Chci chodit do práce rád/a! Jak to udělat?

Práce
Zveřejněno: 22.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Proč chodíte do práce? Na tuto otázku si většina z nás odpoví: „Kvůli penězům, to je přece jasné!“ Pokud je tohle i vaše odpověď, pak jste si s velkou pravděpodobností nevybrali práci, ve které se cítíte dobře a kterou děláte rádi. Není na čase zkusit něco jiného? Práce by člověka měla alespoň trošku bavit, a to už nejen proto, že našemu životu dává základní smysl.

Práce je pro lidi důležitá hned z několika důvodů. Potřebujeme peníze, které si díky práci obsatráme. Díky práci máme pocit, že náš život má nějaký smysl. Pokud o práci přijdete, tak přesně z těchto dvou důvodů se budete trápit.

Psychologové zjistili, že člověk, který je vyhozený z práce pro nadbytečnost, je na tom úplně stejně jako člověk, který si mohl dovolit přestat pracovat, protože vyhrál ve sportce. Je to až k nevíře, ale je to tak. Jestliže si šťastlivec splnil všechny své sny, najednou neví, co s přebytečným časem a jaký to má vlastně všechno smysl. Stejné pocity bude mít i člověk, který byl vyhozen z práce. Chodíme-li do práce, těší nás pocit, že jsme užitečnými. Práce je tedy životně důležitá. Proto si musíme dávat velký pozor na to, jakou práci děláme či chceme dělat.

To, jak je práce důležitá pro naše duševní zdraví si většina lidí ani neuvědomuje. Práce nás sice mnohdy štve, nadáváme na ni, zůstáváme přesčas a poté se potýkáme se stížností rodiny, přesto je pro nás práce nesmírně důležitá. I když jste se rozhodli pracovat v oboru, který je vám blízký a který vás baví, děláte-li takovou práci příliš dlouho, stane se z ní rutina. A rutina rozhodně nemůže bavit nikoho.

Mohlo by vás zajímat:  Nadýmání a plynatost – důležitá je především změna jídelníčku

Všichni toužíme pod tzv. práci snů. Je to práce, do které budeme chodit rádi, která bude dobře ohodnocená, která v nás vyvolá pocit užitečnosti a dodá našemu životu smysluplnost. Jenomže taková práce, bohužel, neexistuje. Přestože ke všem úkolům přistoupíme jako k výzvě, časem nás to prostě omrzí. Každý úkol jsme po určité době už zažili a víme, že je budeme zažívat ještě mnohokrát. K práci rovněž musíte umět také správně přistupovat. A přestože nás práce může bavit, je třeba si uvědomit, že práce je pouze práce. Jakmile se začne práci člověk psychicky příliš věnovat, hrozí v každém povolání tzv. syndrom vyhoření. Všichni bychom se tedy měli naučit takzvaně pročistit si hlavu, abychom si zachovali zdravý rozum.

Chci chodit do práce rád/a! Jak to udělat?

Jak si tedy zachovat zdravý rozum a chuť chodit stále do práce?

Pokud to lze, vytvořte si takové pracovní prostředí, které vám bude dělat radost. Udělejte si rituály, které vám jednoduše zpříjemní pracovní den. Příjemná vůně kávy, obrázek rodiny na stole, oběd s kolegy a vtipný e-mail. To vše je pouze zrnko toho, co vám může zpříjemnit pracovní den. Jste-li typ, který má tendenci všechno dělat na 100 % a práci berete příliž vážně, pokuste do práce přinést něco, co vám připomene, že jsou i důležitější věci v životě než je práce.

Pokud nemáte rádi příliš mnoho stereotypů, naučte se pracovat tak, aby byl každý den jiný. Prostě jednoduše odstraňte všechny možné rutiny, které lze odstranit.

Někteří šéfové mají tendenci šéfovat i mimo pracovní dobu. Jednoduše zkouší, co všechno si můžou k zaměstnancům dovolit. Stanovení hranic je tedy pro šťastný život v práci naprosto nezbytný. Stanovte si tedy hranice, které jasně vašemu nadřízenému ukážou, kolik hodin přesčasu je pro vás ještě přijatelné a kolik už ne. O víkendech, dovolených a mimo pracovní dobu za žádnou cenu nikdy neberte svému šéfovi telefon. Naučte se rozdělit si čas na jasně pracovní a jasně soukromý, který si budete užívat se svými přáteli a rodinou.

Mohlo by vás zajímat:  Nákup správné rtěnky: Jakou barvu si vybrat a kdy a kam ji nosit?

Naučte se žít i mimo práci. Čas strávený v práci může být do jisté míry poměrně vyčerpávající. Proto je zcela naprosto nevyhnutelné, aby život po pracovní době byl co možná nejpestřejší a nejkrásnější.

Pracovní prostředí se snažte udržovat, co možná nejvíce čísté a pěkné. Zkrátka a dobře takové, ve kterém se budete cítit dobře. Máte-li rádi pořádek, nezapomínejte na pravidelný úklid svého stolu, poliček atp. Pracovní prostředí si rovněž můžete zkrášlit za pomocí různých aromalamp, kytiček atd.

No a samozřejmě nesmíme zapomínat na pauzy v pracovní době, které jsou také nezbytně nutné pro načerpání nové síly.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Pavel
    • 14.12.2016
    Odpovědět

    Dobrý den, ono to je podle mě hodně o výběru práce samé. Na co se člověk hodí, co mu bude vyhovovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení