Peroxid vodíku – 5 nápadů jak ho lze využít

peroxid vodíku na vlasy
Zveřejněno: 3.5.2021 , datum poslední aktualizace: 2.8.2023

Peroxid vodíku je látka, která má široké spektrum použití. Problém je v tom, že někteří lidé neznají správnou míru a používají ji i ve vyšších koncentracích, které by jim mohly ublížit. Pokud s ní však budete zacházet tak, jak máte, může vám být ku prospěchu.

Peroxid vodíku (H2O2) je čirá kapalina, která má charakteristický zápach. Jelikož je velmi silná, používá se jako dezinfekční prostředek. Zajímavé je na peroxidu to, že se za 2. světové války používal jako palivo do raket.

Doma ho ale můžeme mít i na poličce v koupelně, nebo v kuchyni. Třeba proto, abychom ho použili při dezinfekci rozbitého kolene. Také se může podávat některým zvířatům, u kterých je potřeba vyvolat zvracení. (Například, pokud snědla něco, co neměla a je nutné to dostat z jejich organismu rychle pryč.) Peroxid vodíku a jedlá soda zase patří k populárním čistícím prostředkům v domácnosti. Dovede si totiž poradit i s takovými výzvami, mezi které patří skvrny od červeného vína a kávy.

Peroxid pro vnitřní užití ale rozhodně nedoporučujeme, protože jde o oxidační činidlo, které může skutečně vážně poškodit sliznice. A to jak v ústech, tak například v jícnu a žaludku. A to rozhodně nechcete.

Přečtěte si: Jak udržet kolena co nejdéle zdravá

Možná se ptáte, kde koupit peroxid vodíku pro případnou budoucí potřebu. Jeho spolehlivým zdrojem bývají některé drogerie, které ho často prodávají v nižších koncentracích. Případně také můžete zaběhnout do lékárny. Vzhledem k jeho dezinfekčním vlastnostem může být součástí vaší lékárničky na dovolenou.

peroxid vodíku do ucha

Co dalšího ale lze s peroxidem dělat? To vám nastíníme níže.

Peroxid vodíku do ucha

Lidé, kterým se tvoří nadměrné množství ušního mazu, často používají speciální spreje, nebo ušní svíce. V akutních případech lze ale sáhnout i po peroxidu vodíku. Nemůže nám ale nějak ublížit? To záleží na tom, jaký typ kapek s peroxidem se rozhodnete použít. V normálním případě se používá 3% peroxid smíchaný s vodou. Některé prodávané přípravky mohou mít obsah peroxidu až na 6,5 %. V domácích podmínkách je ale méně rozhodně lépe. Peroxid do ucha by rozhodně neměly dostávat z bezpečnostních důvodů malé děti.

Pokud nebudete postupovat správně, může se stát, že:

  • Budete mít bublavý pocit v uších
  • Budete cítit bolest v uchu
  • Zaznamenáte ztrátu sluchu
  • Vám bude pískat a hlučit v uších
  • Budete mít závrať

Příliš silný peroxid může navíc poškodit a podráždit ucho. Z toho důvodu opravdu nepřistupujte k samotnému kapání peroxidu vodíku do ucha jen tak, bez toho, aby šlo o oficiálně zakoupený výrobek. (U něj se pak vždy držte dávkování, které uvádí výrobce.)

Peroxid vodíku na vlasy

Dalším známým způsobem použití peroxidu vodíku je odbarvování vlasů. Pokud použijete peroxidu hodně, dojde k permanentnímu zesvětlení vlasů, které pak musí při touze o změnu barvy celé odrůst.

Při práci s ním dbejte na to, aby nedošlo k podráždění kůže. Také počítejte s rizikem toho, že vám tento způsob zesvětlování může poškodit vlasy, nebo dokonce i samotné vlasové kutikuly. Hodně nepříjemná je i ztráta vlasů. Pokud se této varianty bojíte, vlasy si zesvětlete jablečným octem, nebo citronem.

Tip: Jak mít krásné a zdravé vlasy i v zimě?

Peroxid vodíku k vnitřnímu užití

I když to není úplně vnitřní užití, můžete si peroxidem vodíku vypláchnout ústa na konci čištění zubů. Jeden díl 3% peroxidu vodíku, který je smíchaný se dvěma díly vody, se používá na problémy s dásněmi. Případné vnitřní užití se dá v odůvodněných případech a s největší opatrností použít jen u zvířat. V žádném případě nevěřte tvrzením, že vnitřní užívání peroxidu léčí rakovinu! Není to pravda.

Mohlo by vás zajímat:  Kde jsou lymfatické uzliny? Mohou být na krku či v tříslech?

Peroxid vodíku na plísně

peroxid vodíku použití

Peroxid vodíku se tradičně používá na odstraňování plísní v koupelně, nebo v kuchyni. Může to fungovat i na kůži? O tom nám informace chybí. Naředěný 3% peroxid vodíku s vodou (1:2) by vám však neměl s největší pravděpodobností ublížit.

Peroxid vodíku na bělení zubů

peroxid vodíku na zuby

Peroxid vodíku lze použít i na domácí bělení zubů. Opět ale jen se zvýšenou opatrností. Není bezpečné používat ten nejsilnější, který může snadno zničit zubní sklovinu. I přesto, že jeho výsledky uvidíte rychleji.

Z vědeckých studií vyplývá, že nejlepší účinky byly dosažené při použití 5% peroxidu. Jen je ho potřeba použít zhruba dvanáctkrát. Poté má srovnatelné účinky jako 25% peroxid. Pro bezpečné bělení spolu smíchejte ½ hrnku peroxidu a ½ hrnku vody. (Případně jiné množství, které bude přesně půl na půl.) Následně si touto tekutinou vypláchněte ústa po dobu 30 vteřin. Horní hranice je 1 minuta.

O něco bezpečnější metodou je bělení zubů pomocí uhlí.

Jaké použití máte pro peroxid vodíku ve své domácnosti vy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Peroxid_vodíku – Peroxid vodíku (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/too-much-hydrogen-peroxide-in-ear – Příliš mnoho peroxidu vodíku v uchu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/does-hydrogen-peroxide-kill-mold – Peroxid vodíku na plíseň (anglicky)

https://www.webmd.com/drug-medication/ss/slideshow-hydrogen-peroxide-health-uses – Zdravotní využití peroxidu vodíku (anglicky)

https://www.healthline.com/health/hydrogen-peroxide-teeth-whitening – Peroxid vodíku na bělení zubů (anglicky)

https://www.healthline.com/health/hydrogen-peroxide-hair – Peroxid vodíku na vlasy (anglicky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení