Len setý je známý lidstvu již odpradávna. Již ve staré Mezopotámii využívali len v textilním průmyslu, když z jeho vláken vyráběli provazy, nitě a hlavně tkaniny. Ale len je důležitý i pro naše zdraví.
A jak jsme se o lnu dozvěděli? Z Mezopotámie se len dostal do Egypta, kde zdokonalili jeho pěstování a následné zpracování. Následně len putoval do Persie a odtud do Středomoří a do Indie. Do Evropy se len dostal díky Římanům a Slovanům. Nikdo však zatím neví, odkud přesně pocházely úplně první rostlinky lnu setého.
Zatímco v textilním průmyslu se zpracovává především stonek, k léčebným účelům slouží jeho semínka. Semínka lnu setého mají skutečně mnohostranné účinky. Už odnepaměti je známo, že lněné semínko stimuluje činnost střev, a proto jej lidé užívali při zažívacích potížích. Trpíte-li zácpou, doporučuje se konzumace jedné až dvou polévkových lžic celých nebo lámáných lněných semínek spolu s 200 ml odstáté vody na každou lžíci semen. Důkladné zapití lněných semínek je pro účinnost velmi podstatné. Proto se nebraňte vypít ještě jednu sklenici vody. V opačném případě by se mohly potíže zhoršit. Takto zalitá semínka ve střevech nabobtnají a tím zvyšují tlak na střevní stěnu, díky které následně dochází k vyprázdnění. Současně se z nasekaných lněných semínek uvolňují tuky, které slouží jako promazávací prostředek. Lněná semínka však pomáhají také lidem, kteří naopak trpí na průjmy. V tomto případě je však vhodné semínka zapít minimálním množstvím tekutin. Díky tomu na sebe semínka ve střevech navážou tekutiny spolu s bakteriálními toxiny a následně slotici zahustí.
Lněné semínko obsahuje vysoký podíl slizových látek, které ocení především lidé, kteří trpí onemocněním pokožky a sliznice. Jsou to právě rostlinné slizy, které vytvářejí jakýsi ochranný film na povrchu vysušené, podrážděné, poraněné či zanícené kůže nebo sliznice. Umí tišit bolest a mírní podráždění. Rovněž také snižuje kyselost daného prostředí a tím urychluje proces hojení. Rostlinné slizy tedy pomáhají například při zánětu žaludeční sliznice nebo při pálení žáhy. Využijete-li lněné semínko právě pro tyto případy, připravte si čaj ze dvou až tří polévkových lžic semen zalitých 100 ml studené vody. K tomu, aby se do vody uvolnily právě ony účinné slizové látky, musejí semena nabobtnat. Tento proces trvá minimálně hodinu. Slitý čaj pijte po malých doušcích. Stejný recept můžete také použít v případě, že vás trápí bolest v krku nebo zánět sliznice ústní. V tomto případě však čaj nepopíjete, ale pouze jej kloktejte. Stejný recept můžete použít rovněž na obklady v případě různých podráždění a zánětů. Obklady odstraňte vždy po pěti hodinách. Rostlinné slizové látky totiž mají tendenci vázat na sebe choroboplodné zárodky. Pokud byste je nechali na těle déle, mohly by se vám zpět vracet do vašeho těla.
Při zánětlivém kožním onemocnění se doporučuje rovněž teplý obklad ze semen, který je zpracován na kaši. Tyto obklady pomáhají při léčbě zánětlivých kožních onemocnění, ale také při neustupující rýmě, ucpanému nosu a zánětech vedlejších nosních dutin. Takto připravené horké obklady prokrvují zanícené obklady, podporují odtok nosních sekretů a tiší bolest. Obklady můžete aplikovat nejenom při potížích s rýmou, ale rovněž také při suchém a zahleněném kašli, při bolestech v krku, při zduření mízních uzlin atp. Naše babičky věděly, že teplý obklad z kaše ze lněného semínka může podpořit tvorbu mateřského mléka a při jeho nahromadění uleví od bolesti prsů. Vyrobit kaši není nijak složité. Stačí 1 a půl šálku lněných semínek (celých nebo čerstvě namletých). Vařte za stálého míchání ve dvou šálcích vody tak dlouho, dokud se nevytvoří hustá kaše. Následně poté kaši dejte po jedné polévkové lžíci do čajových pytlíků nebo do ubrousků a přikládejte na postižené místo.