Chraňte svůj zrak před škodlivými vlivy, zaslouží si to

Chraňte svůj zrak před škodlivými vlivy, zaslouží si to
Zveřejněno: 25.11.2016 , datum poslední aktualizace: 28.6.2019

Zrak je ze všech našich smyslů tím nejdůležitějším, protože nám umožňuje vnímat nejvíce podnětů ze svého okolí. Oči jsou tak nejen oknem do duše, jak se praví ve známém rčení, ale především orgánem, který nám den co den zprostředkovává obraz světa kolem nás. Jak se o své oči staráte? Nezatěžujete je zbytečně škodlivými vlivy, které jim ubližují?

Sluneční brýle v létě i v zimě

Léto je dávno za námi a letní oblečení tak už jistě odpočívá až do příští sezóny na dně skříně. Odložili jste společně s ním i sluneční brýle, protože je v zimě přece nebudete potřebovat. Omyl, i zimní sluneční paprsky mají dost síly na to, aby naším očím škodily. Pokud tedy bude slunečný zimní den, nezapomeňte si sluneční brýle s UV ochranou vzít. A určitě by vám neměly chybět, jestliže se vydáte do hor. Se stoupající nadmořskou výškou stoupá i škodlivost UV záření a situaci ještě zhoršuje sněhová pokrývka, od které se slunce odráží.

Prachu, smogu a kouře co nejméně

Naše oči velmi trpí, jsou-li vystaveny škodlivinám v ovzduší. Vyhnout se smogu obvykle nejde, obzvlášť žijete-li ve větším městě s hustou dopravou nebo průmyslovými oblastmi, nebo v takových oblastech pracujete. Ani dlouhodobému vystavení prachu nebo kouři se nedá v některých profesích vyhnout. Alespoň ve volném čase se ale snažte být co nejvíce v přírodě, v prostředí s čistějším ovzduším. Vyhýbejte se zakouřeným místům a především se snažte zbavit sami zlozvyku kouření, pokud se vás to týká. Cigaretami škodíte svým očím hned dvakrát, dráždivým kouřem zvenčí a toxickými látkami uvnitř těla! Alespoň částečnou ochranu dodají očím umělé slzy, které je zvlhčí a zklidní podráždění.

Mohlo by vás zajímat:  Znáte menstruační kalhotky?
PublicDomainPictures / Pixabay
PublicDomainPictures / Pixabay

Opatrně při používání moderních technologií

Dnešní doba je plná moderních technologií, které nám usnadňují a zpříjemňují život. Také vaše dny často vypadají takto: celý den práce před monitorem počítače, po cestě domů kontrola soukromých věcí na chytrém telefonu a doma odpočinek u hraní her na notebooku či tabletu, nebo při sledování televize? Pak určitě víte dost o suchých a podrážděných očích. Sledování monitoru nebo displeje očím opravdu neprospívá a to hned z několika důvodů. Problémem je samotný zářící přístroj, většinou špatné osvětlení okolí a pak také to, že prostě a jednoduše zapomínáme mrkat. Pro správné zvlhčení a ochranu oka bychom měli mrknout zhruba 20x za minutu. Schválně se ale někdy zkuste natočit na video při práci u počítače a pak si spočítejte, kolikrát jste mrkli za onu minutu. Často je to sotva dvakrát či třikrát a to je hodně málo. Oči bolí, svědí, jsou suché a podrážděné, protože je nechrání ochranný filtr roztíraný právě mrkáním. Základní doporučení je jasné, omezit co nejvíce používání moderních technologií. Při práci u počítače nezapomínejte na pravidelné pauzy a soustředění zraku na něco jiného. A i tady pomohou umělé slzy, tak si je pořiďte a postavte je nejlépe hned vedle počítače.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení