Endodoncie – záchrana zubu

Zuby
Zveřejněno: 12.11.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Endodoncie. Že jste o tomto oboru nikdy neslyšeli? Tak dneska se můžete dozvědět více. Endodoncie je specializovaný stomatologický obor, který se zabývá léčbou zubních kořenových kanálků.

Zánět nervu – konec zubu

Pod tvrdou skořápkou zubu se ukrývá měkká tkáň, která je velice zranitelná. Tato tkáň se může velice snadno poškodit, přestože je schovaná pod korunkou. Jak může k takovému poškození dojít? Napíklad mechanicky při úrazu, působením vyšší teploty, ale nejčastěji dochází k poškození zubního nervu při vzniku hlubokého zubního kazu.

O tomto kazu však nemusíme mít ani tušení. Zub nás nemusí nijak bolet. Pokud na tento kaz nepřijde váš stomatolog, zubní kaz tak postupuje dále, dokud bakterie, které způsobují zubní kaz, neprostoupí až do dřeňové dutiny.  Tímto je vyvolán akutní záněť zubní dřeně, který nevratně poškodí zubní nerv a ten nakonec odumře.

Při zánětu zubní dřeně (pulpitida) můžete zpočátku pociťovat citlivost zubu na studené podněty. V dalších fází se objevuje bolest na teplé podněty a na skus. Bolest pak bývá tak silná, že na odklad návštěvy svého stomatologa nemáte ani pomyšlení. V této chvíli, je již na záchranu zubu pozdě.

Jak probíhá endodontické ošetření?

Díky moderní medicíně se nemusíte tohoto vyšetření vůbec obávat. Strach už můžete nechat klidně doma a návštěvu stomatologa nemusíte vůbec odkládat. Většina moderních stomatologických ordinací má moderní endodontické vybavení. V případě komplikovaných případů vás může váš stomatolog odeslat na specializované endodontické pracoviště.

Prohlídka s rentgenem

Před endodontickým vyšetření by vás měl váš stomatolog odeslat nejdříve na rentgen. Snímek zubu poskytne lékaři nezbytné informaci o kořenovém systému, jeho tvaru, nepravidelnostech apod. Rentgeny hrají při endodontickém vyšetření velice důležitou roli. Právě díky rentgenu lékař rozpozná, zda pročistil kanálek v jeho plné délce. Může si tak vytvořit představu o tom, kolik přesně kanálků zub má, jestli jsou kanálky rovné nebo zakřivené apod. Bez těchto informací se důkladný stomatolog neobejde.

Mohlo by vás zajímat:  Nestyďte se řešit problém křivých zubů, rovnátka přece nejsou ostudou!

Bojím se bolesti!

Pokud u vás přetrvává strach z bolestivých stomatologických zákroků, pokuste se strach překonat. V dnešní době už nemusí žádný zákrok bolet. Všechny potenciálně bolestivé zákroky by se měly vykonávat v lokální anestezii. Lékaři se lokální anestezii nebrání, neboť si jsou velice dobře vědomi, že má-li pacient strach, špatně se s ním spolupracuje. Proto je pro lékaře příjemnější, je-li pacient klidnější a necítí bolest. Teprvé poté může lékař začít s vrtáním.

Citlivost zubu

V této fázi je nutné zjistit, zda je dřeň v jednotlivých kanálcích umrtvená. Zatímco dřívější postupy nahánějí ještě dnes mnoha lidem strach do očí, v dnešní době jsou naštěstí postupy daleko mírnější. Dnes se již nesetkáte s tí, aby vám lékař vrazil dřevěný hrot do kanálku a čekal, zda zařvete bolestí nebo ne. V dnešní době lékaři zkouší velice opatrně, zda pacient cítí dotyk nervu nebo ne. Pokud ano, může lékař přidat anestezii ještě přímo do dutiny s nervem. Pokud ani tohle nezabere a pacient stále cítí dotyk lékaře na nerv, provede stomatolog tzv. devitalizaci pulpy, kdy do zubu aplikuje vložku s “umrtvovacím” chemickým prostředkem. Od užívání arsenik se již také upustilo. Místo klasického “arsenu” se může použít preparát na bázi paraformaldehydu, který způsobí odumření dřeně během týdne až deseti dnů. Bohužel, z paraformaldehydu se uvolňuje formaldehyd, který je ve vyšší koncentraci toxický a kancerogenní. Proto se lékaři přiklánějí k lokální anestezii a umrtvovací prostředky volí pouze tehdy, nemají-li jinou možnost.

