Prokrastinace: 3 jednoduché způsoby jak se jí zbavit

pexels-gustavo-fring-4148891
Zveřejněno: 11.5.2021 , datum poslední aktualizace: 31.5.2021

Když víme, že musíme odvést nějakou práci, ale nechce se nám do ní, máme tendenci sklouznout k prokrastinaci. Jaký je význam prokrastinace? A dá se proti chorobnému odkládání věci na později něco podniknout?

Už naši předkové věděli, že to, co se dá udělat dnes, by se nemělo odkládat na zítřek. A i přesto to mnoho lidí dělá. Chtějí se podívat na film, nebo na seriál. Nebo chatovat s přáteli. Protože do úkolů, pracovní prezentace nebo generálního úklidu je to nějak netáhne.

Jenže, život není jenom o hrách a užívání si. Často se musíme donutit dělat věci, které nás nebaví, nebo nenaplňují. A teprve pak se můžeme věnovat tomu, čemu bychom chtěli.

co je prokrastinace

Zatímco ale někdo dokáže najít vnitřní sílu a udělat i něco opravdu otravného a obtěžujícího, jiní raději propadnou dlouhodobé prokrastinaci.

Co to je prokrastinace?

Definice prokrastinace je taková, že jde o chronické odkládání povinností a úkolů na pozdější dobu. Obvykle těch, které jsou náročné, nudné nebo jinak obtěžující. (Návštěva úřadů atd.) Podle psychologů jde o mechanismus, který má člověku pomoci se zvládáním úzkostí. Problém je v tom, že odsunutý úkol je stále někde v pozadí, takže místo toho, abychom se ho co nejrychleji zbavili, se ho stále více bojíme. (A tím pádem ho pak i více odkládáme.)

Samozřejmě, každý člověk někdy prokrastinuje. Potíž nastává ve chvíli, kdy nedokážeme ovládnout sami sebe a něco udělat. Pokud se navíc k tomuto chování začneme uchylovat častěji, může to skončit rozhodovací paralýzou (neschopností si vybrat z více možností), nebo sociálními a existenčními problémy. Protože, pokud nezaplatíte složenky, nebo nedokončíte studium a ztratíte práci, pravděpodobně nebudete mít brzy z čeho žít.

Mohlo by vás zajímat:  Sociální deprivace: Jak se projevuje? A dá se nějak zvládnout?

Druhy prokrastinace

druhy prokrastinace

Prokrastinace neexistuje jen jedna. Ve skutečnosti mezi námi chodí až šest různých typů chronických odkladačů.

Rozlišujeme:

  • Strašpytlíka – Naloží si na sebe tolik úkolů, že je nemůže jednoduše zvládnout, částečně i proto, že nevěří, že by mohl tuhle nálož zvládnout
  • Perfekcionistu – Perfekcionista se bojí, že výsledek nebude perfektní, takže začátek práce permanentně odkládá
  • Přehnaně aktivního pracanta – Naloží si toho na sebe hodně a dokonce i začne, ale nakonec nestíhá
  • Tvůrce krizí – Jde o člověka, který věří, že nejlépe pracuje pod tlakem, pár hodin nebo dní před ukončením termínu
  • Snílka – Prokrastinátor, který si myslí, že mu všechno spadne bezpracně do klína
  • Vzdorujícího pracanta – Pro někoho jsou uložené úkoly tak hloupé, že je pro tohoto člověka jednodušší je přeskočit a začít pracovat na něčem jiném

3 snadné cesty, jak přestat prokrastinovat ještě dnes

Většina prokrastinátorů začne tím, že si přečte knihu Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. Problém je ale tak trochu v tom, že i když to může někomu pomoci, tak nejde o nic jiného než o další prokrastinaci, která prokrastinujícího člověka moc daleko neposune. Proto vám navrhujeme tři aktivní tipy, jak můžete sami sebe přesvědčit, že pracovat teď na něčem, co vás nebaví, má pro vás velký smysl.

význam prokrastinace

Povinnosti teď, zábava potom

Možná si jen potřebujete připomenout, že čím rychleji budete mít hotové to, do čeho se vám nechce, budete mít mnohem víc času na další zábavu. Která pak navíc nebude zatížená starostmi, zda všechno zvládnete a jak se vám do odsouvané věci nechce. Chce to jen zatnout zuby a mít odhodlání se balvanu na cestě co nejrychleji zbavit.

Mohlo by vás zajímat:  Nový rok – dejte si rozumná předsevzetí!

Efektivně plánujte

Pokud máme pocit, že se toho na nás valí moc, máme tendenci panikařit, nebo nedělat pro jistotu nic. A pak je to ještě horší. Proto si dělejte pravidelně seznam toho, co musíte stihnout. Je jedno, zda se bude týkat jednoho dne, nebo bude na týden. Každé ráno si ho vezměte do ruky a začněte tím, co je ze seznamu nejdůležitější, nebo vám to zabere nejvíc času. Díky tomu stihnete všechno v termínu a budete mít lepší přehled o svém postupu.

Mějte povědomí o tom, proč to děláte

Někdy je plnění nudných úkolů nezbytné kvůli tomu, abychom došli k nějakému většímu a pro nás důležitějšímu cíli. Abychom mohli získat maturitu, nebo vysokoškolský titul, musíme se učit a procházet zkouškami. Abychom mohli bydlet ve vlastním, potřebujeme peníze, které si vyděláme prací. Abychom o své vysněné bydlení nepřišli, musíme komunikovat s úřady. A to i když je to nepříjemné. Jednoduše řečeno – pokud víte, proč něco děláte a zasadíte si tuto činnost do celkového obrazu, snáze se s ní smíříte. I přesto, že vás to nejspíš (do dosažení cíle) nebude nikdy bavit.

Máte problém s prokrastinací? Pokud ano, jaké metody na vás fungují?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prokrastinace – Prokrastinace (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Konec_prokrastinace – Konec prokrastinace (česky)

https://www.psychologytoday.com/us/blog/how-be-yourself/201808/5-ways-finally-stop-procrastinating – 5 způsobů, jak konečně přestat prokrastinovat (anglicky)

https://jaysonmoran.com/2021/02/12/6-types-of-procrastinators-and-how-they-think/ – 6 typů prokrastinátorů (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení