O moč se člověk příliš často nezajímá. Ale jen do doby, kdy nezačne měnit barvu, nebo se v ní neobjeví krev. A že ta dokáže člověka celkem spolehlivě vyděsit. Pojďme se proto společně podívat na to, co sražená krev v moči značí a jaké další kroky byste měli v rámci svého zdraví podniknout.
Močení se v naší společnosti příliš neřeší. Především proto, že se považuje za vysoce soukromou a v některých případech i lehce trapnou záležitost. V dobré společnosti proto na toto téma vůbec nenarazíte.
Je tedy jasné, že podobné tabu se týká i samotného složení moči, které lze prolomit jen v případě zhotovení těhotenského testu či při obligátní zdravotní prohlídce u vašeho lékaře. Přitom už je odedávna známo, že složení moči hodně vypovídá o zdravotním stavu každého člověka. Nejvíce žádoucí je moč světlá a bez jakékoliv vůně. Tmavá, zakalená a silně páchnoucí je znakem závažnějšího zdravotního problému. Ale jak je to v případě, kdy se v moči objeví krev?
To si osvětlíme v následujících odstavcích.
Obsah článku
Nález krve v moči
Když na toaletě zjistíte, že máte v moči krev, patrně vás zachvátí vlna paniky. Pravdou je, že se jedná o stav, který indikuje, že něco není s vaším tělem až tak úplně v pořádku. Na druhou stranu, než si v hlavě začnete vytvářet ty nejčernější scénáře, je potřeba si říct, že krev v moči může mít mnoho různých příčin. Některé z nich jsou samozřejmě vážné. Jiné ale zas až tolik ne. Proto se nezapomeňte pořádně nadechnout.
Než se ale přesuneme k tomu, co přesně krev v moči znamená a co s ní můžete dělat, povíme si o problému samotném.
Krev v moči se odborně nazývá hematurie. Pro lékaře jde o celkem známý pojem, který dále rozdělují do několika dalších kategorií, z nichž každá se od té předchozí mírně liší.
Mezi druhy hematurie patří:
- Mikroskopická hematurie
- Makroskopická hematurie
Tyto stavy se od sebe liší tím, že mikroskopická hematurie není na první pohled vidět. Množství krve je tak malé, že nejde v moči prakticky rozeznat. Tento druh hematurie se proto nejběžněji diagnostikuje za pomoci laboratorních testů.
Naopak, makroskopická hematurie znamená, že množství krve v moči je větší, takže ji uvidíte pouhým zrakem i vy.
Také je potřeba říct, že v některých případech si s vámi trochu pohraje příroda, která způsobí něco jako planý poplach. (Kdy krev v moči ve skutečnosti nemáte.) Moč může změnit barvu například při zvýšené konzumaci řepy, která má výrazné barvicí účinky.
Co krev v moči znamená?
Nyní se pomalu dostáváme k podstatě celého problému. Tedy k tomu, co krev v moči může vypovídat o vašem zdraví.
Krev v moči může mít na svědomí:
- Zánět močového měchýře
- Zánět ledvin
- Ledvinové kameny
- Zvětšená prostata
- Rakovina prostaty
- Cystické onemocnění ledvin
- Některé léky (aspirin, heparin, penicilin…)
- Nádor ledvin
- Nádor močového měchýře
- Poranění ledvin (po pádu, po sportu…)
Jak můžete vidět, spektrum příčin, které mají za následek krev v moči je skutečně pestré. Podle jejich závažnosti se dost liší i způsob, jakým budou lékaři postupovat dál.
Asi nejčastější příčinou krve v moči bývá infekce ledvin, případně samotného močového měchýře. Jedná se o problém, který postihuje hlavně ženy. Občas mu ale neuniknou i muži. To, že trpíte zánětem močových cest poznáte tak, že v průběhu močení pociťujete řezání a pálení močové trubice a svou potřebu jste nuceni vykonávat častěji, než je pro vás obvyklé. Podle síly infekce se může objevit jak mikroskopické, tak makroskopické krvácení do moči.
