Sportování po totální endoprotéze kolene?

koleno
Zveřejněno: 30.10.2019 , datum poslední aktualizace: 4.11.2019

Čeká vás totální endoprotéza kolene? Přejete si vrátit se ke sportu co nejdříve? Přečtěte si náš článek, který vás celý procesem stručně provede. Dozvíte se všechny důležité informace a rady.

Předoperační vyšetření

Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní screening, vyšetření kardiovaskulárního aparátu, dále se lékař zaměří na infekční fokusy (zuby, gynekologické potíže, močové cesty). U některých pacientů je nutné provést autotransfuzi (odběr krve). Krev se po operaci vrací zpět do pacientova krevního oběhu. Výsledky vašich předoperačních vyšetření předáte v místě operace, kde vám na jejich základě provedou ambulantně anesteziologické vyšetření. Nakonec zbývá domluvit vhodný termín operace.

Co zabalit do nemocnice

Zaměřte se na hygienické potřeby, své léky a věci, které vás v mezičase zabaví (kniha, křížovky, sudoku). Léky musí být v originálním obale, předáte je sestře. Cennosti a zbytečně velké množství peněz nechte doma.

Seznam hygienických potřeb:

  • Kartáček a pasta na zuby
  • Mýdlo
  • Ručníky (min. 2x), žínky (min. 2x)
  • Ponožky, spodní prádlo, pyžamo
  • Boty s nízkou protiskluzovou podrážkou
  • Brýle, čočky

Hospitalizace

Před samotnou hospitalizací se dostavte do přijímací kanceláře. Zde sepíšete osobní údaje, a podpisem potvrdíte souhlas s operací. Poté budete poslání na ortopedické oddělení, kde odevzdáte rentgenové snímky a zprávu z předoperačního vyšetření. Rentgenové snímky nesmí být starší jak 3 měsíce a zpráva 3 týdny. Lékař od vás převezme také výsledky krevního rozboru a EKG křivky a vysvětlí, jak operace bude probíhat. Nakonec sepíšete informovaný souhlas s léčebným postupem, s operací, nahlížením do dokumentace, s lékařským vyšetřením, podáním anestezie a provedením transfuze krve.

Předoperační pokoj

Po příjmu budete odvedení na předoperační pokoj, kde vám sestřička popíše chod oddělení a umístění toalet.

Mohlo by vás zajímat:  Fitness centrum a cvičení bez trenéra? V žádném případě!

Předoperační příprava

artromor-k1-klasik_1_2 Jeden den před operací podstoupíte předoperační přípravu. Vaše poslední jídlo bude oběd, večeře je povolena většinou jen diabetikům. Do půlnoci můžete pít tekutiny, od půlnoci už ne. Kouření je také zakázáno. Předoperační večer je možné provést klyzma pomocí přípravku YAL. Oholí se operační pole a kvůli bezpečnosti odlakují nehty. Po operaci budete (i se svými věcmi) převezeni na jednotku intenzivní péče.

Anesteziolog

Před samotnou operací vám anesteziolog vysvětlí průběh a rizika anestezie. Zhodnotí vaše výsledky a závěry interní zprávy. Pokud to bude nutné, tak vám předepíše premedikaci, která vás zbaví úzkostí a strachu.

Den operace

Den operace zahrnuje umytí celého těla, změření tlaku a zavedení permanentního močového katetru. Do žíly se zavede plastová kanyla, kterou se podá premedikace. Při operaci je možné mít naslouchátko, kontaktní čočky a zubní protézu musíte sundat.

Co vás čeká po operaci?

Po operaci vás čeká mnoho práce – převážně pomalá rehabilitace a nácvik pohybu. Abyste rehabilitaci zefektivnili, pořiďte motodlahu na koleno. Rehabilitace je jednoduchá, příjemná a ke sportu se vrátíte rychleji, než čekáte.

Na jaké otázky o totální endoprotéze kolene (TEP) se pacienti nejčastěji ptají? Kdy je nutné podstoupit operaci a jak dlouho operace trvá? Všechny důležité informace najdete v komplexním přehledu jak na totální endoprotézu kolene.

 

 

 

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení