Nezdravá až obtěžující pověrčivost aneb Obsedantně kompulzivní chování

Nezdravá
Zveřejněno: 12.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Ačkoliv se vám mohou zdát všechny obsese poměrně vtipné, postižení lidé mohou prožívat doslova peklo na Zemi. Jen si představte situaci, že nemůžete hrůzou usnout, když vynecháte jeden z rituálů pro šťastné spaní. Pro většinu zdravých lidí se může jednat o naprosté banality nad kterými se vůbec nepozastaví. Pro obsedantně kompulzivní jedince to však je noční můrou. Strach z neštěstí, když neodešlu e-mailem do 24 hodin 12 andílků svým 12 přátelům nám může znepříjemnit den.

Co je to vlastně pověra?

Ve výkladovém slovníku se říká, že pověra je víra v neexistují jevy či bytosti, kterým zcela iracionálně přisuzujeme nadpřirozenou schopnost ovlivnit budoucnost. Dalo by se očekávat, že pověrám každý rozumný a moderní člověk prostě neuvěří. Přesto většina z nás dělá, byť nevědomky, rituály, které nám přináší klid na duši. Někdo například zamkne dveře a třikrát zatahá pořádně za kliku, aby se přesvědčil, že jsou dveře opravdu uzavřené. Bez tohoto malého rituálu by s klidným svědomím neopustil svůj domov. Jiný člověk musí zase například před odchodem vždycky poctivě zkontrolovat sporák, světla nebo zavřená okna. To jsou zcela běžné rituály, které si ani neuvědomíme, že děláme. Pak jsou tady například Vánoce. Vstávání od vánočního stolu během večeře nepřipadá v úvahu! Na 1. máje se musíme líbat pod rozkvetlou třešní a na Velikonoce se zase dobrovolně necháme vymrskat a polít vodou, abychom do roka neuschly. Prostě a jednoduše, pověry nás provází životem, ať chceme nebo ne, ať si to uvědomujeme či ne.

Nezdravá až obtěžující pověrčivost aneb Obsedantně kompulzivní chování

Posedlost s čísly

Kdo by neznal pátek třináctého! V tento den je možná lepší zůstat doma, pokud možno v posteli, a vlastně raději vůbec nic nedělat. V ideálním případě by bylo nejlepší celý den zaspat. Některé hotely to vzaly tak vážně, že jednoduše třinácté patro a nahradily rovnou tím čtrnáctým. Je to samozřejmě hloupost, protože po dvanáctém patře musí následovat třinácté, i když ho přejmenujeme na čtrnácté. Stejně tak vdávat se třináctého? To je jednoznačný krok k naprosto jistému rozvodu! Psychiatrie skutečně zná pojem pro strach z čísla 13. Říká se ji friggatriskaidekafobie. Už jen pouhé vyslovení tohoto čísla může u některých jedinců způsobit pocit úzkosti, paniky a hrůzy. Podíváte-li se však na číslo 13 z ryze numerologického hlediska, zjistíte, že třináctka je vlastně číslo 4 – číslo stability a jistoty.

Mohlo by vás zajímat:  Nebuďte otroky času!

Sny a jejich skrytý význam

Téměř v každé rodině můžeme najít snář. Když ho nemáte u sebe doma vy, jistě jej bude mít vaše babička, teta, tchyně nebo kdokoliv z vaší rodiny. Když se nám zdá hezký sen, probudíme se plní energie a nadšení. Vše je v naprostém pořádku. Jakmile se však sen změní z ten méně příjemný, okamžitě si vzpomeneme na snář a jdeme hledat skrytý význam našeho snu. Co kdyby náhodou…? Co když nám sen chce něco naznačit? Co když na nás mluví duše z jiných světů?

Podíváme-li se na všechny tyto pověry ryze objektivně, pak zjistíme, že v nás vyvolávají strach. Mnohdy naprosto iracionální strach. Strach, který nás dokáže ovládat natolik, že se musíme opakovaně ujišťovat, že je vše v naprostém pořádku. U většiny pověr se nedá dohledat, odkud se vzaly a jak se k nim vůbec přišlo. Máme je už však natolik vžité, že se s nimi neumíme rozloučit. Zachovejte si proto zdravý rozum a nepřikládejte pověrám tak velký význam. Koneckonců můžete vymyslet nové pověry, které nebudou nikoho děsit, ale naopak budou přinášet lidstvu pocit štěstí. A kdoví, třeba se vám opravdu podaří učinit díky nové pověře následující generaci šťastnější.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení