Co je vyšetření CRP?

Vyšetření
Zveřejněno: 20.5.2016 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Rýma, kašel, bolesti svalů, horečka, vyrážka, ale i zvracení, průjem nebo bolesti břicha, to jsou všechno časté příznaky, které mají na svědomí různé infekce. Základním předpokladem k úspěšné léčbě je odhalit viníka nemoci, tedy především zjistit, zda se jedná o viry nebo bakterie. Vyžadují totiž odlišnou léčbu. Na bakteriální infekce dobře zabírají antibiotika, která ale na viry vůbec nepůsobí a zbytečně by ještě tělo nemocného zatížily. Když jsou u vás příznaky nejednoznačné, možná váš lékař přistoupí k vyšetření CRP. O co jde a proč se v poslední době tolik rozšiřuje z laboratoří i do ordinací praktických a dětských lékařů?

Proč je vyšetření CRP takovým přínosem?

Dříve bylo nutné pro zjištění původce nemoci odebrat pacientovi krev, odeslat ji do laboratoře k vyšetření a počkat minimálně den až dva na výsledky. Dnes jsou lékaři díky modernímu malému přístroji na měření hladiny CRP, který si již mnoho z nich pořídilo do své ordinace, moudřejší už za pár minut. Odeberou pacientovi vzorek krve, stačí i z malého píchnutí do prstu, a vloží jej do přístroje. Ten během krátké chvíle změří hladinu CRP v krvi. Lékař takto sice nezjistí přesného původce, ale pro nasazení širokospektrálních antibiotik nebo jiné léčby mu postačí orientační informace, zda jde o bakteriální infekci či ne. Díky tomu se urychlí léčba a zároveň nejsou nasazována antibiotika zbytečně.

Co je vyšetření CRP?

Co je vlastně CRP?

A co že se to měří? Jde o bílkovinu tvořící se v játrech, pokud tělo bojuje s nějakou infekcí. Nazývá se C-reaktivní protein, zkráceně CRP. Vzniká jako reakce imunitního systému na zánět způsobený viry, bakteriemi, mykotickými původci, ale i v případě pooperačních stavů, popálenin nebo některých onemocnění, například nádorů. U různých původců onemocnění je různá i síla boje imunitního systému těla, která se dá změřit právě hladinou C-reaktivního proteinu v krvi.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vyzrát na zánět spojivek

Jaké hodnoty má C-reaktivní protein při onemocnění?

C-reaktivní protein se začne vytvářet 6-12 hodin od začátku nemoci, kdy se spustí zvýšená činnost imunitního systému. Jeho hladina postupně stoupá, vrcholu dosahuje zhruba za 48 hodin. Hladina CRP se uvádí v mg/l, přičemž normální hladina je 5 mg/l. U některých infekcí nebo nemocí však může stoupnout až na tisícinásobek. Pro lékaře je podstatné rozmezí od 5 do 30 mg/l, které značí virovou infekci, a poté od 40 mg/l výše, což svědčí o bakteriální infekci. Hranice mezi 30 až 40 mg/l je nejednoznačná, protože může jít o viry, ale také o brzký začátek bakteriální nemoci. Většinou se proto zůstává u mírnější léčby a vyšetření se může zopakovat následující den, pokud příznaky nepoleví. Když hladina ani poté nevzroste, jde spíše o nemoc způsobenou viry.

Díky jednoduchému a rychlému vyšetření CRP se léčba nemocí zefektivní a nedochází tolik k nadužívání antibiotik. A to je jistě velký přínos.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení