Deprese: Nenechte si život zešednout!

Deprese
Zveřejněno: 9.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Deprese – porucha nálady, pocity beznaděje, neschopnost prožívat radost, ztráta zájmů o koníčky a přátele, snížená energie a zvýšená únava. Trpíte-li těmito příznaky dlouhodoběji, pak jste jednoznačně upadly do deprese. Deprese je čím dál častěji se vyskytující onemocnění. Odhaduje se, že depresí trpí na celém světě více než 100 miliónů lidí. Tito lidé nejenže pociťují klasické příznaky deprese jako jsme si popsali již výše, ale rovněž se u nich projevují také četné tělesné symptomy, jako např. bolestivost různých částí těla či ztráta chuti atp.

Přestože se deprese vyskytuje tak často, ne každá pokleslá nálada je depresí. Přechody mezi sklíčeností a depresí jsou nestálé a existují určitá kritéria, podle kterých se rozlišuje, zda je třeba váš psychický stav léčit či nikoliv.

Deprese a dědičnost

Lékaři jsou si dnes jistí faktem, že deprese může být dědičná. Lidé, kteří trpí depresemi si velmi často vybavují podobné stavy u někoho dalšího v rodině. Pokud se v rodině objevila sebevražda a vy začnete propadat smutkům a stavům beznaděje, neváhejte se obrátit na odborníky. Deprese je nebezpečná ve své plíživosti. Zpočátku se může projevovat velmi mírně a řada nemocných svou špatnou náladu dává za vinu stresům či rodinným problémům. Pokud  je však deprese neléčená, přináší s sebou mnoho problémů a může skončit i tragicky.

Deprese má takový vzrůst, že se lékaři domnívají, že v roce 2020 bude deprese jednou z nejčastějších nemocí a v roce 2030 bude nejčastější. Vzhledem k častěji se vyskytujícím případům depresí dostali lékaři řadu podkladů pro zkoumání tohoto onemocnění. Díky tomu se pohled na deprese v posledních letech změnil. Zatímco dříve se lékaři domnívali, že hlavní příčinou depresí je problémová výchova a nepříjemné životní události, dnes již lékaři ví, že faktorů pro vznik deprese je více. Byly prokázány rovněž dědičné faktory, způsob výchovy atp. Přestože se v rodině objevila deprese, nemusí to nutně znamenat, že jí budete trpět i vy. Stresové události působí jako spouštěče – velké životní změny, ztráta blízké osoby, stresy v zaměstnání, nemoc, izolace atp. Deprese však může spustit i souhra drobných stresujících vlivů, které vedou k dlouhodobé frustraci a bezmoci.

Mohlo by vás zajímat:  Zamilovanost nebo pravá láska?

Nejhorší forma deprese je ta, která je způsobena bez vnějších pohnutek a která vede rychle k závažnému omezení tělesné a duševní schopnosti. Tento typ deprese se označuje jako endogenní. Přichází z nitra a často se opakuje. Lépe léčitelná deprese je tak situační, která vzniká právě na základě vnějších vlivů, jako je např. tíživá finanční situace atp.

Deprese: Nenechte si život zešednout!

Jak předcházet depresi?

Depresím se dá poměrně dobře předcházet. Přesto však nezaručuje 100 % recept, který vám  zaručí, že depresí neonemocníte. Přesto však existuje pár tipů, které vám rozhodně pomohou.  Co tedy pomáhá při špatné náladě?

Pohyb a fyzická aktivita  

Budete-li chodit po bytě a soustavně se utvrzovat v tom, jak moc vám je smutno, s velkou pravděpodobností se z té smutné nálady nedostane. Začněte se zabývat něčím pozitivním a buďte přiměření aktivní. Vyrazte na procházku, jděte si zatančit, začněte zpívat.

Odstřihnutí od minulosti

Skvělou prevencí je rovněž odstřihnutí se od všeho, co už prostě prožívat nechcete. Zbavte se všeho, co vám nijak nepomáhá a co vám není k prospěchu. Jakmile pochopíte, že vy jste ti, kdo se rozhodují co bude ve vašem životě a co naopak ne, pak se vám nesmírně uleví. Odstřihněte tedy vše, co vám nečiní potěšení, co vás jakkoliv trápí a nenechte se dobrovolně sami utlačovat.

Dělání si radosti

Zapřemýšlejte nad tím, co vám dělá radost. Překonejte prvotní nechuť a pusťte se do toho, co vám udělá opravdovou radost. Třeba vás to zpočátku nebude příliš bavit, ale uvidíte, že se z této činnosti stane opět vaše radost a zábava, ke které se budete rádi vracet.

Sdílení smutku

Sdílení smutku je také důležitá součást prevence. Neutápějte se ve svém smutku a nemlčte. Podělte se o své starosti s blízkými, s rodinou, s přáteli. Ne nadarmo se říká, že sdílená radost je dvakrát větší a sdílená bolest je dvakrát menší.

Mohlo by vás zajímat:  Umíte nabídnout správně pomoc?

Zpomalte

Máte pocit, že za vaší špatnou náladou stojí uspěchaná doba? Že ať děláte co děláte, nemáte prostě čas sami na sebe? Tak zpomalte! Naučte se říkat ne, naučte se věnovat sami sobě – dopřávejte si relaxační masáže, horké koupele a věnujte se jen sami sobě.

Zaměření na nudnou činnost

Jestliže se o vás pokouší špatná nálada, upněte se na něco, co vás nudí. Začněte třeba uklízet koupelnu, kuchyň atp. Přesně tyto činnosti vás donutí soustředit svou pozornost na činnost, kterou se momentálně zabýváte a zapomenete na to, že se cítíte špatně.

Kreslete!

Odborníci tvrdí, že například výtvarné vyjádření vlastních emocí pomáhá. Nebraňte se namalovat své pocity. Dejte průchod svým emocím.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení