Krize středního věku – opravdu nás v životě už nic nečeká?

Nespokojenost
Zveřejněno: 16.3.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Je vám kolem 40 let a říkáte si, že jste v nejlepších letech. Bydlíte v krásném bytečku nebo domečku, máte dobrou práci, ve které se cítíte příjemně, stálého partnera a děti. Všechno klape jako hodinky. Čas, kdy bychom měli být šťastní a užívat si harmonický život. Jenomže se něco zvrtne a my si uvědomíme, že nám chybí další cíl, kvůli kterému stojí za to žít.

Jak se taková krize středního věku projevuje? Muži vymění ženu a děti za mnohem mladší milenku a ženy naopak začínají trávit hodiny a hodiny před zrcadlem, aby neustále mohly kontrolovat, zda jim na tvářích nepřibyla jedna vráska navíc. Pokud i vy máte pocit, že se něco děje, je vám kolem 40 a cítíte, že nejste se svým životem spokojeni, i když k tomu nemáte prakticky žádný důvod, pak se u vás může jednat o krizi středního věku. Nic si z toho nedělejte. Krizi středního věku pociťuje 8 z 10 lidí.

Právě čtyřicítka je bod zlomu. Uvědomujeme si, že život je příliš krátký na to, abychom si splnily všechny sny a ambice. Všímáme si, že stárneme. Naše tělo už není jako dříve a uvědomění si, že jsme v půlce života a že vzdálenost ke smrti je přibližně stejná jako k narození nám na klidu příliš nepřidá. V tomto období přemýšlíme nad svým životem více než kdykoliv předtím a rozhodujeme se, jak prožijeme tu druhou polovinu života. Krize středního věku přichází pozvolna a její nástup si mnohdy ani neuvědomujeme.

Nespokojenost

Krize středního věku se projevuje především nespokojeností s vlastním životem. Takto postižení lidé nemají mnohdy o nic zájem. Vše, co nás dříve bavilo, nám z ničeho nic začne připadat trapné a směšné. V práci se začínáme těžko přizpůsobovat novým technologiím, chybí nám chuť a energie se stále dokola vzdělávat a učit se novým věcem. Srovnáváme se s mladými kolegy a zjišťujeme, že mají více energie než my. Udržet s nimi krok je pro nás čím dál více náročnější.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se zbavit nepříjemného zlozvyku kousání nehtů?

Tělo se mění

Především u žen začíná mnohdy krize středního věku uvědoměním si, že tělo není stejné jako ve dvaceti nebo třiceti letech. Povislá ňadra, zvětšující se bříško, nové a nové vrásky, stále častěji vykukující šedivý vlas – důkazy, že jednoduše stárneme. Některé ženy si s touto situací poradí díky plastickým operacím, jiné se zase vrhnou do posiloven a snaží se jak to jen jde, aby vše vrátily do původního stavu.

Ani to manželství není co bývalo

Krize středního věku jednoho z partnerů se vždycky nějakým způsobem odrazí v rodinném životě. Tohle období ukáže, jak moc je vztah obou partnerů pevný v základech. Náš manželský život je stereotypní a nejspíše jsme již i rezignovali na to, že se někdy něco změní. Partnera známe tak dobře, že nás již nic nepřekvapí a ani sex není nijak převratný. Jestliže v manželství mezi partnery nevládne láska a úcta k tomu druhému a vztahu jako k takovému, začne se jeden z partnerů většinou poohlížet po dobrodružství někde jinde. Muži i ženy si nachází mladší milenky a milence a tím získávají pocit, že opět žijí. Že je pro co žít.

Možnost přehodnocení

Přestože je krize středního věku nepříjemná, může vás obohatit. Máte ideální příležitost přehodnotit svůj život. Lidé nacházející se v krizi středního věku se velice často mylně domnívají, že druhou etapu zvládnou stejným způsobem, jak zvládali první etapu svého života. Mnoho lidí tak přetrvává ve starých zajetých kolejích a ve strachu ze změny. Někdy je možná lepší vyměnit špatně fungující auto za nové – dobře fungující auto.

3 cesty ke zvládnutí krize

 1. Žijte stejně jako doposud. Udržujte stejné tempo. Krizi buďto porazíte nebo časem odejde sama
 2. Zvolněte. Není nutné mít na sebe pořád stejně přehnané nároky. Snažte se více relaxovat, užívejte si své koníčky.
 3. Využijte krizi středního věku k radikální změně ve svém životě, ať se to týká čehokoliv.
Mohlo by vás zajímat:  Životní změna aneb Zvládneme začít znova?

Neexistuje řešení, které je univerzální a pomůže všem. Je jen na vás, jak se s celou situací vypořádáte a jakou cestu zvolíte.

Podporujte partnera – potřebuje vás

Jestliže jste si všimli, že váš partner prochází tímto složitým obdobím, pokuste se mu tuto dobu usnadnit jak to jen jde. Dávejte mu najevo, že ho stále milujete, že se na vás může obrátit kdykoliv bude potřebovat, že s vámi může počítat a že jste zde pro něj. Snažte se společně vnímat pozitiva. Plánujte společnou budoucnost a radujte se z ní. Vzpomínejte na příjemné okamžiky. Jestliže se váš partner začne vrhat do aktivit, které se vám nelíbí a připadají vám směšné, přivřete obě oči. Krize středního věku je přechodné období a partner se zase uklidní. Snažte se krizi vnímat pozitivně. Máte-li nefungující manželství, může právě krize pro vás znamenat novou šanci pro nápravu  nefungujícího vztahu.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Lucie Bogdanová
  • 1.7.2011
  Odpovědět

  Dobrý den, krásné rady. Píše autorka z vlastní zkušenosti, nebo zkušenosti jiných. Mohu se na paní Fikáčkovou obrátit i s osobními dotazy. Je vzdělaná v tomto oboru a kde má prosím praxi?
  Děkuji za info a přeji krásný den.

  Lucie Bogdanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení