Venku se otepluje čím dál více, což láká mnoho lidí k prvním výletům na kole. Jízda na kole je sice sport, který lze doporučit snad každému – ať jste mladí, staří, malí, velcí… Jízdou na kole totiž nezatěžujete klouby tak, jako například u běhu. Mnoho lidí si také tento sport již oblíbilo, jenomže ne všichni jsou si vědomi toho, jak se má správný cyklista chovat, jaké jsou jeho povinnosti a co by měl dělat, aby neohrozil sebe ani nikoho dalšího.
Obsah článku
Než nasednete na kolo
Velmi důležité je seřídit si kolo, než na něm kamkoliv vyrazíte. Neseřídíte-li si jej, může se stát, že se vám cokoliv během jízdy uvolní a stane se velké neštěstí. Je nutné seřídit brzdy, zjistit, zda je v pořádku řetěz, zkontrolovat, zda není potřeba nahradit pláště kol… Se správným seřízením vám jistě poradí v cyklistické prodejně či opravně. Nejste-li si jisti, co jak má správně být, raději to přenechte odborníkům.
Se správně seřízeným kolem však souvisí i samotný výběr kola. Své kolo byste měli mít dostatečně velké, aby se vám na něm pohodlně jelo a hlavně, aby byla jízda na něm bezpečná. Nevyhovující velikost kola totiž samotnou jízdu a schopnost kolo ovládat velmi ztěžuje.
Jak se chránit před zraněním
Před zraněním vás ochrání samozřejmě nejen správně vybrané a seřízené kolo, což je základ, ale také doplňky pro kolo i cyklistu. Některé doplňky jsou navíc povinné!
Samotný cyklista by měl dbát na to, aby byl na vozovce dobře vidět. Zejména ti, kteří neřídí automobil, si neuvědomují, jak riskantní je vyrazit na silnici bez odrazek, reflexních prvků a osvětlení (ve předu bílé, vzadu červené). Čím horší viditelnost, tím lepší by měly být tyto prvky, díky kterým vás řidiči dobře rozpoznají. K další ochraně cyklisty patří bezpečnostní přilba, která se může zdát jako otrava, ale může vám jednou zachránit život. Pro osoby mladší 18 let je tato přilba dokonce povinná dle zákona.
Jako další ochranná opatření zde mohou figurovat rukavice, kterými si ochráníte ruce při pádu, pro děti je potom vhodné pořídit také ochranné pomůcky na kolena a lokty. Zauvažujte také nad obuví – šněrovací je riskantní, šňůrky se mohou zamotat do kola. Volte raději, alespoň pro děti, pevné boty na suchý zip.
Kolo nebo auto, je to totéž!
To, že je kolo to samé, co auto, musíte brát lehce s nadsázkou. Na druhou stranu je to vlastně i pravda. Cyklisté, jsou-li na vozovce, jsou účastníci provozu a musí dodržovat stejně předpisy, jako všechna ostatní vozidla. To znamená, že by cyklisté neměli jet na chodníku, není-li tento chodník označen jako stezka pro cyklisty, cyklisté by měli dodržovat veškeré značení na silnicích, ať už se jedná o přechod, zákaz vjezdu či dodržování semaforů.
Co se týče přechodu, přes přechod je cyklista povinen své kolo vést! Přechod je totiž pro chodce, ne pro cyklisty (s výjimkou cyklistických pásem v některých městech).
Buďte rozumní!
Uvědomte si, že jako cyklista jste zranitelnější, než lidé v autech. Předvídejte proto, zda cestu, na kterou se chcete vydat, zvládnete. Vidíte-li hustý provoz, nekličkujte mezi auty, držte se při pravém okraji vozovky, což nařizuje sám zákon. Neriskujte přejíždění kolejí, dbejte na označení, které dovoluje přes přejezd přejet – ať už se jedná o závory či semafor.
A konečně, máte-li s sebou na výletě děti, nikdy je nenechávejte jet za vámi! Vždy je nechte jet první, jedině tak budete mít přehled o tom, zda vaše dítě zvládá cestu a zda není ohroženo auty.