Ischias: Příznaky, léčba, prevence + 3 tipy co na něj pomáhá

Ischias
Zveřejněno: 3.2.2022

Stalo se vám někdy, že jste se nějak pohnuli a najednou jste z ničeho nic zamrzli, protože vás tělo nepustilo do původní pozice? V tom případě se nejspíš potýkáte s houserem, kterému se také říká ischias. Víte, co ho způsobuje? A existuje na něj nějaký úlevový prostředek?

Pohybový aparát je občas poněkud nevyzpytatelný. Stačí se trochu odvázat a může to schytat čéška se vašem koleni. Velmi nepříjemným problémem je také houser, kterému znalejší říkají ischias (podle termínu ischialgie).

Jde o bolest, která je způsobená kompresí spinálních kořenů. Ta pak může vystřelovat do jedné, nebo do obou nohou. Tuto bolest lze cítit i v zádech. Nerv, který tuto bolest způsobuje, patří k nejdelším nervům v těle. A zároveň také k těm úplně nejdůležitějším.

Vzhledem k tomu, že problémy s ischiasem zažije v průběhu života asi 40 % lidí a problém se může postupem času zhoršovat, mrkneme se na to, co ho způsobuje a jak se z něj dá dostat.

Ischias příznaky

Příznaky ischiasu

Ischias se dá díky svým příznakům celkem snadno vystopovat.

Patří mezi ně:

  • Bolest, která se zhoršuje při pohybu
  • Ochablost svalů na nohou
  • Pocit, jako by se vám do těla zabodávaly jehličky
  • Inkontinence

V případě podezření na ischias je nejlepší volbou kontakt s vaším lékařem, který vám doporučí další vhodný postup.

Co ho způsobuje?

Ischias poměrně často souvisí s úrazem, či jiným problémem pohybového aparátu, o kterém ani nemusíte vědět. Patří sem například posunuté ploténky a podobně.

Co se týče rizikových skupin, ischias mnohem častěji trápí starší jedince. Rizikovým faktorem je i zaměstnání, které vás nutí přetěžovat záda, cukrovka a kouření.

Diagnostika a léčba

Ischias léčba

Když přijdete k lékaři, ten s vámi provede krátký pohovor a následně si vás důkladně prohlédne. Součástí prohlídky může být i menší test, jakým způsobem reagují vaše nervy na podnět.

Mohlo by vás zajímat:  OCD jako nemoc ze stresu sužující mnohé z nás

Aby se diagnostika ještě upřesnila, je docela možné, že vás lékař pošle na nějaké zobrazovací vyšetření, mezi která patři rentgen či CT. Následně vám doktor doporučí několik úlevových prostředků, které by vám měly pomoci bolest snáze překonat.

Obvykle se doporučuje:

  • Přikládání studených, nebo teplých obkladů
  • Opatrné protahování
  • Užívání léků na bolest

Také se můžete s lékařem pobavit o možnostech, které vám může nabídnout rehabilitace, či jiná forma pohybové terapie. V opravdu těžkých případech vám pak může lékař doporučit operaci.

Prevence ischiasu

Ischias prevence

Jelikož jde o problém, který se může postupem času vracet, je vhodné věnovat se prevenci, která se mu pokusí zabránit.

Nejúčinněji se jeví:

  • Pravidelné cvičení
  • Větší dohled nad vaším postojem
  • Lépe kontrolovaný pohyb

V některých případech to může znamenat koupi lepších bot, které vám pomohou srovnat postoj. (Pokud si takovou investici nemůžete dovolit, kupte si alespoň ortopedické vložky.) Dále to může vyžadovat koupi nové matrace a lepší pracovní židle. Případně pomůcek, které mají zajistit vhodný posed. (Balanční podložka atd.)

Máte s ischiasem nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, co vám na něj pomáhá?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Ischialgie – Ischialgie (česky)

https://www.healthline.com/health/sciatica – Vše o ischiasu (anglicky)

 

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení