Podzimní prázdniny se nezadržitelně blíží. Ne vždy ale bývají ve znamení hezkého počasí. Kromě deště, mlhy a chladu se může v některých oblastech dokonce objevit i první sníh. Pojďme se proto podívat, jak si podzimní prázdniny užít, tak, abyste na ně mohli všichni s láskou vzpomínat.
Sotva se děti vrátily do školních lavic, opět se o své slovo hlásí prázdniny. Tentokrát sice netrvají několik dlouhých týdnů, ale zato jsou ve většině případů ve znamení ošklivého podnebí.
Někteří lidé program pro své ratolesti nijak neřeší. Vědí totiž, že v práci nezískají potřebné volno navíc. (A hypotéka se sama nezaplatí.) Proto děti přesunou k babičce, nebo si na tyto dny sjednají jiné hlídání. Děti tak stráví všechny volné chvíle u televize, počítače nebo tabletu.
Existují ale rodiče, kterým není rozvoj jejich ratolestí lhostejný. Proto neváhají a celé rodině vymyslí zajímavý program. A vůbec nezáleží na tom, zda bude poučný, nebo čistě zábavný. Pokud je zvolen s respektem ke koníčkům a schopnostem každého člena skupiny, výrazně prospěje ke zlepšení a prohloubení vztahů.
My se v dnešním článku zaměříme na tipy, které zvládnou jak hodně aktivní rodiče, tak ti, kteří budou o podzimních prázdninách pracovat. Jste připraveni?
Obsah článku
Jděte pouštět draka
Pouštění draka k podzimu neodmyslitelně patří. Tato aktivita bavila nejen nás, ale i celé generace dětí napříč historií. Zkuste tuto skutečnost zužitkovat tak, že si jednoho, nebo dva draky obstaráte i vy.
Kdo není rukodělně zručný, ten si draka koupí v obchodě. Stejnou radost vám ale udělá i podomácku vyrobený drak, kterého si ozdobíte podle svého vkusu. Pak už stačí jen počkat na vhodné venkovní podmínky a vyzkoušet, jak hezky váš drak létá. Také se můžete zapojit do některé z lokálních drakiád, nebo si zasoutěžit jen tak mezi sebou.
Sbírejte kaštany
Oblíbenou kratochvílí podzimních dní je i sbírání kaštanů. Ačkoliv jde o činnost, která bude bavit spíše menší děti, v pozdější fázi můžete zapojit i ty, které jsou už starší. Stačí, abyste po příchodu domů začali s výrobou kaštanových zvířátek.
Obvykle se mezi kaštanovými zvířátky vyskytují ježci, koně nebo třeba stonožky. Kreativitě se meze nekladou. Zvířátka si pak můžete vystavit na okenní parapet. Ta nejpovedenější mohou ozdobit i váš (či dětský) pracovní stůl.
Prozkoumejte přírodu
Pokud vyloženě neprší, není důvod, proč byste si s dětmi nemohli udělat příjemnou podzimní procházku. A vůbec nesejde na tom, zda jejím cílem bude les, nebo váš lokální park. Důležité je jen to, abyste dětem ukázali, k jakým změnám na podzim dochází.
Tedy, že se stromům zabarvují listy, které poté padají na zem. Zároveň jim zkuste vysvětlit, že se v tomto období mění i chování zvířat. Ta hledají poslední zásoby potravy, aby se mohly uložit k zimnímu spánku. Zmínit můžete i to, že s podzimem se většina ptáků stěhuje do teplejších krajin a k nám se vrátí zase na jaře. Aktivní rodiče mohou děti naučit i poznávat stromy podle tvaru spadených listů.
Starejte se o zahradu
Dobrým způsobem, jak můžete děti na podzim zabavit je to, když s nimi budete obstarávat zahradu.
Děti mohou:
- Hrabat listí
- Sklízet poslední úrodu
- Pomáhat vám sázet některé druhy rostlin na jaro
Pokud máte starou kůlnu a chodí vám do ní ježek, můžete mu na zahradě nechat dostatečně velkou hromádku listí. Nepochybně bude rád i za to, když mu čas od času přinesete něco na přilepšenou.
Vydlabejte dýni
V posledních několika letech se v našich končinách dobře daří dýním. Ty jde využít nejen jako dekorace, ale i jako ingredienci pro vaření a pečení.