Pro léčbu zánětu močových cest můžete použít buď volně prodejné léky a doplňky z lékárny, nebo silnější léky, které vám předepíše lékař.
Celkem často je krev v moči průvodním jevem ledvinových kamenů. Ty se v močovém ústrojí vytvářejí krystalizací minerálních látek. Kameny většinou vyjdou z těla ven samy. V některých případech je ale potřeba jim trochu pomoci operačním zákrokem.
Běžně se krev v moči připisuje i zvětšené prostatě u mužů, kteří již dosáhli svého středního věku. Zvětšená prostata utlačuje okolní močové ústrojí, což může vést k zánětům, které jsou provázeny krví. V některých případech ke krvácení do moči dochází i v situaci, kdy dojde k nějaké kolizi. Má spojitost krev v moči a bolest zad? Může jít třeba o pád na záda, nebo o důsledky rvačky.
Vzhledem k tomu, že krev v moči můžete mít z mnoha různých důvodů, rozhodně si neříkejte, že tento stav nějak rozchodíte. Místo toho zavolejte svému lékaři a objednejte se na důkladnou prohlídku. A to i v případě, že krev v moči objevíte jen jednou.
Celá prohlídka by měla začít tím, že se vás lékař zeptá na údaje spojené s močením. Proto se vyplatí se připravit a udělat si před tímto sezením nějaké drobné poznámky.
Mezi nimi může být údaj o tom:
- Jak často močíte
- Zda berete léky, které by mohly mít na krev v moči vliv
- Jaká je vaše rodinná anamnéza (s ohledem na nemoci močového ústrojí)
- Zda už se vám něco takového stalo
- Kolik krve v moči jste viděli
Hodí se bedlivě pozorovat i další doprovodné příznaky, jakými může být pálení močové trubice, přerušované močení a podobně.
Dále by měl lékař udělat test ze vzorku moči, který dokáže odhalit, zda za vašimi zdravotními problémy nestojí zatím nezjištěná infekce.
Někdy ale nemusí být příčiny toho, proč máte krev v moči na první pohled zjevné. Proto je možné, že vás lékař vyšle na některá specializovanější vyšetření. Těmi může být například CT, nebo cytoskopie, kdy vám lékaři zavedou do močového měchýře kameru.
Podle výsledků vám lékař předepíše antibiotika, případně léky, které pomohou zlepšit průběh vypuzování ledvinových kamenů. V některých případech se můžete s lékařem domluvit na jejich odstranění prostřednictvím operace. Pokud za hematurií stojí zvětšená prostata, lékař vám může doporučit některé přípravky pro její zdraví. (Také vás nejspíš pošle na urologii.) Co se týče nádorových onemocnění, doktor vám napíše žádanku ke specialistům v daném oboru, kteří udělají maximum proto, abyste danou situaci zvládli jak po fyzické, tak po psychické stránce věci.
Závažnější průběh nemoci
I když průběh hematurie nebývá příliš závažný a je provázen jen zvláštním nálezem, občas se situace nebývale vyhrotí.
Jde o případy, kdy se k nálezu krve v moči připojí:
- Nevolnost
- Zvracení
- Vysoké horečky
- Zimnice
- Velké bolesti v okolí ledvin/močového ústrojí
V těchto případech na nic nečekejte a neprodleně vyhledejte lékaře. (Mimo jiné, tyto stavy se nevyhýbají ani dětem.)
Prevence hematurie
I když se některým druhům hematurie nelze až tak úplně vyhnout, můžete se pokusit jim předcházet. Hlavně tím, že budete pít dostatečné množství čisté vody, budete dodržovat přiměřenou osobní hygienu po pohlavním styku, vyhnete se kouření či nebudete na každé píchnutí hned užívat silné léky.
Máte s krví v moči nějakou osobní zkušenost? Budeme rádi, když nám váš příběh napíšete do komentářů.