Čištění kanálků

Váš stomatolog musí nejprve zprůchodnit a rozšířit kanálky tak, aby mohly být odstraněny všechny infikované tkáně. Tenhle zákrok je velice náročný na preciznost a čas, proto počítejte s tím, že si na zubařském křesle posedíte klidně i hodinu. Při komplikovaném případu se může doba tohoto zákroku protáhnout až na 3 hodiny.

Mohlo by vás zajímat:  Co dělat, aby se naše kolena cítila lépe?

Zaplnění

Hermetické zaplnění je klíčovou části celého endodontického ošetření. Po vysušení kanálků přichází jejich zaplnění.  Bakterie, které se postaraly o zánět a odumření nervu, mohou zůstat v postranních přídavných kanálcích, kde se pomnoží. Zde je desinfekce zrádná, protože i přes veškerou snahu lékařů mohou tyto mikroorganismy přežít. Cílem je tedy hermetické zaplnění kořenového kanálku včetně miniaturních mikroskopických nerovností jeho stěn.  Plnění by mělo proběhnout během jedné návštěvy. Zub je nutné co nejdříve uzavřít, aby se předešlo dalšímu možnému výskytu infekce. Samozřejmě existují výjimky, kvůli kterým není možné zub ihned uzavřít.

Co se děje potom?

V této fázi přichází na závěr tzv. postendodontické ošetření, které se věnuje vnější části zubu. Zde je nutné “opravit” zubní korunku, která byla při tomto výkonu poškozena. Zde se lékaři snaží zub dokonale uzavřít, aby předešlí další možné infekci a navrátit zubu původní vzhled. Při menším poškození je otvor v korunce vyplněn a nerovnosti povrchu jsou zarovnány bílou kompozitní výplní – plombou. V případě velkého poškození se přistupuje k překrytí umělou korunkou vyrobenou v laboratoři.

Váček

Při postupující infekci bakterie osídlí celý vnitřek zubu a produkují velké množství toxinů. Infekce se šíří dále kořenovými kanálky a proniká přes špičku kořene až do přilehající čelistní kosti, kde vyvolají akutní nebo chronický zánět. Právě tehdy vzniká tzv. váček.

Váček však nemusí nutně znamenat bolest. Zub můžeme mít občas citlivý na dokus nebo v něm a kolem něj máme pocit divného tlaku. Pacient může mít váček řadu let aniž by o něm věděl.

Odstranění příčíny

Zatímco dříve byl zánět kolem kořene zubu a tvorba váčků důvodem k vytržení zubu, v dnešní době se právě endodoncie snaží odstranit příčiny a ponechat zub na svém místě. Endodoncie tedy odstraňuje samotný zánět a infekci uvnitř zubu.  Ve většine případů dojde k úplnému vyhojení váčku do jednoho roku od ošetření kanálků.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Vendula P:
  • 25.7.2011
  Odpovědět

  Dobrý den, čeká mě čištění zubního kanálku na levém dolním řezáku. Zub už se mi mírně kývá (jen trochu), chci se zeptat, jak to bude pokračovat dál,až se zub vyčistý a vyléčí, je možné, aby se znovu napevno uchytil a přestal se mi vyklat? Zpevní se zuby zpět do kosti sami? Děkuji za odpověd.

  • Romana
  • 12.4.2016
  Odpovědět

  Tak me dnes po tydeni bolesti cistil doktor kanalky, umrtvoval a nic bolelo to jako blazen…zaplacnul to bilou hmotou tak snad to bude ok..za 14 dni tam mam jit znovu. Na pohotovosti me neosetrili ze to muze odeznit, ze to muze mit hodne pricin….Coz me trosku nastvalo….Ma nekdo take bolestivou zkusenost? diky 🙂

  • Olga
  • 19.12.2019
  Odpovědět

  Můj zubař mi při tahaní nervu nechce dát injekci.Prý potřebuje vidět reakci .Je to hrozná bolest,Všude slyším že když někdo chce dostane injekci i při obyčejném spravení zubů.Můj zubař mne zdá se potřebuje vidět jak trpím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení