Nosní konvička pomůže s léčbou rýmy a souvisejících onemocnění

Rýma
Zveřejněno: 18.6.2016 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Rýma obvykle není vážným onemocněním, ale přesto dokáže pořádně otrávit a vyčerpat. Vyhnout se jí zcela bohužel není možné, a tak čas od času potrápí každého z nás. Kromě klasických sprejů a kapiček do nosu se v poslední době rozšiřuje další pomůcka, která ulevuje od pocitu ucpaného nosu a pomáhá s léčbou rýmy a s ní souvisejících onemocnění. Je jí nosní konvička, která najde uplatnění u dospělých i dětí. Její použití je s trochou cviku celkem snadné, levné a hlavně účinné.

K čemu a proč se používá konvička pro výplach nosu?

Nosní konvička je pomůckou, která umožňuje výplach nosu solným roztokem. Voda při prolévání nosu odplavuje hlen s nečistotami a zárodky onemocnění, sůl pak zklidňuje podrážděnou a oteklou sliznici a usnadňuje tak dýchání. Konvičku pro výplach nosu lze s úspěchem použít při léčbě akutní rýmy, při dlouhotrvající rýmě, ucpání vedlejších nosních dutin a jejich zánětu, při zánětu středního ucha, při často se opakujících infekcích doprovázených rýmou a kašlem, ale i při projevech alergií, jako je kýchání a senná rýma.

Jak provádět výplach nosu?

Výplach nosu je dobrou volbou pro dospělé i děti od věku, kdy jsou schopné pochopit a dodržet správné dýchání u aplikace. Samotné použití je poměrně jednoduché, i když ze začátku bude možná chtít trochu cviku. Nejdříve si nachystejte solný roztok a to tak, že do konvičky nasypete obyčejnou kuchyňskou sůl v poměru 2,7 g na 3 dcl vody. Tento poměr odpovídá obsahu soli v tělních tekutinách, který je 0,9%. Poté do konvičky nalijte odměřené množství vlažné vody, ideální teplota je 37°C jako má lidské tělo. Nikdy nevyplachujte nos studenou vodou, ta by sliznici podráždila. Jakmile se sůl rozpustí, můžete vyplachovat. Uchopte konvičku a hrdlem ji přiložte z boku k nosní dírce. Hrdlo nosní konvičky je přizpůsobeno tak, aby k dírce těsně dolehlo a voda netekla jinam. Natočením hlavy na stranu se konvička dostane do horní polohy a voda začne proudit nosem. Nechte ji volně vytékat, mějte přitom otevřená ústa, kterými dýchejte. Po prolití poloviny obsahu konvičku oddělejte a narovnejte hlavu, aby z nosu vytekl zbytek vody. To stejné opakujte u druhé nosní dírky. Poté ještě zhluboka vydechněte nosem, případně se vysmrkejte, abyste z nosu odstranili poslední zbytky roztoku.

Mohlo by vás zajímat:  Základní pravidla pro posílení imunity

Nosní konvička pomůže s léčbou rýmy a souvisejících onemocnění

 

Jak často nosní konvičku používat?

Konvičku pro výplach nosu lze použít jako léčbu vždy u akutních projevů onemocnění, kde ji většina lékařů doporučuje jako účinnou a bezpečnou léčbu. Využít ji lze ale i jako prevenci, ale tady se už názory z odborných kruhů různí. Někteří lékaři každodenní preventivní používání doporučují, jiní zastávají názor, že se tímto způsobem může oslabovat přirozená obranyschopnost nosní sliznice, která je pak ještě náchylnější k infekcím. Nejlepší je asi řídit se zdravým selským rozumem a střídat preventivní používání v rizikovém období, například při nástupu podzimních plískanic a s nimi přicházejících nachlazení, s pauzami v období, kdy nehrozí tak časté rýmy. Jako prevenci lze ale nosní konvičku určitě doporučit lidem žijícím nebo pracujícím ve velmi prašném, suchém nebo průmyslově znečištěném ovzduší. Tady její časté používání má určitě smysl, protože pomáhá zbavit namáhanou sliznici nečistot a zvlhčit ji, což vede k její ochraně.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení