Endodoncie – rady pro pacienty

Pacient
Zveřejněno: 13.11.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Neznám nikoho, kdo by rád chodil k zubaři. Kdo by rád vysedával v tom jejich křesílku a nechal si prověřovat svůj chrup. Většina z nás prožívá několik dní před samotnou návštěvou stomatologa řadu nepříjemných pocitů. Já osobně můžu říci, že mám ze zubařů naprosto nepochopitelnou panickou hrůzu, i když mi ještě nikdy nic nedělal. Proto jsem si řekla, že zde napíši pár slov o tom, jak si vybrat správného stomatologa právě na endodoncii.

Chceme-li mít tedy jistotu v tom, kdo se nám bude dívat na zoubek, musíme si našeho stomatologa maličko “prověřit”. Myslím to samozřejmě v dobrém slova smyslu. Čeká-li vás podobný zákrok, snažte se o něm se svým stomatologem mluvit. Ptejte se. Nechejte si vysvětlovat vše, co budete chtít vědět. Zjišťujte, jaké nástroje bude používat, kolik času to zabere, kolik návštěv budete muset absolvovat apod. Na základě jeho postoji k vám si můžete domyslet, zda je váš stomatolog pečlivý, ochotný a zda jste u něj právě vy na prvním místě. Pokud vám rovnou navrhne vytrhnout zub, pokuste se svůj problém konzultovat s jiným lékařem.

Během léčby si dávejte pozor na to, jak často vám lékař zub otevírá a zavírá, jak dlouho vám ho nechává otevřený apod. Pokud o endodoncii nevíte moc informací, zkuste si přečíst článek Endodoncie- záchrana zubu. Tam se dozvíte alespoň základní informace o samotné léčbě zubních kanálků.

V případě, že nemáte důvěru ve svého lékaře, můžete jej poprosit, aby vás odeslal na specializované pracoviště. Nicméně každý správný lékař sám ví, kde jsou jeho slabiny. Pokud si váš lékař není jistý, že váš případ zvládne, sám by vás měl odeslat ke specialistovi.

Kontakty na takto specializované ordinace můžete najít na internetu, popř. na stránkách České stomatologické komory.

Mohlo by vás zajímat:  Kolik zaplatíte u zubaře?

A co musím napsat na závěr? Snad jen, že pravidelná zubní hygiena a pravidelné preventivní prohlídky jsou daleko lepší, než zanedbaný zánět a následná léčba. Proto nezapomínejte chodit pravidelně ke svému stomatologovi jednou za půl roku a jednou do roka si nechejte udělat také rentgen svých zoubků, aby tak lékař mohl odstranit možné počínající zubní kazy.

A jaké máte vy zkušenosti se stomatology?

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení