: 2.12.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Šedý zákal se projevuje různým stupněm zakalení. Postupně přichází ztráta průhlednosti čočky a přestáváme vidět jasně a zřetelně. Proč šedý zákal – neboli katarakta – vzniká, to zatím lékaři přesně neví. Šedý zákal se většinou vyskytuje u starších lidí, ale výjimečně se může objevit také šedý zákal vrozený, pokud byla maminka infikovaná např. zarděnkami v počátcích svého těhotenství. Katarakta se objevuje také více u dětí s Downovým syndromem a také u diabetiků. Také dlouhodobé užívání kortikoidů se může podílet na vzniku šedého zákalu.

Šedý zákal vzniká většinou velice pozvolna a dlouhodobě postihuje pouze okrajové části čočky. Pacient si tedy mnohdy ani vznikajícího problému nepovšimne. Prvním příznakem, je ztráta ostrého vidění, krátkozrakost a narušené vnímání barev – potlačení modrých a zdůraznění červených odstínů. Také se zhorší kvalita vidění v noci.

Pomůže jedině operace

Šedý zákal nelze vyléčit jinak, než operativně. Jedná se o mikrochirurgický zákrok, při kterém se zakalená čočka nahradí novou čočkou, která je implantována přímo do oka. Operaci katarakty je možné provádět v kterémkoliv věku. Samozřejmostí jsou předoperační vyšetření a konzultace s lékařem.

Tento malý operativní zákrok se provádí většinou v místním znecitlivění a je zcela bezbolestný. Lékaři používají jemné a přesné nástroje a pracují s mikroskopem. K místnímu znecitlivění se používají anestetické kapky.

Operativní zákrok je prakticky bez jakýchkoliv nežádoucích účinků. Operace šedého zákalu se nedoporučuje pouze u lidí, kteří mají špatný celkový zdravotní stav nebo u pacientů, u kterých je již předem jasné, že operace bude neúspěšná.

Mohlo by vás zajímat:  Inkontinence u žen
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Píchová Anna
    • 2.3.2012
    Odpovědět

    Mám jít na operaci šedého zákalu. Ráda bych znala sortiment voperovávaných čoček,jejich vlastnosti a cenu,abych si mohla vybrat zda mít standartní čočku nebo s doplatkem. Při kterých čočkách budu muset mít i nadále brýle a u kterých ne.Protože mám již na jednom oku po operaci a nevidím na něj na blízko./před operací jsem sice neviděla na dálku ale na blízko jsem viděla dobře. Špatné vidění mi teď vadí při spravování,plétení a čtení.Dále bych chtěla vědět jaká je záruka na tyto čočky a zda mohu vyžadovat, aby byl v lékařské zprávě zapsán výrobce čočky./i v případě kdy budu mít standard¨/Nerada bych se musela domáhat tohoto u pojiťovny. Kdyby nastal podobný problém jako jsou implantáty prsou a špatné protézy kloubů. Děkuji za brzkou odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení