Psoas: Sval duše – jak ho správně posílit a protahovat

pexels-kindel-media-7298893
Zveřejněno: 23.8.2021

Bolí vás často záda a cítíte se být bez elánu a bez životní energie? Pokud bychom se na tuto problematiku podívali z pohledu východního učení, možná máte problém se zablokovanými energetickými dráhami. Řešením tohoto problému by mohlo být procvičování svalu, kterému se říká psoas. 

I když jste zvyklí chodit na pravidelné preventivní prohlídky, nemusíte se cítit příliš dobře. A je jedno, jestli po stránce fyzické, či po té psychické. Lékař se totiž obvykle zaměří pouze na problém. Ne vždy se ale řeší jeho příčina. V rámci vyšetření a testů se totiž někdy na nic nepřijde.

Oproti tomu, východní kultura je známá tím, že hledá spouštěče i v lidských emocích a v energii, která nám proudí tělem. Zatímco tedy západní kultura mluví o velkém svalu bederním, východní nauky mu říkají sval duše psoas.

pexels-elina-fairytale-3822716

Co to ten psoas vlastně je? A jaký je průsečík mezi východem a západem? A v neposlední – jak ho správně posilovat a protahovat?

Co je psoas?

Jako psoas se označuje velký sval bederní, který je uložený velmi hluboko v těle. Je blízko páteře a u vnitřní strany kyčlí. Vzhledem k jeho pozici je extrémně důležitý pro správné držení těla a zdraví páteře. Psoas používáme při celé řadě pro nás běžných aktivit. Zapojuje se při chůzi, běhu, sezení a dalších aktivitách, které vyžadují práci s kyčlemi.

Pohled na psoas ve východní kultuře

Psoas se označuje za nejhlubší sval v těle. Jelikož je jeho existence provázaná s páteří, která je přemostěním horní a dolní poloviny těla, přisuzují se mu i tak trochu spirituální vlohy. Podle východního učení se do psoasu ukládají emoce, které v sobě nemá člověk vyřešené.

Mohlo by vás zajímat:  Nemáte čas na cvičení? Zacvičte si před prací

Kromě jiného, ten, kdo chce provozovat jógu, ten musí mít tento sval v pořádku. Protože bez něj nejde řadu asán udělat. Někdo dokonce hovoří o tom, že člověk, který nemá psoas v pořádku, může být při cvičení jógy negativně překvapený tím, že na něj v průběhu cvičení zaútočí potlačované emoce. Tento jev je ale při cvičení žádoucí, protože vám dovolí zbavit se toho, co vás dlouhodobě zatěžuje.

Negativní dopady špatně fungujícího psoasu

pexels-andrea-piacquadio-3772502

Existují i další důvody, proč s psoasem začít pravidelně pracovat. V první řadě, pokud je příliš slabý, budete mít potíže s ovládáním kyčlí. A tím pádem i s vykonáváním některých fyzických aktivit (chůze, chůze do schodů, …). Kyčle totiž nebudou mít potřebnou oporu.

Oproti tomu, příliš stažený psoas může způsobovat vyklenutá záda. Což vám může zase způsobovat nepohodlí a bolesti. 

Psoas cviky – jak ho protáhnout a posílit

Naštěstí pro nás, psoas se dá cvičit. Takže se nakonec můžete dopracovat k tomu, aby fungoval přesně tak, jak má.

Nejlepší pro vás bude už zmíněná jóga. A především pak pozice Supta Vajrasana. Začněte tak, že si kleknete na kolena, která si následně přitáhnete k sobě. Chodidla by měla směřovat podél boků a špičky by měly být nasměrované za vás.

Poté si položte dlaně na chodidla, ruce položíte předloktím na zem a položíte se. Ale pozor! Nesmí se vám u toho zvednout kolena. Pokud nikde necítíte pnutí, dejte si ruce za hlavu. V této poloze se doporučuje setrvat po dobu několika minut.

Také je potřeba dodat, že psoas se vám neuvolní ze dne na den. Ve skutečnosti to od vás bude vyžadovat velmi svědomitou práci. První výsledky uvidíte (s největší pravděpodobností) až za několik týdnů.

Mohlo by vás zajímat:  Nový trend hubnutí: chůze v přírodě i ve městě

pexels-karolina-grabowska-4506110

Jelikož zní předchozí cvik velmi krkolomně, pokud jste začátečníci, rozhodně byste se neměli pokoušet cvičit sami bez odborného vedení. Mohli byste si totiž (i přes svůj pozitivní záměr) ublížit. Proto je vhodné se objednat na lekci jógy pro začátečníky, kde budete mít zkušený dozor.

Další variantu, kterou můžete vyzkoušet, představuje fyzioterapie. Ačkoliv nebude mít tento způsob cvičení spirituální nádech, fyzioterapeut vám pomůže osvojit si správné pohyby a cviky, které mohou mít na funkci psoasu pozitivní vliv. Tyto cviky pak můžete cvičit doma podle potřeby.

Víte, co je to psoas? A pokud ano, zkoušeli jste ho někdy procvičit?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Velký_sval_bederní – Velký sval bederní (česky)

https://www.verywellhealth.com/psoas-muscle-and-your-low-back-health-297061 – Psoas a zdraví dolní páteře (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení