Jak se zbavit chrápání

Sleep
Zveřejněno: 7.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Chrápání je nepříjemné – především pro ty, kdo sdílí lože s chrápajícím jedincem. Chrápající člověk obvykle nemá problém se spánkem. Jeho partner to většinou vnímá intenzivněji a velmi často se stává, že se nevyspí. Pokud je navíc chrápající člověk apnoik, měl by navštívit lékaře. 

Chrápání – proč chrápeme?

Co se to vlastně s námi děje, když chrápeme? Chrápání je vzvuk, který vzniká při dýchání ve spánku. Měkké části patra a čípku se vzájemně dotýkají a vznikající vibrace je právě ono chrápání. Zatímco během dne jsme schopni dýchat bez tohoto chrápání, v noci dochází ke snížení napětí svalů dýchací trubice, přes kterou dýcháme. Chcete-li s chrápáním zatočit, je velmi důležité vědět, jakým typem chrápání trpíte. Někteří lidé se potýkají během spánku s krátkými zástavami dechu – apnoe, což může být pro člověka velmi nebezpečné.

SAS – Sleep Apnoe Syndrom – Spánková apnoe

Touto poruchou v České republice trpí asi 4 % lidí. Pokud tedy víte, že i vy jste tzv. apnoik a tu a tam se budíte ze spaní, protože se nemůžete nadechnout nebo vás na to upozornila vaše blízká osoba, měli byste si uvědomit, že tento typ chrápání je pro vás daleko více nebezpečný, než obyčejné chrápání, které obtěžuje především vaše okolí. Proč je spánková apnoe tak nebezpečná? Nebezpečí spánkové apnoe spočívá především ve zvýšené frekvenci a intenzitě kardiovaskulárních poruch. Jedná se především o hypertenzi, infarktu myokardu, cévní mozkovou příhodu atp. Jestliže tedy máte pocit, že váš partner nebo vy chvílemi přestáváte dýchat, měli byste navštívit lékaře. Můžete navštívit jak klasického ORL lékaře, nebo také specialisty, kteří se zabývají spánkovou medicínou. Navštívíte-li se svým problémem lékaře, mělo by následovat monitorování spánku. Tohle monitorování se může provádět buďto ve spánkové laboratoři nebo doma za pomocí přístroje, který zaznamenává případné apnoické pauzy.

Mohlo by vás zajímat:  Jedeme kempovat! Víte, co si vzít s sebou?

Jak se zbavit chrápání

Obézní lidé chrápou častěji

Na chrápání se podílí řada faktorů. Nadváha a obezita se řadí mezi tyto faktory. U obézních lidí se tuk neukládá pouze a jen na viditelných místech, ale také v hltanu. Tukem prostoupené stěny hltanu již nejsou tak pevné a dochází tak k silnějším vibracím pod tlakem procházejícího vzduchu. To vše může způsobit mimo klasické chrápání také výše zmíněnou apnoe. Apnoici jsou ohroženi na zdraví. Proto jim lékaři doporučují léčit se přetlakovým ventilátorem. Běžným chrápajícím lidem postačí drobný ambulantní zákrok a s chrápáním bude konec. Tento ambulatní zákrok však neodstraní apnoe. Ano, obézní lidé budou chrápat méně hlasitě, ale i nadále se budou potýkat s chvilkovými zástavami dechu.

Laserová operace zmírní chrápání

Laserová operace LAUP ( uvulopalatoplastika) je nejefektivnější zákrok proti chrápání. Vede k výraznému snížení intenzity chrápaní a u mnohých dojde k úplnému vymizení chrápání. Před tímto zákrokem vždy dochází k spánkovému monitorování a ORL vyšetření. Lidé s apnoe operováni nebývají. Tento zákrok se provádí v lokální anestézii bez následné hospitalizace. Průběh bývá bezproblémový a pacient odchází po zákroku ihned domů. Následující dny však bude pacient pociťovat bolest při polykání – stejně, jako když má angínu. Někdy se lékaři přikloní současně také i k operaci nosní sliznice či přepážky. Pak se již jedná o zákrok prováděný v celkové anestézii s následnou hospitalizací a rekonvalescencí.

Operaci není hrazena zdravotní pojišťovnou, proto si ji musí pacienti hradit sami. Cena tohoto zákroku je cca 11 000,- Kč. Aby byla operace úspěšná, je nutné rovněž změnit životní styl. Operace odstraní pouze anatomické poměry. Aby byla dlouhotrvající, je vhodné omezit především kouření, alkohol a nadváhu.

Pokud chcete zkusit odstranit chrápání jiným způsobem než tím chirurgickým., můžete vyzkoušet speciální spreje či kapky proti chrápání. Lékaři jsou však k těmto přípravků poněkud skeptičtí – nemyslí si, že by byly účinné.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťová encefalitida: Je vhodné nechat očkovat sebe i své děti?

Změny proti chrápání

 • upravte si spací polohu (nespěte na zádech)
 • přestaňte kouřit, pít alkohol alespoň 4 hodiny před spánkem
 • neužívejte sedativa
 • zhubněte
Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Jana
  • 6.11.2014
  Odpovědět

  Ahoj, mému manžlovi pomohl sprej PSSST! stříká si ho každý večer před spaním do krku a celou noc je klid 🙂

  • Emil
  • 9.1.2015
  Odpovědět

  Já musím říct, že i mi sprej PSSST! velmi pomohl, stářím jsem začal chrápat, ale žena mi kopila PSSST!, velmi mi pomohlo.

  • Jaruš
  • 20.1.2015
  Odpovědět

  Pssst! taky znám, je super, hlavně ta jeho pomerančová chuť, je fajn, že někdo něco takového vymyslel, oddálili jsme díky němu operaci, třeba už ji ani nebudem potřebovat.

  • Martin
  • 1.6.2015
  Odpovědět

  Jsem rad, ze aspon nekomu ten sprej pomohl, me ceka nejspis LAUP 😐

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení