5 tipů, které zlepší váš běh

jak behat
Zveřejněno: 24.8.2021 , datum poslední aktualizace: 30.8.2021

Jakmile si vyrazíte zaběhat, můžete po cestě nasbírat slušnou dávku hormonů štěstí. I když jste začátečník, můžete si kdykoliv zaběhnout pro endorfiny. Inspirujte se a zkuste běhat pomocí našich 5 tipů, díky kterým se z vás stanou vášniví běžci.

Ať už milujete pohyb, potřebujete zlepšit náladu, nebo jen chcete zlepšit svou fyzickou kondici, běh je ve všech případech ideální řešení. Prospěje totiž vašemu tělu, mysli i duši. Díky běhu můžete doslova utéct stresu a vyčistit si hlavu. Přinášíme podrobný návod pro začátečníky i rady pro pokročilé běžce, jak zdokonalit běhání.

1.   Běžecká výbava motivuje, potěší a donutí

Investice do běžecké výbavy vám udělá radost, bude vás motivovat a donutí vás k pravidelnému běhání. Základem je kvalitní běžecká obuv zvolená podle terénu a funkční sportovní oblečení včetně ponožek a spodního prádla. Ženám nesmí chybět sportovní podprsenka, která udrží ňadra na místě a uchrání vás bolestí. Přidejte potítka, praktické čelenky, sportovní sluneční brýle, obal na telefon, sluchátka k poslechu hudby a sporttester či fitness náramek pro vyšší motivaci.

2.   Protahování před během a strečink po něm

K pravidelnému běhu patří důležité protažení před, během i po něm, jinak si koledujete o malér. Stačí pár jednoduchých cviků, které protáhnou svaly, rozhýbají klouby i šlachy a nastartují tělo. Díky strečinku mírně zahřejete tělo a předejdete svalovým zraněním. Začněte pomalu až ke zvýšení intenzity protažení. Po běhu následuje protahovací cvičení pro urychlení regenerace a obnovy svalové tkáně.

3.   Dodržte pravidlo 3 dny v týdnu

Mezi známá pravidla pro běh patří i pravidlo 3 dnů v týdnu, které bohatě stačí. Tělo má dostatek prostoru pro regeneraci a odpočinek. Všeho moc škodí, proto vše dávkujte postupně. Naslouchejte tělu a ze startu ho nepřepínejte. Chytré hodinky či náramek vás pozitivně naladí. Počítají denní kroky i při běhu a měří tepovou frekvenci i pohybovou aktivitu, kterou vám připomenou. Hodí se i k přehrávání hudby.

Mohlo by vás zajímat:  Chraňte svůj zrak před škodlivými vlivy, zaslouží si to
running-6252827_1280
Pro začátečníky může být vhodný tzv. indiánský běh neboli střídání běhu a chůze (pro odpočinek).

4.   První běh

Po protažení věnujte pár minut rychlé chůzi, která zahřeje a připraví tělo na zvýšení pohybové aktivity. Zkuste indiánský běh pro začátečníky a střídejte třeba 2 minutový běh s několikaminutovou rychlejší chůzí. Zapotíte se a nasbíráte endorfiny, aniž byste to přehnali. První týden běhejte alespoň 20 minut, ale nepřepínejte síly, užijte si zdravý pohyb a mějte stále trpělivost. Čas věnovaný běhu zvyšujte postupně a využijte rady pro začátečníky.

5.   Udržte si motivaci

V prvních týdnech běhání je nejdůležitější neztratit motivaci. Sepište si na začátku, proč chcete běhat a co vám běhání přinese. Odpovědi si čtěte pokaždé, když se vám nebude chtít ven. Potěšení z běhu kromě hudby násobí i dobrý parťák, trenér a klidně můžete chodit běhat i se svým psem. Své snahy a úspěchy sdílejte na sociálních sítích. Využívejte běžecké aplikace, kde můžete sledovat pokroky a dělit se o výsledky s jinými. Okolí vás pozitivně namotivuje a vy budete motivací pro jiné.

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení