Jak vyzrát na zánět spojivek

eye-743409_960_720
Zveřejněno: 15.8.2019

Se zánětem spojivek se alespoň jednou v životě setkal každý z nás. Trápí malé děti, zvířata i dospělé. Pojďte se spolu s námi podívat, jak se zánět spojivek projevuje a jak se správně léčí. Díky tomu vás už tato nemoc nebude moci nijak překvapit. 

Nejspíš jste to už někdy zažili. Jednoho dne jste se probudili a při pohledu do zrcadla vás vyděsily krvavě rudé oči. Ke všemu vás nepříjemně svědily a tekly vám z nich slzy.

Možná jste dospěli k závěru, že za to může dlouhodobé vysedávání před obrazovkou televize, počítače nebo telefonu, která má tendenci dráždit zrak. Po několika hodinách digitálního detoxu jste však zjistili, že se stav očí nijak zvlášť nezlepšil.

pexels-photo-1715091

Věřte tomu, nebo ne, ale patrně vás netrápí pouhá únava očí. Raději zavolejte lékaři, protože vás s největší pravděpodobností postihl zánět spojivek.

Co přesně zánět spojivek je, jaké jsou jeho symptomy a jak se účinně léčí si řekneme o kousek níže. Jste připraveni? 

Co je zánět spojivek?

Zánět spojivek je infekční onemocnění oka, které je nejčastěji virového původu. Daří se mu především v otevřeném prostoru, kde přijdete do kontaktu s ostatními lidmi. Z toho důvodu se mu extrémně dobře daří ve školkách, na základních i středních školách, v práci, ale třeba i ve veřejné dopravě. V některých případech se může jednat i o doprovodný projev sexuálně přenosných chorob. (Jako jsou například chlamydie.)

pexels-photo-93490

Zánět spojivek ale může spustit i: 

  • Alergie na kosmetické přípravky
  • Pobyt v zakouřeném prostředí
  • Infekce z předmětu, který se vám dostal do oka
  • Nedůslednost při používání kontaktních čoček

A mnoho dalších faktorů.

Jak už pak samotné jméno nemoci napovídá, napadá spojivku, která překrývá oční bělmo. Kvůli zánětu se spojivka překrví a oko získá nevábně zarudlou barvu. I přesto, že se jedná o relativně neškodnou záležitost, v nejvážnějších případech může vyústit až v poškození oka.

Proto, pokud máte podezření, že se vás zánět spojivek týká, nehrajte si na hrdiny a problém raději aktivně řešte.

Mohlo by vás zajímat:  Celiakie a bezlepková dieta

Příznaky nemoci

I když je změna v oku na první pohled jasně patrná, představíme si pár příznaků, díky kterým budete mít naprostou jistotu, že zánět spojivek zaručeně poznáte.

Mezi ně patří: 

  • Zarudlé oko/oči
  • Svědivost oka/očí
  • Změny ve vnímání oka (tlačení, řezání…)
  • Slzení
  • Povlak na oku

Léčba zánětu spojivek

Úplně nejlepší věc, kterou můžete udělat je to, že se obrátíte na svého lékaře. Ten by vás měl nejprve vyzpovídat a poté by měl určit, jaká je příčina vašeho problému.

Jak už jsme zmínili výše, věcí, které zánět spojivek vyvolávají je spousta. Je proto možné, že vás lékař vyšle k některým dalším specialistům, aby se vyloučila závažnější příčina nemoci. Reálně vám může hrozit testování na alergologii, nebo test na zjištění pohlavně přenosných chorob.

Poté vám lékař předepíše buď kapky do očí, nebo speciální mastičku, kterou lze aplikovat do očního okolí. Vzhledem k infekčnosti by vám měl také nařídit několikadenní pobyt v pohodlí vašeho domova. Jestli jste nositelem kontaktních čoček, může vás lékař vyzvat k tomu, abyste je na několik dní přestali používat a nahradili je brýlemi.

Nejohroženější skupiny

I když se zánět spojivek může objevit takřka u kohokoliv z nás, existuje několik rizikových faktorů, které způsobují, že jsou k němu někteří lidé více náchylní než jiní.

Do této skupiny patří: 

  • Nositelé kontaktních čoček
  • Alergici, kteří se vystaví alergenu

Pokud do některé z těchto skupin patříte i vy, určitě dělejte maximum pro to, aby se u vás zánět spojivek nemohl projevit.

To znamená, že alergici budou pravidelně navštěvovat svého alergologa a brát léky, které jejich alergii potlačí. Zároveň by se měli v maximální možné míře vyhýbat alergenům, jako jsou například plísně, nebo roztoči.

Pokud jste alergičtí na pyl, nebo na květy některých stromů a rostlin, v exponovaném období maximálně zkraťte čas, který strávíte venku. Alespoň do doby, dokud se situace alespoň trochu nezlepší. (Dojde k ukončení pylové sezóny, k odkvětu některých rostlin atd.)

pexels-photo-1105191

Co se týče nositelů kontaktních čoček, ti by měli dbát na správnost jejich používání a na dodržování hygieny jejich nošení.

Mohlo by vás zajímat:  Tetanie – víte, co je zač?

To znamená, že byste měli své kontaktní čočky pravidelně měnit.

Také není vhodné: 

  • V kontaktních čočkách spát
  • Používat příliš dlouho jednou nalitý roztok
  • Plavat s kontaktními čočkami v bazénu či v moři (voda je plná bakterií a v případě bazénů i chemikálií, které zůstávají v oku)

Zvláštní kapitolu může představovat i pobyt ve velmi prašném prostředí, kdy se může na čočku nalepit prach a další nečistoty. Ty pak mohou působit na pružnost čočky, ale také otevřít dveře následné oční infekci.

Proto, věnujete-li se stavebním pracím, nebo velmi důkladnému úklidu s přemírou prachu, raději si místo čoček nasaďte klasické brýle. Případně chraňte oči za pomoci speciálních pracovních brýlí.

Prevence zánětu spojivek

V některých případech je možné zánětu spojivek předcházet.

Naprostým základem je:

  • Nesahat si rukama do očí
  • Umývání rukou
  • Výměna starých kosmetických přípravků (například řasenky)
  • Nepůjčovat vaši kosmetiku jiným lidem
  • Nemalovat se vzorky kosmetiky v obchodě (vždy zkoušíme jen na ruce)
  • Správná hygiena v rámci nošení kontaktních čoček
  • Nezdržovat se v zakouřeném a prašném prostředí

eye-eyelashes-face-woman-63320

Samozřejmě, i přes dodržování všech těchto zásad se může stát, že zánět spojivek chytnete. Bohužel, veškeré rizikové faktory (jako je například pohyb mezi ostatními lidmi) zcela vyloučit nelze.

Zánět spojivek a tipy pro domácí léčbu

V případě, že už zánět spojivek máte, můžete si od jeho příznaků pomoci i v domácích podmínkách. (Ačkoliv, návštěva lékaře je silně doporučovaná.)

Úlevu očím poskytnou: 

  • Studené obklady
  • Teplé obklady
  • Oční kapky
  • Léky proti alergii
  • Ibuprofen a další léky proti bolesti

Během nemoci (ať už vaší, nebo kohokoliv z rodiny) je vhodné si také častěji mýt ruce a měnit ložní prádlo. Zvláště pak, co se týče polštářů. Také se postarejte o to, aby se k vám infekce nedostala prostřednictvím sdílených, nebo sousedících ručníků.

Když budete dodržovat všechny z výše uvedených rad, šance, že byste se potýkali se zánětem spojivek u vás bude takřka mizivá.

Máte zkušenost se zánětem spojivek a jeho léčbou? Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů. 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení