Po narození se miminku kontroluje vše možné, aby byly případné problémy odhaleny včas. Jednou z věcí, kterou lékař zkontroluje u malých chlapečků, je správné umístění varlat v šourku. Pokud se tam jedno nebo i obě nenachází, je třeba tento stav sledovat a později i řešit, jestliže se nenapraví sám. Nesestouplé varle by totiž mohlo v budoucnu znamenat vážné zdravotní komplikace.
Obsah článku
Cesta z břišní dutiny do šourku
Varlata (testis) jsou mužské párové pohlavní orgány, v nichž se tvoří spermie. V počátku vývoje plodu vznikají varlata na zadní straně dutiny břišní, odkud se během růstu dítěte v matčině lůně přesouvají dutinou břišní a tříselným kanálem do šourku, kožního vaku mimo tělo, kde je jejich konečné místo. Právě tady je ideální teplota pro dozrávání spermií a to 32 °C. Někdy ale nedojde k úplnému sestupu a varle nebo varlata zůstanou na své cestě, tento stav se nazývá retence varlete. Toto je nejčastější vývojová vada močopohlavního ústrojí u chlapců. Stává se to zhruba u 30% nedonošených chlapců a 3-4% chlapců porozených v termínu. Stav je ale nutné řešit zhruba u 1-2% z nich, u zbytku se upraví během prvních měsíců života sám.
Proč varlátko nesestoupí do šourku?
Příčin vzniku retence varlat je více. Může jít o hormonální příčiny, kdy je porušená hormonální signalizace v mozku a tělo nemá dostatek testosteronu, který je pro sestup zásadní. V dráze varlátkům mohou také stát mechanické překážky vytvořené tkání břišní dutiny, příliš úzký tříselný kanál nebo tříselná kýla. Dalším důvodem pak bývají krátké cévy varlete, které neumožňují jeho sestup. Varlátko může zůstat kdekoliv na své cestě od ledvin až po šourek, tedy v břišní dutině nebo v tříselném kanálu. Může se také pohybovat v závislosti na tahu svalu. Takové varle cestuje mezi šourkem a tříselným kanálem a je hmatné jen někdy.
Proč je nutné retenci varlete řešit?
Pokud se varlátko neumístí do šourku, ale zůstane v břiše či tříslech, je velmi pravděpodobné, že zůstane sterilní. V teplotě 37°C, která je uvnitř lidského tělo, nedochází ke správnému vývoji spermií. Pokud se retence neřeší do dvou let dítěte, je varle nenávratně poškozeno a zůstává nefunkční. Tělo navíc vylučuje protilátky namířené proti varleti usazenému v tkáni, kam nepatří, což vede k poškození i zdravého varlete. U jednostranné retence bývá pozdější neplodnost muže ve 40%, u oboustranné retence až v 70%, což mu může značně zkomplikovat budoucí život. Je tu ale ještě další velmi vážná hrozba a tou je rakovina varlat. Vyšší teplota a nesprávný vývoj buněk v nesestouplém varleti je velkým rizikem vzniku rakoviny varlat, která se nejčastěji objevuje mezi 15. a 35. rokem muže. U špatně položeného varlete je riziko až 50x vyšší než u normálního stavu. Hrozí také torze, což je otočení varlete na jeho závěsu a zaškrcení. To vede během několika hodin k jeho odumření. Vážných důvodů, proč retenci opravdu včas řešit, je tedy dost.
Jak a kdy se nesestouplé varle napravuje?
Jak již bylo řečeno, umístění varlat je jednou z věcí, která se kontroluje ještě v porodnici po narození chlapce (někdy je patrné už při ultrazvucích před porodem). V případě nehmatného varlete se stav první měsíce života sleduje a vyčkává se, zda samo nenajde cestu do šourku. Pokud se tak nestane zhruba do šesti měsíců věku, je už velmi nepravděpodobné, že k tomu ještě dojde. Nejpozději kolem roku dítěte by jej měl mít v péči specialista, dětský chirurg nebo urolog, který pomocí ultrazvuku nebo magnetické rezonance určí polohu varlete, je-li úplně nehmatné. Ten pak také rozhodne o dalším postupu, ale nejpravděpodobnější je chirurgický zákrok. V některých případech se může zvolit hormonální léčba, ale ne tam, kde je důvodem zadržení nějaká mechanická překážka nebo krátké cévy.
Jak probíhá operace?
Chirurgické odstranění retence zvané orchidopexe je poměrně malým zákrokem trvajícím zhruba 20 minut, který se obvykle provádí laparoskopicky a na některých pracovištích i v rámci jednodenní chirurgie. Chlapci se po uvedení do celkové anestezie provede malý řez v tříslech a na příslušné polovině šourku, uvolní se překážky v cestě varlete, to se přemístí do šourku a zafixuje se tam. Rekonvalescence trvá jen krátkou dobu. Zhruba dva až tři dny se rány musí udržovat v suchu a čistotě a ještě pár dalších dní se chlapec nesmí příliš fyzicky namáhat. Po zhruba týdnu si už ale děti obvykle ani nevzpomenou, že operaci prodělaly.
Nesestouplé varle je jednou z věcí, kterou není dobré podceňovat. Zadělali bychom tak svým chlapcům na pořádné problémy v dospělosti, o které rozhodně nikdo nestojí. V tomto případě platí, že čím dříve se stav řeší, tím lépe.