Zdravé nohy – dar na celý život

Zdravé, Nohy
Zveřejněno: 21.3.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Naše nohy nás nosí celý život. Můžeme je tedy pokládat za náš hlavní dopravní prostředek. Za 70 let života nohy ujdou asi 100 000 kilometrů. Naše chodidlo platí za jeden z nejdokonalejších výtvorů v našem těle. Skládá se z 52 kostí, 66 kloubů, 38 svalů a 214 vazů. Přesto jsou naše nohy nástrojem značně nedoceňovaným. Správné anatomické zatěžování nohou již od dětských let je darem na celý život.

Mnoho z nás jistě vidělo nožičky novorozence. Jsou roztomile baculaťoučké. Hlavním důvodem této legrační bizarnosti je fakt, že novorozenec nemá ještě vyvinutou nožní klenbu. Jeho nožička je zatím tvořena jen měkkou chrupavkou. Proces budování nožní klenby nastane, až se děťátko začne učit chodit. Pata se otočí a nárt začne tvořit podélnou klenbu. Již během prvního roku se miniaturní nožičky změní tak, že si jsou později schopné osvojit řadu dovedností přímo „atletického“ rázu. Dítě se naučí chodit, běhat a skákat.

Až čas mu později ukáže, zda se své nožičky naučilo dobře používat. Indikátorem bude, zda netrpí bolestmi při chůzi, které nejsou rozhodně zřídkavým jevem.

Lidské mláďátko

„ Lidské mládě“, pokud bychom ho pojmenovali brutálně biologicky, je oproti mláďatům jiných savců značně opožděné. Například koňské hříbě je schopno běhat prakticky hned po narození, podobně je na tom i štěně. Fyzický a mentální vývoj je nejdynamičtější v období prvního roku života. Vývoj však dynamicky pokračuje dále, buduje se celá kostra, kosti a klouby rostou a mohutní. Právě v tomto období by se rodiče měli mít na pozoru. V toto období lze předpokládat podle typu chůze a postavení pánve možné budoucí problémy s nožičkami, typicky ploché nohy.

Mohlo by vás zajímat:  Ambulantní sterilizace - novinka v antikoncepcích!

„genu varum a genu valgum”

Jedná se o latinské pojmenování nohou do „ x“ a do „o”. Nejedna žena se s tímto defektem velice natrápila.  V dětství je to normální, ale nemělo by trvat moc dlouho. Proto by rodiče měli být ostražití, jak jejich dítě stojí. Co se týče onemocnění nohou, jsou ortopedické problémy hned na druhém místě za plísněmi nohou. Je paradoxní, že vývoj civilizace, který zapříčinil, že děti mají od raných let obuté nohy v botách, není pro vývoj nožní klenby až tak ideální. Ještě začátkem dvacátého století děti na vesnicích běžně běhaly na boso celé léto. Ve výsledku měly silné, trénované nohy, které cvičily chůzí a během po rozličných druzích terénu. Dle odborníků bychom si měli brát ponaučení z našich předků. Je logické, že řada starostlivých maminek může namítnout, že se jejich ratolesti nachladí. Zde připadá v úvahu použití protiskluzových ponožek.

Jak postupovat dále

Nejlepší prevencí proti všem možným problémům s chodidly je pohyb, sport, různá cvičení.  Počet dětí s plochými nohami je dost vysoký, byť jsou v současnosti doháněny druhým častým problémem, a tím jsou nadměrně vyklenuté nohy. Mnoho rodičů rovněž zanedbává výběr bot. Často dětem kupují menší číslo než potřebují či nereflektují, že noha dítěte je schopna vyrůst až o tři čísla ročně. Co říci závěrem? Správný vývoj nožní klenby je pro dítě tím nejlepším co může do života dostat. Neboť nohy budou jeho dopravní prostředek na celý dlouhý život.

[yop_poll id=”26″]
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení