Jste v práci, na stole se vám začíná tvořit pěkně vysoký komínek pracovních složek, nesplněné úkoly se hromadí, telefony stále vyzvání a nejste dostatečně připraveni na pracovní poradu. A aby toho nebylo málo, vaše matka nebo tchýně má narozeniny, je potřeba navštívit lékaře, kosmetičku a kadeřníka. A kde vzít čas na nějaké fitko? Už si nevzpomínáte kdy jste byli naposledy v kině nebo v divadle, nebo jste si jen tak někam vyrazili nebo si přečetli nějakou pěknou knížku? Máte taky pocit, že nic nestíháte? Že jsou věci, které prostě nezvládáte? Nezoufejte, nejste sami! My vám nabízíme rady, pomoci kterých můžete ovládnout čas!
Obsah článku
Žijeme v hektické době
Téměř každý zaměstnaný člověk občas nestíhá to, co by měl. Dnešní doba klade na každého vysoké nároky. Lidé mnohdy pracují přes čas, aby měli dostatek finančních prostředků na splácení úvěrů nebo aby mohli vyrazit někam na exotickou dovolenou nebo si koupit něco, po čem touží, i když to vlastně k životu ani nepotřebují. Snaží se vyrovnávat ostatním, aby nebyli “out”. Jsou pod stálým tlakem, jak ze strany zaměstnavatele, nebo přátel a mnohdy i rodiny. Bohužel, ač bychom chtěli den protáhnout o několik hodin, je to nemožné. Den má pouhých 24 hodin a týden pouhých 7 dní. Tak to je a nic to nezmění. Pokud i vy máte pocit, že nic nestíháte, že zanedbáváte své blízké a v noci nemůžete spát, je čas nejen zvolnit, ale také se naučit ovládat čas. V čem spočívá ono “ovládnutí”? Je důležité se naučit správně si stanovit priority co je pro vás v dané chvíli nejdůležitější. Plánování je v prvé řadě o prioritách. Důležité tedy je se zaměřit na činnost nebo úkol, který nejvíce spěchá, který je důležitý pro firmu nebo pro vašeho nadřízeného. Chybou, které se dopouštíme všichni, pokud jsme ve stresu je, že se snažíme zvládnout více jednoduchých úkolů v co nejkratším termínu. Je pravdou, že lehčí úkoly nám půjdou rychleji od ruky, ale na ty složité a časově náročnější, pak nebudeme mít tolik času, kolik bychom potřebovali. A my se dostáváme do zbytečného stresu a začínáme se hroutit.
Opravdu je důležité naučit se vždy začínat s těmi nejtěžšími, nejdůležitějšími a nejnepříjemnějšími úkoly a teprve poté přecházet k těm jednodušším a méně naléhavým. Také je velmi důležité si uvědomit, že člověk dokáže soustředit veškeré své síly na jeden úkol pouze po dobu 45 minut. Dodržujte, stejně jako ve škole, tuto dobu a posléze si dopřejte 15 minutovou přestávku, abyste opět byli schopni plného soustředění. Malá přestávka znamená například: vypití si čaje, snězení svačiny, protažení apod. Nikdy neodcházejte od rozdělané práce nebo k jinému úkolu. Než si na tento systém zvyknete, bude to chvíli trvat, ale věřte, že po krátké době si na to váš mozek zvykne a budete se divit, jak se najednou všechno změní. Je to stejné jako se cvičením. Půl roku hledáme výmluvy, proč si nemůžeme zrovna teď zacvičit, ale jakmile to překonáte a zacvičíte si jednou, podruhé, potřetí a počtvrté, najednou zjistíte, že dny bez cvičení si už nedovedete ani představit.
Nesmíme také zapomínat na správný pohled na svět a situace. Žijeme ve světě, který nás pohlcuje negativními zprávami a my pak máme pocit, že všechno co děláme je špatně nebo je to zbytečné, protože žijeme ve světě, kde se vlastně ani žít nedá. Nikdy si nenajdeme čas podívat se na věci, které jsme už zvládli a na které bychom měli být hrdí. Zamyslete se, kdy jste měli naposledy pocit štěstí sami ze sebe. Vzpomínáte si na dobu, kdy vám spadl obrovský kámen ze srdce, kdy jste pocítili obrovskou úlevu? Zkuste si vzpomenout. Každý tento pocit zažil. Ať to bylo u zvládnuté maturity, po přijetí na školu, nebo po vydařené rodinné oslavě. Uvědomte si, co se vám povedlo v poslední době. Nemůžete si teď na nic vzpomenout? Snažte se, něco se určitě najde. Dobře uvařený oběd…cokoliv. Pocity euforie, jsou velmi důležité, protože nám dodávají energii, kterou potřebujeme, abychom mohli dále pracovat. Tyto pocity v nás probouzí impulzy k další, ještě lepší a kreativnější a mnohem lépe promyšlené, zprodukované a vykonané činnosti.
Napište si seznam povinností
Proč je důležité si své povinnosti sepsat? Máte-li toho hodně a už teď si ani nevzpomínáte co všechno musíte udělat, dopřejte si klid s papírkem a tužkou a sepište si vše, co musíte dříve nebo později udělat. Nepřemýšlejte nad tím, co je a co není hlavní, prostě to jen sepiště. Věřte mi, že až budete mít seznam svých povinností černé na bílém, lépe se tak budete moci rozhodnout, které úkoly hoří, které jsou důležité více a které naopak zase tolik nespěchají. Ke každému úkolu si napiště číslo. Číslo jedna bude znamenat nejvyšší prioritu. Nyní si najděte svůj diář nebo kalendář a vepište si do něj všechny úkoly od těch nejdůležitějších. Pokud úkol vyžaduje nějakou odbornou literaturu, připište to k danému úkolu, abyste se vyvarovali zbytečným zmatkům. K práci pak už zasednete se vším, co budete potřebovat.
Jak má vypadat správný plán?
Abyste se zbavili stresu z nevykonaného, dotáhněte plánování k dokonalosti. Plánujte si celý měsíc a nezapomeňte do svého plánu vložit úplně všechno. Od práce až po plánované procházky nebo lenošení. Je dobré si den rodělit do 3 časových úseků po 8 hodinách. Prvních 8 hodin věnujte práci, druhých osm hodin věnujte rodině, přátelům, svým koníčkům a posledních 8 hodin spánku. Je důležité se tohoto rozvržení držet. Až si zvyknete takto plánovat a dodržovat své plány, nastává čas se naučit plánovat své aktivity na týden. A až si zvyknete i na tenhle systém, naučíte si plánovat ze dne na den, hodinu po hodině vždy večer před spaním. Nezapomínejte se vždy řídit tím, že složitější a nejdůležitější úkoly se dělají jako první! Za krátký čas sami zjístíte, kolik času vám ten či onen úkol zabere. Jestli je to hodina, dvě nebo více. A nezapomínejte se chválit za každý splněný úkol a také si nezapomeňte dopřávat odpočinek. Ať už aktivní nebo pasivní! Od teď už na něj budete mít čas!
Plánování v 10 bodech
- Své cíle přesně pojmenujte
- Napište si je na papír
- Seřaďte úkoly od nejdůležitějsího po nejméně podstatný
- Stanovte si termín splnění
- Promyslete si do detailů, jak budete postupovat
- Připravte si vše, co budete ke splnění úkolu potřebovat
- Plánujte si na měsíc, týdny a dny dopředu
- Každý splněný úkol si odškrtněte
- Sledujte, kolik času vám úkoly zabírají a ve kterém časovém úseku dne jste nejproduktivnější (do tohoto úseku příště plánujte své nejtěžší úkoly)
- Za vykonané úkoly se odměňujte a nezapomínejte odpočívat
Plánujte s chutí a radostí
Protože vám plánování zabere několik minut, které nemáte, snažte si udělat z plánování příjemný rituál.
- Než začnete, uvolněte tělo i mysl, například teplou koupelí, sprchou …nebo třeba čokoládou 🙂
- Uvařte si kávu, čaj nebo si nalejte sklenku svého oblíbeného vína
- Kupte si krásný diář nebo blok, do kterého si budete rádi zapisovat vaše povinnosti a cíle
- Hrajte si s výrazňovači, barevnými papírky a různými barvami propisek! Zvýrazňujte, malujte si!