Není proto od věci, když si z jedné vyrobíte lucernu. Může jít o tradiční strašidelný obličej, nebo o jakýkoliv jiný libovolný tvar. Do vydlabané dýně pak nezapomeňte dát zapálenou svíčku. Z dužiny udělejte dýňovou polévku, nebo ji použijte na základ těsta pro dýňové lívance.
Upečte si koláč
Nic nedokáže rozzářit pošmourný den tak, jako lahodný koláč. Na něj můžete využít část jablek, které se urodily na vaší zahradě. (Případně ty, které jste od někoho dostali, nebo je prostě jen tak nakoupili v obchodě.)
Stejně tak můžete do podzimního koláče dát dýni, povidla nebo třeba ořechy. Fantazii se ale meze nekladou. Výborný bude i koláč s lesním ovocem, nebo s kandovaným pomerančem a zázvorem.
Vyprávějte si strašidelné historky
I když je Halloween zahraniční svátek, svou oblibu si začíná získávat i u nás. Nemusíte ale pořádat divokou party v kostýmech a přemýšlet nad tím, jaké strašidelné občerstvení položíte na stůl.
Stačí, abyste si v knihovně půjčili knihu hororových příběhů (existují i knihy s tímto zaměřením pro děti) a udělali jste si černou hodinku. Případně si můžete s dětmi vyprávět vlastní strašidelné historky.
I když se vám to bude jevit jako morbidní, podstatou podzimu je zánik a smrt. Věděli to už naši předkové, kteří v tomto období uctívali své mrtvé. Nebudete-li mít o dušičkách čas, je vhodné vzít děti jedno odpoledne na hřbitov. Nejen uklidit hrob a postavit na něj květinu a zapálenou svíčku. Ale také vzpomínat na to, jaké to bylo, když byli milovaní příbuzní ještě s vámi.
Po příchodu domů můžete dětem o těchto lidech vyprávět. Pokud vám to situace umožní, můžete si pustit i video záznam, na kterém tito lidé jsou. Vhodné je i procházení starých fotek a rodinných alb.
Nejen, že dětem tímto způsobem ukážete, že smrt je přirozenou součástí života, ale i to, že zesnulí stále žijí v našich vzpomínkách. Také se díky tomu značně prohloubí spojení s předešlými generacemi rodiny.
Postavte si krmítko
Zima se blíží. To znamená, že zvířata a ptáci nebudou mít dostatečné množství potravy. Naučte děti štědrosti tím, že si vyrobíte (nebo alespoň koupíte) ptačí budku, do které budete společně doplňovat sypání. Posléze můžete s dětmi pozorovat ptáčky, kteří do vaší budky létají.
Po propršeném dni vezměte děti na pole či do lesa a zkoušejte společně hledat stopy divokých zvířat. Většinou jde o stopy psů, kteří byli na procházce s majitelem. V odlehlejších oblastech mimo běžný městský ruch ale narazíte i na stopy divočáka, lišky nebo srnce. Opět tak děti seznámíte s okolní přírodou.
Pravdou je, že mnoho dětí vyžaduje v rámci poznávání přírody trochu výraznější stimulaci, než je pouhé sledování stop. Proto se podívejte do mapy a zjistěte, kde se nachází nejbližší obora. Některé obory jsou stavěné tak, že se můžete v klidu procházet uvnitř, přímo mezi zvířaty. Jiné jsou zase dělané tak, že vás od zvířat dělí plot. (Obyčejně u divokých prasat.)
Než do obory půjdete, zjistěte si, jaká pravidla je vhodné dodržet. (Provozovatel zakazuje krmení, nebo nedoporučuje pohyb se psy atd.) Pokud zřizovatel obory krmení zvířat schvaluje, informujte se o tom, co je možné danému zvířeti podávat. Nejlepší volbou bývají například jablka, nebo mrkev. Pečivu se pro jistotu vyvarujte. Zvířata nejsou na lidskou stravu stavěná a její požití jim může způsobit i smrt.
Tvořte
Nechte děti, aby si vyrobily herbář ze spadaných listů. Také ale mohou obtiskávat prsty a dlaně na papír a dělat z nich barevné stromy. Děti i vás bude jistě bavit i výroba bramborových, korkových nebo jablečných tiskátek.
Jak trávíte čas o podzimních prázdninách s dětmi vy? Napište nám své tipy do komentářů.