Podvrtnutý kotník je časté a velmi nepříjemné zranění

Kotník
Zveřejněno: 10.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Stačí jedno špatné šlápnutí a hned je na světě nepříjemné podvrtnutí kotníku. Toto zranění je nejčastějším úrazem kotníku a přijít k němu je opravdu snadné. Často se objeví při sportování, ale můžete třeba jen nešťastně sklouznout po obrubníku chodníku nebo šlápnout na výmol v cestě. Jak vlastně toto zranění vzniká a jak se podvrtnutý kotník léčí?

Co se stane při podvrtnutí?

Kosti jsou s kloubem spojeny mnoha malými vazy, které zajišťují správný pohyb a celistvost kotníku. Při špatném došlápnutí a vyvrácení nohy dovnitř nebo ven se tyto malé vazy v kotníku natáhnou a  přetrhnout. Častější je vyvrácení dovnitř, to se poraní vazy na vnější straně nohy. Následuje bolest a během krátké chvíle také otok, bolestivé je poraněné místo při pohybu i na dotek. Brzy se také začne objevovat probarvení postiženého místa, od modré až po černou barvu. I když se vám zdají otok a bolest malé, měli byste vždy s takovým zraněním navštívit lékaře. Jen díky rentgenu je totiž možné vyloučit případnou zlomeninu.

Jak vážné zranění je?

Závažnost se dělí na tři stupně. Mírné podvrtnutí znamená jen malý otok a bolest. V kotníku se pouze natáhl nebo trochu natrhl některý z vazů a takové poranění se poměrně rychle zhojí. Návrat k běžné zátěži je možný už po několika dnech. Jeden a více přetržených vazů znamená druhý stupeň vážnosti poranění, který se projevuje větší bolestí. Při léčbě je potřeba kotník na nějakou dobu znehybnit a celkově se bude hojit minimálně dva až tři měsíce. Pokud se přetrhnou kompletně všechny vazy a kloub se tak naprosto uvolní, jedná se o třetí nejvážnější stupeň podvrtnutí. Zranění se projeví velmi silnou bolestí, která ale brzy odezní, protože se přerušila i nervová zakončení. Otok kotníku může být hodně výrazný. Než vazy opět srostou, trvá to nejméně čtyři měsíce, na několik týdnů je potřeba kotník zafixovat sádrou nebo pevnou ortézou. A poté ještě musí následovat rehabilitace, která vrátí kotníku jeho hybnost a sílu. Chirurgické řešení zranění bývá naštěstí nutné jen zřídka.

Mohlo by vás zajímat:  Kurkuma – jak užívat indický šafrán?

Jak se bude kotník léčit?

V prvních hodinách až dnech je nejdůležitější snažit se zmenšit otok a bolest. Je potřeba držet nohu v naprostém klidu, ve stabilní pozici pomocí bandáže nebo ortézy, nejlépe ve vyvýšené poloze a pravidelně ji také ledovat, pokud tedy nemáte sádru nebo trvalou ortézu. Na zmírnění bolesti můžete užívat běžně dostupné léky a vhodné je i natírání postiženého místa gely nebo mastmi proti bolesti. Jakmile otok a bolest ustoupí, je třeba začít kotník mírně procvičovat, aby se znovu vrátil do pořádku krevní oběh a vazy dobře zesílily. K plnému zatížení by mělo dojít až po době, kterou určil lékař.

Lepší je podvrtnutí předcházet

Jako u všeho i tady je nejlepší prevence. Noste vhodné a stabilní boty, dávejte pozor, kam šlapete, snažte se vyhýbat nerovnostem na cestách. Při sportování si obzvlášť pečlivě vybírejte kvalitní obuv, která bude vaše nohy chránit, a při náročnějších sportech můžete jako preventivní opatření rovnou nasadit ortézu. Ovšem i při sebevětší opatrnosti se může taková nehoda stát.

Pokud se vám podaří přivodit si toto poměrně bolestivé poranění, dbejte doporučení lékaře a nezatěžujte kotník dříve, než vám to dovolí. Vazy potřebují svůj čas na to, aby dobře srostly a byly opět připraveny nést odpovědnost za váš pohyb.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Šárka Matějková
    • 23.2.2015
    Odpovědět

    V prosinci 2014 se mi podařilo poranit si hlezno na levé noze. Do Motolské nemocnice jsem se dokulhala a hned musela sundat botu, ponožku, nožka šla totiž na 21 dní do SLC, pak na dalších 21 dní do SLWC. Sádry jsem se zbavila a chodila ještě na kontrolu do poloviny února 2015. Teď jsem opatrná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení